Otravný zvuk vuvuzel se stěhuje do mobilů. Troubí jich už miliony

  • 47
Bzučivý zvuk trumpet vuvuzela, které se staly symbolem letošního fotbalového šampionátu, se už stal hitem i na mobilních telefonech. Aplikační obchody jsou plné programů, které zvuk kritizovaných trumpet napodobují. K dipozici jsou i vyzváněcí tóny.

Aplikace, které zvuk tradičních afrických trumpet napodobují, existovaly dokonce už před začátkem šampionátu. Hitem se ale staly až v jeho průběhu. Do mobilu si je přitom může pořídit téměř každý.

Mánie okolo kritizovaných vuvuzel zasáhla všechny aplikační obchody pro tzv. chytré telefony. Podobných produktů jsou na nich desítky. Jen na Android marketu firmy Google se po zadání klíčového slova vuvuzela objeví 36 výsledků, Ovi obchod finské Nokie nabízí 4 aplikace a App store americké firmy Apple 16 aplikací. Některé jsou zdarma, některé za poplatek pohybující se většinou okolo dvaceti korun.

Zvuk vuvuzel se objevuje i ve formě vyzváněcích tónů, které jsou taktéž dostupné na zmíněných aplikačních obchodech.

Nejúspěšnější je aplikace pro iPhone

Co je to vuvuzela?

Vuvuzela je jihoafrický lidový hudební nástroj, který byl dříve používán k vzájemnému svolávání občanů. Je to roh, dnes obvykle vyráběný z plastu a přibližně metr dlouhý, který používají fotbaloví fanoušci z Jihoafrické republiky. Při fouknutí vydává hluboký monotónní zvuk přirovnávaný k slonímu troubení nebo velkému roji rozzuřených vos.

Zdroj: Wikipedia.org

Největší úspěch slaví aplikace iVuvuzela pro iPhone, kterou si podle agentury Reuters stáhlo už více než milion lidí. Paradoxně ale tato aplikace nevznikla v Africe; jejími autory je dvojice Holanďanů. Nizozemsko je přitom jedním z nejhlasitějších kritiků vuvuzel.

Tvůrci spustili aplikaci iVuvuzela před osmi měsíci, ale tehdy se počet stažení pohyboval jen v řádu několika tisíců. Jakmile začalo mistrovství světa v JAR, počet stažení prudce stoupl, přičemž nejaktivnější jsou uživatelé z Británie, Německa a Francie.

Aplikace iVuvuzela je proti skutečné trumpetě o něco méně hlasitá, dokáže vyprodukovat zhruba 90 decibelů. Skutečná vuvuzela "řve" se silou kolem 130 decibelů. Aplikace přitom reaguje stejně jako pravá trumpeta na proud vzduchu, který musí uživatel foukat do mikrofonu iPhonu, iPadu či iPodu Touch.

Podle agentury Reuters byla jen otázkou času, kdy se byznys jménem vuvuzela do mobilů přestěhuje. Speciální aplikace a vyzváněcí tóny pro mobily totiž často reflektují aktuální trendy ve společnosti.

,