Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Outliner opravdu není sprosté slovo

aktualizováno 
Přehledy pro Palm Pilot

Kterak byste nazval, bratře vlastenče, správně česky outliner na Piloty ? zeptal se F.L.Věk.
Navrhuji sčrtník pro vzduchoplavce, bratře Věku

 

Outlinery jsou speciální typy aplikací, známé již z digitálních diářů (např. řady Sharp). Samotné slovo outline lze volně přeložit jako přehled, či náčrt. Umožňují vytvoření hierarchicky strukturovaného náčrtu zprávy, projektu, referátu, seznamu, prezentace, či projevu, ve kterých jsou takřka nezastupitelné. Upotřebí je téměř každý, kdo se zabývá čímkoliv kreativním.

K vysvětlení struktury se používají nejrůznější názvy/pomůcky - rodina-děti-sourozenci-vnuci, popř. strom-větve-listy, které budu používat i já, neboť je považuji za nejvýstižnější

Příklady:

outlinery.gif (30559 bytes)

Outlinery na PalmPiloty se pohybují v cenové kategorii 18-30 $ a je tudíž zbytečné je nějak dále strukturovat dle ceny a dejme se rovnou do jejich popisu :

wpe2.jpg (15779 bytes)Thought Mill

Je asi nejpopulárnějším outlinerem, který za svoji oblibu vděčí bezesporu své jednoduchosti a grafickému rozhranní. Zejména práce s přesouváním jednotlivých položek je kouzelná a hned vám taky učaruje. Program pracuje na principu jedné obrazovky, ve které se vše zadává. Má zabudované funkce pro výběr slova/řádku/položky, takže nepotřebujete SelectHack, MagicText, či EVEdit. Nemá odkazy na poznámky - vše musíte zadávat přímo do položek, což práci nesmírně zjednodušuje, ale nehodí se pro vytváření delších textů.

Na spodku obrazovky jsou dvě ikonky - koš a folder (odkládací složka), kam lze přesouvat a odhazovat jednotlivé položky (až 10) a následně je odtud, v případě potřeby, zase odebrat.

Program má ale jednu opravdu velmi výraznou slabinu - při delším psaní katastrofálně zpomaluje (to je dáno právě principem práce v jedné obrazovce), takže psaní delší věty se stává dost otravným.

ArrangerArranger

Síla outlineru je jednoznačně ve schopnosti vytvářet jednotlivé položky jako přímé odkazy (linky) na jednotlivé položky interních aplikací Palm/Pilota (Memo, ToDo, AdressBook, PhoneBook, Expense). Arranger takto zajišťuje provázanost zadaných úkolů, schůzek, kontaktů a poznámek do komplexních a ucelených projektů, kterážto schopnost může být v určitých případech neocenitelná a nemá ji žádný jiný outliner.

Jednotlivé položky se zadávají jako samostatné poznámky ve zvláštních obrazovkách. Program má jako jeden z mála (spolu s BrainForest) možnost číslovat položky, a to i zkráceným způsobem - se zobrazením pouze posledního pořadového čísla položky ve stejné hierarchii. Toto číslování spolu se změnou formátu fontů je výhodně umístěno jako tlačítko v základní obrazovce a dobře se tedy s formátováním pracuje. Umožňuje navíc nastavit rozdílný typ písma pro zobrazení databáze a pro zobrazení jednotlivé položky.

BrainForestBrainForest

Troufám si říct, že BrainForest je nejlepší dostupný program této kategorie. Ostatní aplikace převyšuje ale i cenou. Splní asi všechny vaše požadavky (snad s výjimkou linků z Arrangeru) má však jednu pro našince velmi nepříjemnou vlastnost - při zadávání textu nefungují české znaky. Dá se to sice obejít nadefinováním českých znaků do zkratek (ž = zu, á = ai, Ř = Ru apod.), nicméně zadávání diakritiky zkratkami přeci jen zdržuje (ach, mistře Jene, proč jsi jen odstraňoval ty spřežky...).

Neocenitelná je možnost přepnout na tzv. projektové zobrazení, což vám umožní (máte-li vytvořenu databázi projektu) sledovat % vyhodnocování plnění jednotlivých úkolů (položek), včetně zadání data zahájení a termínu ukončení. Tyto funkce z oblasti projektového řízení posouvají BrainForest do trošičku vyšší kategorie, než jsou ostatní popisované programy.

Existuje možnost různých typů číslování položek, důležitá je i možnost sdílení jednotlivých databází, tzn., že každá databáze je ukládána samostatně - tuto schopnost má pak už jen ListMaker. Výhodou programu je i skutečnost, že jej podporuje ve své poslední verzi 3.0 populární TealGlance, který umožní zobrazit ve své uvítací obrazovce úkoly až ze čtyř BF databází.

HiNoteHi-Note

Hi-Note je trošičku netypický outliner, který je možno považovat spíše za solidní náhradu interní aplikace MemoPad (pro ty, kteří nedají přednost Memo Plus). Nicméně umí taky něco, co ostatní neznají - umožní vkládat grafické náčrty.

Jednotlivé položky jsou vkládány jako samostatné poznámky, které lze hierarchicky přesouvat. Do Hi-Note můžete importovat všechny vaše poznámky z Memo aplikace a tuto pak přestat používat. Jistě zde oceníte, že s Hi-Note se vám zvýší limit pro maximální velikost poznámky ze 4 na 28kB, získáte možnost nastavení Read-Only poznámek, zobrazí se vám velikost každé poznámky atd..

ListMakerListMaker

Další trošku netypický outliner, který však splní většinu vašich požadavků a navíc přináší možnost definování jakýchsi šablon, ze kterých pak můžete jednoduše vytvářet výsledné projekty (např. funguje i jako shop/pack list, inventář, seznam úkolů apod.).

Jako jeden ze dvou outlinerů (spolu s BrainForest) umožní vkládat pro každou položku termín/datum. Nemá však číslování položek a jeho velikost je, ve srovnání s ostatními outlinery, neúměrně veliká.

 

 

ThoughtMill

Arranger

BrainForest

Hi-Note

ListMaker

Verze

1.04

1.12

2.1

2.02

1.67

Cena $

18

19

30

20

18

Velikost kB

60

76

73

37

116

Výrobce

Hands High Software

Olive Branch Software

Aportis

Cyclos

Synergy Solutions

           

Má číslování

--

ano

ano

--

--

Má checkbox

ano

--

ano

--

ano

Sorting

ano

--

ano

--

ano

Export/Import

Memo

Memo

Memo, ToDo

Memo

Memo, ToDo

Datové funkce

--

--

ano

--

ano

Poznámky

--

ano

ano

ano

ano

Koš

ano

--

--

--

--

Obrázky

--

--

--

ano

--

Samostatné DB

--

--

ano

--

ano

           

Shrnutí

 

Přednosti

Slabiny

hodnocení

ThoughtMill

Vzhled a design programu

Princip jedné obrazovky

Přehledné přesouvání položek

Rozšířená editace textu

Koš a folder

Při delším psaní výrazně zpomaluje

Nemá číslování položek

Při delších položkách nepřehledný

Neukládá databáze odděleně

****

Arranger

Linky na interní aplikace

Jednoduché přepínání číslování a volby fontů

Databáze neukládá odděleně

Nemá číslování položek

****

BrainForest

Komplexní produkt

Má projektové zobrazení, včetně znázornění % kompletace

Formátování číslování

Databáze ukládá odděleně

Vyšší cena

Obtížně se vkládá diakritika

*****

Hi-Note

Umožňuje vkládání náčrtů

Poslouží i jako náhrada interní MemoPad aplikace

Nemá řadu požadovaných schopností - číslování, checkbox, datum apod.

***

ListMaker

Vestavěné zobrazení umožňuje vytváření univerzálních šablon

Databáze ukládá odděleně

Velikost programu

Nemá číslování položek

****

 

Doporučení a závěr:

Názor na pořízení konkrétního outlineru bude velmi individuální, a to z jednoduchého důvodu - neexistuje nějaký univerzální recept, naše požadavky na program se mohou velmi různit - zejména podle způsobu použití. Článek byl vytvářen od začátku s tímto vědomím s tím, že by si každý měl dle popisovaných schopností a slabin vybrat ten svůj ideální produkt. Jsou, koneckonců, všechny shareware a každý uživatel má možnost si je v expirační době zdarma vyzkoušet (BrainForest dokonce po dobu 60 dnů).

Autor:


Témata: PalmOS, software


Nejčtenější

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
Mobil se neztratí ani v tunelu Blanka. Zkusili jsme testovací majáky Waze

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

Smartphony s obřími displeji jsou čím dál oblíbenější a to i proto, že výrobci...
Králové mezi přerostlými smartphony. Z kapes vytáhnou hodně peněz

Smartphony s obřími displeji jsou čím dál oblíbenější a to i proto, že výrobci minimalizují jejich rámečky. Velké phablety jsou tak kompaktnější než kdy...  celý článek

Microsoft Lumia 950 XL
Microsoft připravil dárek pro nejvěrnější fanoušky mobilních Windows

Mobilní Windows už nejsou pro Microsoft prioritou, jejich vývoj ukončil. Přesto americký gigant vydal stejně jako pro počítače aktualizaci Fall Creators Update.  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k pohodlnému přístupu k informacím, na druhé pak k...  celý článek

Záchranná služba představila ve středu oficiální mobilní aplikaci, pomůže...
Aplikaci české záchranky používá už 330 tisíc lidí, čekají ji vylepšení

Aplikaci Záchranka, která v naléhavých případech umožňuje přivolat si pomoc přes mobil, čekají v dubnu inovace. Spustí se zdokonalené funkce pro neslyšící a...  celý článek

Find Wifi funkce na Facebooku
Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi síti.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.