Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otče náš, posvěť se jméno Tvé. Enter.

aktualizováno 
Pokud vtip o Billu Gatesovi, který při modlitbě nahrazuje výraz "amen" komputerovým příkazem, připadá věřícím nevkusný, nebudou asi nadšeni ani z posledního nápadu Evangelické mládeže z německého Hannoveru. Tam se totiž rozhodli sloužit bohoslužby pomocí SMS.
Je to samozřejmě reklamní trik a ty se ne vždycky s náboženstvím dobře snášejí, ale možná, že pro tento trik už čas uzrál: bohoslužby z mobilního telefonu ve formě SMS jsou tady.

Děkan hannoverské Evangelické mládeže Stefan Heinze odsloužil již v květnu "nanečisto" první takovou mobilní mši s asi osmdesáti m-věřícími. Od té doby se jeho nápad stal natolik populární, že dnes má obec jeho příznivců přes třináct stovek členů.

Jak taková mobilní mše probíhá? Celá trvá asi pětačtyřicet minut, během nichž Heinze rozešle několik textových zpráv SMS a zároveň odpovídá na některé z reakcí svých oveček.

"Hlavním účelem trohoto projektu je dostat se do kontaktu s mladými lidmi," říká jedenatřicetiletý Heinze. "Chceme jim ukázat, že spirituální posleství je možné přenášet i moderními komunikačními prostředky. Chceme oslovit i ty lidi, kteří nejsou v bezprostředním kontaktu s církví. Možná, že jim to pomůže najít vlastní cestu k náboženství, nějakou méně tradiční."

"Mladé lidi velmi zajímá, jak dokážeme celou mši dostat do krátkých textových zpráv. Tradiční mše jsou vždy podstatně delší. Proč by to ale muselo trvat dvacet minut, když totéž lze říci v několika krátkých větách?"

Otčenáš ve dvou textovkách

Celá bohoslužba je zredukovaná na šest textových zpráv. První je na přivítanou, druhá je vyhrazena pro kázání, třetí pro biblický citát, další dvě pro modlitby a poslední je věnována závěrečnému slovu.

Leckomu z těch, kdo se v kostele nemohou dočkat konce dlouhého kázání, může připadat atraktivní představa kázání, které je maximálně tak dlouhé jako polovina Otčenáše (ten má v němčině rovných 320 znaků, tedy přesně na dvě SMS).

Nápad s mobilní mší se zrodil v hlavě Heinzeho kolegyně Martiny Zeuselové, která si povšimla, kolik pozornosti věnují mladí Němci svým mobilům (jimž z ne zcela zjevných důvodů říkají anglicky "handy", ignorujíce skutečnost, že tento výraz znamená "šikovný" a žádný Anglosas při jeho vyslovení nemá ani ponětí, že má jít o mobilní telefon).

"Myslím, že to pro mladé lidi může být zajímavá příležitost, jak si se svými vrstevníky pohovořit o Bohu a své víře,"tvrdí Zeuselová. "Ale samozřejmě to není jediná cesta."

Půlhodinka s Bohem

Heinze i Zeuselová se brání názorům, které tvrdí, že použití moderní technologie znevažuje význam šíření slova Božího. "Bereme to velmi vážně," říká Heinze. "Samozřejmě vím, že jsou věci, které touto cestou nezvládneme. Nemůžeme například společně zpívat ani slavit Poslední večeři Páně. Někteří duchovní a církevní autority to ale nevidí rádi pouze proto, že médium, které používáme, je pro ně příliš moderní."

Zřejmě první mobilní duchovní na světě je však optimistický. "V nedaleké budoucnosti již budou mladí lidé sloužit Bohu, aniž by museli být fyzicky přítomni v kostele. Pro křesťanský způsob života je to dobré. Prostě přerušíte svůj všední den a strávíte půlhodinku s Bohem. To je vážná věc."

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Za tisíce si udělají z mobilu dobrovolně těžítko

Kryty Roxxlyn

Z poměrně neobvyklého materiálu vyrábí pouzdra pro mobilní telefony firma Roxxlyn. Speciální kryt smartphone pokryje...

Možná i váš smartphone těžil kryptoměnu. A vůbec o tom nemusíte vědět

Smartphony jsou zneužívány k těžbě kryptoměny Monero.

K těžbě kryptoměny útočníci nezneužívají jen počítače, v ohrožení jsou díky narůstajícímu výkonu i chytré telefony. Tým...

Lidem v šuplících leží nedostatkový materiál do elektromobilů

Šuplík

Výrobci automobilů, kteří hledají nové dodávky kobaltu, jenž je důležitý pro výrobu baterií, by se mohli zaměřit na...Najdete na iDNES.cz