Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otestovali jsme pokrytí z Prahy do západních Čech

aktualizováno 
Jak si stojí naši mobilní operátoři na hlavních dopravních tazích a v málo navštěvovaných lokalitách? Hrozí další lokální kolapsy? Víte, kde mají problémy všechny tři sítě současně?

Bouřlivé reakce na první test pokrytí jednotlivých operátorů nás přesvědčily o tom, že stále existuje mnoho míst, kde rozhodně nejste „středem pokrytí“ a i na hlavních silničních tazích se často můžete rozloučit s nepřerušovaným hovorem. Nyní jsme na základě došlých e-mailů podnikli cestu z Prahy do vzdáleného Chebu nejen po dálnici, ale také po vzdálenějších silnicích nízké důležitosti.

Kvalitu pokrytí jednotlivých sítí sledoval měřící přístroj Agilent technologies Drive test (zapůjčený společností ) vybavený dvojicí receiverů zjišťujících sílu signálu dvou větších operátorů, a mobilní telefon sloužící k detailnímu monitorování Oskara. V problematických místech jsme ho rovněž používali ke zjišťování nakonfigurování Eurotelu i Paegasu, ovšem to znamenalo výměnu SIM karet a opětovné projetí daného úseku. Všechny informace zpracovával notebook Compaq Presario 1200 (od HSH computers) s procesorem Intel Celeron 600 MHz.

Mapa trasy pri testu pokryti

První úsek cesty vedl po dálnici D5 do Plzně. Až na kraj Berouna byly všechny sítě bez sebemenších problémů, disponovaly dostatečným signálem i kapacitou, mohli jste tedy plynule telefonovat. První výpadek nastal na začátku Berouna, kde téměř zmizel Oskar (poklesl na -110 dBm). Stále se mu nedařilo provést handover (přeladění na jiný kanál/BTS), což vyústilo až v násilné přerušení hovoru. Dalších 100 metrů pak telefon zoufale hledal vhodný kanál, Eurotel i Paegas se drželi na velmi dobrém rozmezí -80 až -60 dBm. Po této kolizi už nemohlo být až na začátek Plzně sebemenších stížností. Všimli jsme si však, že Oskar poměrně často pokrývá minimálně o třetinu menším počtem BTS, než je obvyklé. Zatím to nevadí, ale pokud v dohledné době nezačne stavět nové BTS, může to vést ke stejným problémům, jako má v současnosti na Moravě. Uživatelům přestanou stačit volné kanály a významně začne klesat úspěšnost volání.

Dobrý dojem ze všech sítí přetrvával i při průjezdu Plzně, kde se dalo u všech tří operátorů volat i v dopravní zácpě hned na první pokus. Abychom zjistili, jak si operátoři stojí i mimo hlavní silniční tahy, dálnici jsme pak využili jen k prvnímu sjezdu (Exit 93) a odbočili na Nýřany. Tam nás zaujaly cesty převážně III. třídy vedoucí přes Hněvnice, Sytno, kde měl problémy se signálem Oskar, a Stříbro. Eurotel i Paegas shodně pokrývali s intenzitou -90 až -86 dBm.

Doslova kamenem úrazu byl směr na Černošín po silnici číslo 230. Při překonávání velkého převýšení na poměrně malém úseku plném ostrých serpentin střídavě vypadával signál u všech sítí, místy jste nezavolali ani přes jednoho operátora. Pokrytí tak náročného úseku cesty je určitě problematické, ale nelze se spoléhat na to, že v ostrých zatáčkách na dlážděné silnici nebudou moci volat ani spolujezdci. Na mapce vidíte jen ty největší výpadky, na tomto úseku cesty jich ve skutečnosti bylo mnohem více. O nepřerušovaném hovoru si můžete v těchto končinách opravdu jen nechat zdát. Síť totiž mizela i v údolí.

Vcelku potěšující byl až úsek blížící se k Plané. Všichni operátoři měli dostatečné pokrytí okolo -90 dBm, jen Oskar opět „zářil“ nedostatkem kanálů. To se mu trochu vymstilo v úrovni odbočky na Týnec, kde handover provedl doslova na poslední chvíli. Spojení však nespadlo, přestože už mu k tomu mnoho nezbývalo. Pak už vše probíhalo podle uživatelových představ, signál držel úroveň okolo -88 dBm u všech sítí.

V Plané jsme se napojili na silnici druhé třídy 21, která nás vedla až do Chodové Plané, kde byla odbočka na Mariánské Lázně. Eurotel i Oskar fungovali k plné spokojenosti, jen Paegas měl zde trochu problémy s handovery a nedaleko lázeňského města vypadl. Na nejmladšího operátora se po dlouhé době nedalo stěžovat ani z hlediska počtu volných kanálů.

Testery pokryti

Vracíme se na jednadvacítku a pokračujeme do Chebu. Aniž bychom zaznamenali větší problém, přijíždíme do vytyčeného mezníku naší trasy. V samotném centru se signál pohybuje na “čtyřech čárkách“, dovolat se dá relativně snadno, hned na první pokus. Najíždíme na silnici první třídy E48 a míříme směrem na Karlovy Vary. Zkoušíme oblíbené testování stylem prvního přerušení hovoru, což nastalo až po našem zásahu ve městě minerálních pramenů a porcelánu. Všichni operátoři uspěli na výbornou.

Míříme stále k Praze. Oskar místy opětovně pokrývá jednou BTSkou delší úsek, než je obvyklé, což se mu vymstí až 35 km za Karlovými Vary, kde v krátkém rozpětí nezvládne dva handovery a spojení pokaždé spadne. Pojedete-li v dopravní špičce, pak může úspěšnost volání kvůli menšímu počtu kanálů významně klesnout. My jsme však na žádné problémy tohoto charakteru nenarazili.

Po ujetí dalších 15 km tentokrát handover Paegas. Vize o nepřerušeném spojení tedy mohl splnit jen Eurotel. Když už se zdálo, že tento pomyslný souboj na silnici první třídy skutečně vyhraje, přeladil na další BTS doslova v poslední vteřině, kdy hovor už téměř spadl. Přibližně v úrovni Rakovníka jsme mu sice do mapky tento problém nezaznamenali, ale vítězství by si nezasloužil. Ostatně spojení spadlo až o něco dále, za Kladnem. K sítím Oskar a Paegas nemohlo být až na kraj Prahy výhrad.

Test pokryti-nase auto

Další testy pokrytí samozřejmě přizpůsobíme výsledkům ankety. Musíte však omluvit, že cestu na Severní Moravu plánujeme až o něco později, neboť ostatní redakční povinnosti nám v době dovolených znemožňují tak daleké cesty, ale každopádně se máte na co těšit. I v bližším okolí Prahy existuje spousta míst, kde se s našimi mobilními operátory nedovoláte. Každopádně pokud víte o místě, kde je umístěna reklama s textem typu „jste středem našeho pokrytí“ a nikde není po signálu ani stopy, napište nám.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

T-Mobile měl už druhý den velký výpadek. Radí, kde uplatnit kompenzace

T- Mobile.

T-Mobile se dva dny potýkal s výpadkem služeb. Někteří zákazníci se nemohli dovolat a přijímat hovory a nešlo ani...

Vodafone se v Česku pochlubil 5G sítí. Rychlosti jsou závratné

Veřejný test 5G sítí operátora Vodafone během filmového festivalu v Karlových...

Až 1,8 Gbit/s dokázala v prvním veřejném testu přenášet 5G síť Vodafonu. V praxi je však ještě důležitější nízká...

Banka si vás může proklepnout u operátora. Ptejte se, jak vás ohodnotil

Ilustrační snímek

Banky kromě obvyklých způsobů ověření bonity žadatele využívají nově i hodnocení TelcoScore. Vstupní data poskytují...

Najdete na iDNES.cz