Otestovali jsme nejlevnější model z rodiny Cybershotů: Sony Ericsson K550i

Řada fotomobilů Cybershot vznikla ve spolupráci s vývojáři fotoaparátů Sony a na kvalitě obrázků je to vidět. Nyní na český trh dorazil i Cybershot pro spořivé. Jak obstál?
Myslíte, že na Cybershot nemáte? Omyl!

Myslíte, že na Cybershot nemáte? Omyl! | foto: Jan Lodl, Mobil.iDNES.cz

Sony Ericsson v poslední době oslavuje téměř každé čtvrtletí, před nedávnem totiž vsadil na to, že uživatelé se chtějí s mobilem hlavně bavit a nabídl dvě značky z nepřeberné studnice mateřského koncernu Sony. Tak se nejdříve zrodil Walkman a brzy po něm také Cybershot.

A podobně jako v případě Walkmanů, i Cybershoty začaly nejprve v nejvyšší cenové kategorii a pak tato „vymoženost“ postupně pronikala i do nižších tříd. Nyní se nám dostal do ruky model, pod něj už asi Cybershotu nebude. Nebo se mýlíme?


Kapitoly recenze:


Vzhled a konstrukce

Jednou z výhod (nebo nevýhod) telefonů této značky je, že si drží dlouho poměrně jednotnou linii, takže z dálky poznáte, že se jedná o Sony Ericsson. Navíc ještě zjistíte, jestli jde o Walkman (oranžová, černo oranžová) nebo Cybershot (černá, černo stříbrná). No, a přesně takový je i K550i, telefon klasického střihu, celý v černém se stříbrnými doplňky. Abychom byli přesní, ještě se vyrábí bílo stříbrná varianta, ale černá je podle našeho názoru mnohem více sexy.

Nutno dodat, že na to, do jaké cenové kategorie patří, vypadá velmi zajímavě. Také rozměry jsou velmi příjemné; 102 x 46 x 14 mm, váha 85 gramů. Takže ho klidně můžete nosit v kapse a nebudete o něm skoro vědět. Vážně jsem chvíli uvažoval, jestli neupustit od své zásady, čím větší, tím lepší. Dílenské zpracování je celkem solidní, trochu nás překvapil zadní kryt baterie, který je jištěn dvěma malými šoupátky.

Sony Ericsson K550

Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550

Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550

Není to na trhu příliš obvyklé, ale na druhou stranu, díky tomu drží kryt opravdu pevně na svém místě a nehrozí skřípání, vrzání a postupné vypadávání. Pod krytem se ukrývá i slot pro Memory Stick Duo Micro kartu. Škoda, že Sony Ericsson pořád drží tuhle nejdražší variantu, ale oni by mu vlastníci ze Sony asi nic jiného nepovolili. V dodávce bohužel žádná karta není.

Když už jsme se dostali na zadní stranu, té dominuje pochopitelně fotoaparát. Jak už jsme u Cybershotů zvyklí, objektiv je schován za aktivní krytkou, jejím odsunutím se aktivuje menu fotoaparátu. Fotí se pochopitelně na šířku, a na pravém boku se nachází spoušť. Nad objektivem najdeme ještě dvě LED, bohužel xenonový blesk se do téhle kategorie nevešel. Na pravém boku najdeme ještě klávesy pro regulaci hlasitosti. Na levém pak kromě systémového konektoru (aspoň, že ten už je nějakou dobu stejný) i tlačítko pro spuštění hudby. To abychom pochopili, že mezi Cybershotem a Walkmanem zase takový rozdíl není.

Displej a klávesnice

Už v předchozích modelech se Sony Ericsson rozhodl vsadit na technologii TFD (thin film diode), která je jakýmsi kompromisem mezi aktivními TFT displeji a pasivními displeji. Z těch druhých by měla převzít především malou spotřebu energie, z těch prvních pak kvalitu obrazu. Displej v modelu K550i pracuje v rozlišení 176 x 220 bodů a zobrazí 262 144 barev.

Sony Ericsson K550

Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550

Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550

Za normálních okolností si pravděpodobně ani nevšimnete, že se nejedná o TFT displej. Obraz je jasný, kontrastní a stabilní, barvy docela věrné. Mírně začne ztrácet na přímém slunci, ovšem pořád je na tom lépe než OLED displeje, které se teď objevily hned u několika modelů, nebo pasivní displeje. Je pravda, že díky vysokému jasu Sony Ericsson tenhle drobný handicap téměř setře. Také menu vypadá velmi dobře, ikonky jsou jasně viditelné s jemnými okraji. Struktura menu je identická s ostatními modely této značky, takže je asi zbytečné se o ní více rozepisovat.

Jestliže si za displej zaslouží Sony Ericsson pochvalu, u klávesnice jsem trochu na rozpacích. Chvilku jsme si telefon mezi sebou v redakci půjčovali a vytvořily se dva stejně velké tábory – prvním přišla klávesnice skvělá, druhým lehce podprůměrná. Oč jde? Místo klasických tlačítek předvedl Sony Ericsson malé úzké stříbrné klávesy, přičemž popisky jsou vždy nad nimi.

Něco podobného jsme viděli naposledy u jednoho z miniaturních Panasoniců. Tam to bylo ovšem zhoršeno tím, že kolem kláves nebylo vůbec žádné místo. Tady je místa poměrně dost, ale v každém případě Sony Ericsson K550i nebude v tomto směru oblíbencem prostorově výraznějších.

Sony Ericsson K550

Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550

Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550

Poměrně málo místa je i kolem funkčních kláves pod displejem, zejména čtyřsměrné ovládací kolečko není občas úplně snadné trefit, stejně jako kolébkové klávesy po jeho stranách. Docela dobrý přístup je ke klávesám na okrajích – internet a zkratky nám problém dělat nebudou. Ale abychom klávesnici úplně nepohaněli, pokud si na rozměry kláves zvykneme, telefon se ovládá dobře. Klávesy reagují docela přesně a mají příjemný odpor.

Baterie

Nutno dodat, že použití TFD displeje se skutečně poměrně pozitivně odrazilo na výdrži telefonu. S telefonem se dodává Li-Pol baterie BST-33 s kapacitou 950 mAh. Tuto baterii můžeme najít i v několika dalších modelech této značky. Podle specifikací výrobce by měla vydržet až na 10 hodin hovoru, případně na 240 hodin v režimu stand-by.

Jak už to bývá, tyto hodnoty jsou spíše teoretické. Je ale pravda, že při rozumném používání vydrží K550 necelý týden, a i když více telefonujete, dostane se výdrž na nějaké tři či čtyři dny. Snad jen datové přenosy s baterií trochu zahýbou, ale to není nic překvapivého.

Telefonování a zprávy

Kromě nejvyšších modelů jsou si menu Sony Ericssonů podobné jak vejce vejci, a tak nás ani u K550 nečeká žádné překvapení, telefonní seznam pojme až 1 000 kontaktů, přičemž každý může mít několik telefonních čísel, e-mail, adresu, web a poznámku. K tomu samozřejmě obrázek a vyzvánění. Celkem pojme paměť telefonu 2 500 čísel, což bude myslím většině uživatelů bohatě stačit.

Sony Ericsson K550

Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550

Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550

Nezbytnou součástí každého telefonu je podpora SMS a EMS, takže se bez nich neobejde ani K550. U Cybershotu přirozeně nemohou chybět ani MMS. Pokud ale budeme chtít posílat obrázky z foťáku v plné velikosti nebo budete chtít ušetřit peníze, můžete sáhnout i po vestavěném e-mailovém klientovi. Ten sice nenabízí nijak závratný komfort, ale pro základní práci postačí. Navíc si poradí i s některými typy příloh, přesněji s těmi, s nimiž si poradí samotný telefon.

Poměrně standardní součástí už v několika předchozích modelech je RSS čtečka, umožňující si celkem levně udržet přehled, co se kde na internetu píše. Zejména, pokud nejsme u počítače a na stránky bychom se museli připojovat z mobilu. Může být totiž docela příjemné zjistit, jestli má smysl na server vůbec chodit.

Data a organizace

V telefonu pochopitelně nechybí ani vestavěný prohlížeč NetFront, který si poradí jak s WAP, tak s xHTML stránkami, a bez problémů zobrazí i většinu běžných internetových stránek. Pokud ale budete chtít internet používat opravdu komfortně, sáhněte po prohlížeči OperaMini, který je zdarma a k dispozici i v české verzi.

Pro připojení k internetu může Sony Ericsson K550 nabídnout GPRS, případně EDGE. V druhé variantě je procházení stránek i práce s e-maily docela svižná. Přístroj kromě evropských sítí 900 a 1 800 MHz podporuje i americké 850 a 1 900 MHz, takže si s ním zavoláte skoro všude.

Sony Ericsson K550

Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550

Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550

Pro připojení k počítači nabídne K550 podporu IrDA portu nebo Bluetooth, součástí dodávky je pak i CD s aplikací PC Suite a USB kabel. Po připojení k počítači může posloužit i jako modem. Spojení drží celkem spolehlivě a v případě aktivního EDGE byly rychlosti na běžném průměru tohoto připojení.

Tenhle model si rozhodně nehraje na nějaký manažerský mobil, přesto nabídne kalendář – poměrně jednoduchý a pro základní používání dostačující. Přirozeně nechybí ani úkoly a poznámky. K tomu je k dispozici obligátní kalkulačka, stopky a časovač. Specialitkou Sony Ericssonů (ano, už se tahle věc objevila i jinde, ale Sony Ericsson byl první) je Paměť kódů, příjemná aplikace, do níž si bezpečně (neb šifrovaně) můžete uložit čísla svých kreditních karet a klidně i PIN kódy. Přístup do paměti je chráněn čtyřmístným heslem a data se bez jeho znalosti nedají rozluštit.

Zábava

I když v testu manažerských dovedností by možná K550 nezvítězil, v oblasti zábavy se cítí mnohem lépe. Nechybí mu podpora Javy i Mascot Micro3D, pro rychlejší 3D hry. Jak už jsme si u téhle značky zvykli, Walkmany umí fotit a naopak Cybershoty zase přehrávat hudbu.

Hudební přehrávač je sice méně komfortní než u hudebních bratříčků, ale pořád patří k lepšímu průměru na trhu. Poradí si ID3 tagy a hudbu na kartě spolehlivě rozdělí podle interpreta i alba. Přehrávač si dokáže poradit s formáty MP3 a AAC. A pokud nevystačíte s polyfonním vyzváněním, můžete použít jako zvonění klidně celou písničku. Velkým plusem je i podpora A2DP, tedy stereo Bluetooth profilu, který chyběl ještě u W810.

Sony Ericsson K550

Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550

Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550

Kromě hudebního přehrávače nabídne Sony Ericsson K550 i FM rádio, a ne jen tak ledajaké, dokonce s podporou RDS. To mu může jen závidět řada mnohem nadupanějších přístrojů, včetně Nokie N95. Rádio pochopitelně funguje jen s připojeným headsetem, jinak je ale reprodukce věrná a se signálem není problém.

Pokud nás v rádiu zaujme nějaká skladba, je tu velmi šikovná funkce TrackID. S její pomocí můžeme nechat identifikovat hudbu z rádia nebo zachycenou přes mikrofon a zjistit zpěváka, autora atp. Docela šikovné. K tomu je tu ještě PlayNow, umožňující rovnou si hudbu do telefonu koupit. V Česku bohužel prozatím tahle služba nefunguje.

A protože píšeme o modelu s označením Cybershot, nelze pochopitelně pominout foťák. Prvním zklamáním pro některé možná bude, že v rámci snížení ceny se budeme muset spokojit jen s 2Mpx, tedy obrázky 1 632 x 1 224 bodů. Navíc objektiv je poměrně malý, má pevnou ohniskovou vzdálenost 3,6 mm, ovšem nechybí automatické ostření. Objektiv je kryt aktivním šoupátkem, po jeho odsunutí se spustí aplikace fotoaparátu.

Sony Ericsson K550

Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550

Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550

Nabídka menu je sice mírně omezená oproti vyšším modelům, ale i tentokráte najdeme možnost Makro režimu, můžeme nastavit vyvážení bílé, a také zvolit režim expozice. Při přepnutí na režim video můžeme zaznamenávat v maximálním rozlišení 224 x 176 bodů, což je dnes už opravdu zoufale málo a v tomto směru by se měl Sony Ericsson trochu zamyslet.

Pokud jde o kvalitu fotografií, můžete si udělat představu sami z přiložených ukázek. Možná jsme očekávali trochu víc, ale ve srovnání s jinými 2Mpx přístroji si nestojí K550 zase úplně špatně. Jako většina fotomobilů je omezen především malou hloubkou ostrosti. Objekt, na který ostříte, je obvykle docela v pořádku, ale okolí je beznadějně rozmazáno. V interiéru navíc telefon nastavuje ISO na hodnotu 500, která nejde ručně změnit.

Sony Ericsson K550

Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550
Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550
Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550 Sony Ericsson K550

Výsledkem je pak poměrně velký šum. Na rozdíl od modelů K800 a K810 se v tomto případě nedostalo na xenonový blesk, takže musíme vystačit s přisvětlovacími LED. Ty se dají sice dobře použít jako baterka, ale při focení se blesku rozhodně nevyrovnají. Naopak příjemně překvapily docela věrné barvy, a to jak venku, tak uvnitř.

Shrnutí

Z pohledu poměru cena/výkon si Sony Ericsson K550 nestojí ani trochu špatně. Má příjemné rozměry, slušnou výbavu a hlavně, rozhodně se s ním nebudete nudit. Velmi dobrý hudební přehrávač, rádio s RDS a 2Mpx foťák. Ten sice výsledky nijak neohromil, ale použití technologie Cybershot je znát. Pro běžné použití určitě postačí. Navíc cena kolem 6 tisíc je velmi příjemná.

Velká škoda, že výrobce nepřibalil žádnou paměťovou kartu, to by užitnou hodnotu přístroje ještě zvýšilo. Takhle budeme muset do karty investovat, a Memory Stick Micro patří bohužel k těm dražším. Jisté výhrady máme i ke klávesnici, ale i na tu se dá zvyknout. Celkově je tedy Sony Ericsson K550 docela dobrou volbou pro všechny, kteří chtějí fotomobil, a přitom se chtějí vejít do rozumné ceny.

Otázkou ale je, jestli se nespokojit s výprodejovým modelem K750i s velmi podobnou výbavou, který dnes pořídíte o více jak tisíc korun levněji. Ale to není nic překvapivého, takhle to s novinkami a výprodejovými modely chodí.

Proč koupit?

  • Příjemné rozměry
  • Cybershot
  • Hudební přehrávač

Proč nekoupit?

  • Klávesnice
  • V dodávce není paměťová karta

Kdy?

Na trhu

Za kolik?

5 799 Kč

Autor:
  • Nejčtenější

V květnu se zřejmě vrátí ikonická Nokia 3210, kdysi to byl přelomový model

24. března 2024  8:01

Současný vlastník značky Nokia na poli mobilních telefonů, firma HMD (Human Mobile Devices –...

Banka spustila mobilní datové balíčky. Funguje to i zákazníkům z Česka

26. března 2024  12:06

Virtuální banka Revolut spouští virtuálního celosvětového operátora. Zákazníci si mohou kupovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z bídného začátku roku se radují. Vypadá to na velký návrat

21. března 2024  7:02

Zřejmě to vypadá na velký návrat. Huawei začíná drtit své domácí konkurenty, přitom jeho produkty...

Trvalo to. Nový nejlepší fotomobil světa konečně koupíte i v Česku

26. března 2024  7:02

Konečně nastává situace, že nejlepší fotomobil v žebříčku DxO Mark je dostupný i na našem trhu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochlubili se, že se pochlubí. Značky ze sebe dělají slibotechny

25. března 2024  7:02

Jedním z trochu nečekaných trendů veletrhu MWC v Barceloně se stala oznámení o tom, že firmy nějaké...

U foťáků se blýská na lepší časy, naznačuje výsledek testu nového xiaomi

28. března 2024  7:02

Čínská značka Xiaomi trochu na poli fotomobilů v uplynulých letech tápala. Ukazuje to mimo jiné...

Kartónek Steva Jobse se vydražil za neuvěřitelnou sumu

28. března 2024

Vizitku slavného ředitele společnosti Apple si někdo pořídil za pořádný balík peněz. Přidanou...

Smartphonům od Googlu raketově rostou prodeje tam, kde kraluje Apple

27. března 2024  7:02

Prodeje smartphonů Pixel od Googlu se mohou pochlubit neskutečným nárůstem prodejů. Tedy prozatím...

Podívejte se na chloubu Ostravy z pohledu, který se vám běžně nenaskytne

27. března 2024

Operátor O2 informoval, že ve spolupráci se společností Cetin dokončil modernizaci své mobilní sítě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...