Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otestovali jsme nejtenčí mobil světa - recenze Samsung SGH-U100

aktualizováno 
Necelých šest desetin centimetru dělá z modelu U100 jeden z nejtenčích telefonů na světě. Myslíte si, že podobné přístroje jsou pouze na okrasu? Možná vás právě U100 přesvědčí o opaku.

Čelní strana telefonu je prakticky úplně hladká. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Samsung rozhodně ví, jak upoutat pozornost. Když už jeho přístroje nenabízí v záplavě smartphonů ty nejlepší funkce a jeho hudební kousky se hravě ztratí mezi Walkmany, přichází s podobným konceptem, s jakým před lety triumfovala Motorola. A tím pověstným receptem na úspěch je snaha snížit tloušťku přístroje až do extrémů. Samozřejmě s tím rapidně klesá i hmotnost a model U100 v ruce téměř neucítíte.

Pro někoho může být s podivem, že i do takovéhoto designérského unikátu se podařilo vměstnat solidní funkční výbavu. S minimálními rozměry jde ruku v ruce použitelnost a z U100 se tak nestává pouze módní přívěšek, který by se hodil maximálně na volání a psaní zpráv. Říkáte si, že je háček v ceně přístroje? Omyl. Za tento kousek nedáte o mnoho více, než za telefon s podobnou výbavou.


Katalog mobilů: 

Sony Ericsson W880i Samsung U600 Motorola SLVR L9

Podobně stylové a především tenké přístroje ostatních výrobců - Motorola SLVR L9, SE W880i a stájový Samsung U600.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Jeden z nejtenčích telefonů na světě nabídne kromě výtečných rozměrů a malé hmotnosti i slušnou funkční výbavu.


Design a konstrukce – ostřejší než břitva

Netradičně tuto část recenze zahájíme uvedením úctyhodných rozměrů 106x50x5,9mm a hmotností činící pouhých 57 gramů. Tato čísla mluví sama za sebe a nezbývá než dodat, že nechtěného rozlomení telefonu se nemusíte vůbec obávat. Spíše se zpočátku budete neustále ujišťovat, zda máte přístroj stále v kapse. Žádná nepěkná boule u kalhot se samozřejmě nekoná.

Recenze Samsung U100

Recenze Samsung U100 telo Recenze Samsung U100 telo Recenze Samsung U100 telo

Recenze Samsung U100 telo Recenze Samsung U100 telo Recenze Samsung U100 telo

Samsung U100 dorazil do redakce s červeným lemováním bočních hran a vínově červenou zadní stranou. Pro méně odvážné je připravena tmavě modrá či bílá verze. Ve společnosti spíše než barevné provedení každého okamžitě zaujme tloušťka telefonu, kterou kazí pouze vystouplá horní část okolo fotoaparátu. Za zmínku stojí i perfektně plochá čelní strana.

Boky přístroje osazuje nejenom kolébka na regulaci hlasitosti a spoušť fotoaparátu, ale i systémový konektor, který se skrývá pod pečlivě připevněnou záslepkou. Konstrukce telefonu je velmi solidní a za celou dobu testování U100 nevydal ani hlásku. Předem však varujeme před příliš častým odendaváním krytu baterie, který by podle všeho měl začít dělat neplechu jako první.

Recenze Samsung U100

Recenze Samsung U100 telo Recenze Samsung U100 telo Recenze Samsung U100 telo

Recenze Samsung U100 telo Recenze Samsung U100 telo Recenze Samsung U100 telo

Klávesnice a ovládání – dokonalá rovina

Veškerá tlačítka mají téměř nulový zdvih a prakticky kopírují tělo přístroje. Jistota při stisku tak není příliš velká a častokrát se stane, že budete muset svoji volbu opakovat. Zvyk vyžaduje především čtyř směrná klávesa a dvojice kontextových tlačítek. Nezřídka kdy se odhodláte i k použití nehtu. Alfanumerická část klávesnice je na tom po této stránce lépe a pokud trochu zapracujete na přesnosti, psaní SMS zpráv nebude po chvíli vůbec problém.

Přímo z pohotovostní obrazovky můžete využít několik klávesových zkratek podle nastavení čtyřsměrné klávesy. Hodí se upozornit, že střední potvrzovací tlačítko slouží pro vstup na WAP. Hlavní menu tvoří matice dvanácti ikon. Další nabídky jsou pouze textové a pro zrychlení pohybu můžete využívat číselných zkratek. Jak už bývá u Samsungu zvykem, nechybí ještě korekční tlačítko pro návrat o úroveň výše a dvojice zeleného a červeného sluchátka.

Recenze Samsung U100

Recenze Samsung U100 telo Recenze Samsung U100 telo Recenze Samsung U100 telo

Recenze Samsung U100 telo Recenze Samsung U100 telo Recenze Samsung U100 telo


Displej a výdrž baterie – daň za štíhlost

Poměrně rozměrný displej nabízí rozlišení pouhých 176 × 220 pixelů. Tím pádem je znatelnější rastr a nasazení QVGA displeje by U100 jenom prospělo. Naopak se nešetřilo s barvami, kterých nabízí rovných 260 tisíc. Čitelnost na přímém slunečním světle nemůžeme pochválit a v nejlepším případě se řadí k běžnému průměru.

Za štíhlou linii nejvíce zaplatila baterie, jejíž výdrž se pohybovala okolo dvou dnů. To vše při zhruba deseti minutách hovoru, několika odeslaných SMS a necelé hodince hraní her. V tomto ohledu U100 rozhodně ztrácí krok s konkurencí, která dokáže zůstat bez nabíječky dvojnásobnou dobu. Na druhou stranu, žádný telefon konkurence se nemůže pyšnit takovou hmotností či rozměry.

Recenze Samsung U100

Recenze Samsung U100 telo Recenze Samsung U100 telo Recenze Samsung U100 telo

Recenze Samsung U100 telo Recenze Samsung U100 telo Recenze Samsung U100 telo

Telefonní seznam a zprávy – postačí každému

Paměť přístroje pojme až tisíc vícepoložkových záznamů a každý z nich může mít až pět telefonních čísel, emailovou adresu a poznámku. Osoby můžete odlišit obrázkem či různým vyzváněním. Nechybí třídění kontaktů do skupin, podle nichž však nejde filtrovat volání. Pozapomnělo se i na vyzváněcí profily a U100 nabízí pouze tichý režim.

Editor SMS zpráv odpočítává zbývající znaky a počet zpráv, do kterých bude text rozdělen. Slovník T9 sice doplňuje slova s českou diakritikou, před odesláním však háčky a čárky ořeže. Na nepřečtenou zprávu můžete být upozorněni v pravidelných intervalech nebo tuto funkci úplně vypnout.

Podpora MMS je již samozřejmostí stejně jako emailový klient, jenž si poradí s protokoly POP3, IMAP4 a SMTP. Stahuje zprávy v libovolných intervalech a to pouze hlavičky nebo celé zprávy. Velikost příloh je omezena na pouhých 300kB.

Recenze Samsung U100

Recenze Samsung U100 Nesd disp Recenze Samsung U100 Nesd disp Recenze Samsung U100 Nesd disp

Recenze Samsung U100 Nesd disp Recenze Samsung U100 Nesd disp Recenze Samsung U100 Nesd disp

Organizační funkce – kalendářem to jenom začíná

Svůj čas můžete plně svěřit do schopných rukou kalendáře, který nabízí denní, týdenní a měsíční pohled. Pro každý ze tří typů událostí (schůzka, výročí, úkol) je vymezeno přesně sto volných míst v paměti. Ke každé události navíc můžete připojit upozornění a plně je synchronizovat s MS Outlook. U100 disponuje pěti budíky, které mohou budit ve zvolené dny dokonce i při vypnutém telefonu.

Z dalších aplikací jistě přijde vhod kalkulačka, převodník „všeho na všechno“, stopky, časovač, poznámkový blok, editor obrázků a samozřejmě podpora pro mobilní Javu. Nerozšířitelná paměť má kapacitu 70MB, což stěží vystačí na dvě CD s hudbou, ale bohatě stačí pro běžný provoz telefonu.

Z datových funkcí nabízí U100 pouze GPRS a EDGE v nejvyšší desáté třídě. Wapový prohlížeč zvládá WAP 2.0 a poradí si s jednoduchými webovými stránkami. Občas však zaskřípe zobrazení české diakritiky. Drobnou zajímavostí je možnost prohledávat celou paměť U100 (tzv. inteligentní vyhledávání) a TV výstup pro připojení telefonu k televizi.

Recenze Samsung U100

Recenze Samsung U100 Nesd disp Recenze Samsung U100 Nesd disp Recenze Samsung U100 Nesd disp

Recenze Samsung U100 Nesd disp Recenze Samsung U100 Nesd disp Recenze Samsung U100 Nesd disp

MP3 přehrávač a fotoaparát – slušný průměr

Přehrávač hudebních souborů nijak nevyčnívá z řady a nabízí podobné funkce jako přehrávače u Walkmanů od Sony Ericsson. Rozumí si s formáty MP3, AAC, AAC+ i e-AAC+ a WMA, obsahuje ekvalizér a dokáže vytvářet playlisty. Hudbu lze třídit podle jména interpreta, žánrů a názvu alba. Přímo v krabici naleznete sluchátka, která sice kvalitou reprodukce neoslní, běžnému uživateli však bohatě postačí. Škoda jen absence slotu pro paměťové karty.

Snímky můžete pořizovat v rozlišení tří megapixelů a jejich kvalita odpovídá běžnému průměru. Fotografie nejsou vůbec ostré a je na nich znatelný šum. Situaci by rozhodně zlepšilo automatické zaostřování, kterým ze stáje Samsung disponuje například model U600. Nabídka obslužného software je velmi bohatá a zahrnuje několikanásobné snímky, samospoušť, různé efekty, rámečky a nastavení ISO. Video můžete nahrávat v poměrně vysokém rozlišení 352 × 288 pixelů se zvukem.

Recenze Samsung U100

Závěr – zaměřte se na linii

Už od začátku snad bylo jasné, čím chce Samsung SGH-U100 zaujmout. Svými rozměry patří k nejtenčím telefonům vůbec a hmotností se řadí spíše k drobným MP3 přehrávačům. Dokonce předvedl, že i takto stylový telefon může být velmi praktický a paleta jeho funkcí si nezadá s žádným telefonem za podobnou cenu. Výrazně zklamal jedině ve výdrži baterie, což je vzhledem k rozměrům pochopitelné. Zamrzí i absence paměťových karet.

Kde hledat soupeře pro takový přístroj? Prakticky pouze v řadách Samsung a jeho výrobní řady Ultra Edition II, kam patří mimo U100 ještě modely U300, U600 a U700. Pokud chcete skutečnou konkurenci, stačí nahlédnout do nabídky Motoroly (MOTOSLVR L9) nebo LG (KG320S). Za zmínku stojí i štíhlý zástupce z řady Walkmanů a to konkrétně model W880i.

Proč koupit?

  • nízké rozměry a hmotnost
  • solidní hudební přehrávač
  • GPRS a EDGE v desáté třídě
  • organizační funkce

Proč nekoupit?

  • absence paměťových karet
  • chybějící vyzváněcí profily
  • výdrž baterie
  • horší klávesnice

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

5299 Kč s DPH
Nejčtenější

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Klíčový model Samsungu má problémy s cenou. Ale vypadá dobře

Samsung Galaxy J6

Z hlediska objemu prodejů na českém trhu jsou pro většinu výrobců klíčové modely nižší střední třídy. O ty je největší...

V lednu uvidíme první smartphone, který si složíme do kapsy

Prototyp ohebného displeje od Samsungu

Samsung už nějakou dobu koketuje se skládacím displejem, který chce poprvé přestavit u modelu Galaxy X. Přístroj...

Samsung Galaxy Note 9 bude za měsíc. Už jsou známa všechna vylepšení

Samsung Galaxy Unpacked 2018

Samsung oficiálně oznámil premiéru svého nového top modelu. Galaxy Note 9 bude představen zkraje srpna na akci v New...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz