Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Oskarovi došla elektřina, jeho zákazníkům signál

aktualizováno 
Když včera v pražské ústředně Oskara na chvíli vypadl z důvodu lidské chyby proud, ovlivnilo to činnost třetiny sítě. Praha, střední, východní a severní Čechy se ocitly na několik hodin bez signálu. Jak se to stalo?
Včera v devět hodin dopoledne se třetina Oskarovy sítě odebrala do říše mrtvých. Zákazníci tohoto operátora, kteří se právě nacházeli v Praze, středních, východních nebo severních Čechách byli odsouzení k pohledu na prázdný displej, bez loga operátora. Kromě ojedinělých výjimek se nikomu nepodařilo dovolat. Podobný problém postihl nedávno téměř stejný počet zákazníků, ovšem důvody byly tentokrát jiné. Zatímco minule šlo o překopnutý kabel, spojující Oskarovo centrum v Říčanech se zbytkem sítě, včera dostalo zásah samotné centrum. Lidská chyba způsobila krátkodobý výpadek proudu, který bohužel velmi vážně ovlivnil funkci říčanského MCS (Mobile services Switching Center). Proto si třetina republiky téměř pět hodin nemohla zavolat z Oskara. Všechny záložní generátory nebyly k ničemu, ovšem jen proto, že se o výpadku hned nevědělo. Po několik a minutách již bylo pozdě síť v rychlosti zachraňovat. Techniky čekala práce na několik hodin.

Když krátce před devátou došlo k výpadku proudu v říčanském centru, zjistilo najednou mnoho vlastníků Oskarových SIM karet, že na svém telefonu nemají logo operátora ani žádnou známku přijímaného signálu. V následujících hodinách se jim občas podařilo přihlásit do sítě, ale ve valné většině případů se nepodařilo volat ani posílat SMS. Těm několika šťastnějším se po 10. hodině a 40. minutě, kdy byla síť opět spuštěna, mohlo povést uskutečnit hovor. Do normálu se však všechny postižené oblasti vracely ještě několik hodin a sporadické výpadky se objevovaly až do čtvrté hodiny.

Při posledním výpadku vlastně Oskar doplatil na špatné služby Telecomu, který neměl správně nastavená záložní spojení. Nyní je celá vina na Oskarovi – při konfiguraci některých částí sítě v říčanském hi-tech centru došlo z důvodů lidské chyby k výpadku proudu, který naprosto rozhodil software. Náprava chyby jediného člověka pak stála deset lidí několik hodin zuřivé práce.

Podobně jako svého času Eurotel a Paegas, i Oskar si prochází těžkým obdobím, kdy ho stíhá jedna nemilá věc za druhou. Kromě výpadků jsou tu trvalejší potíže na Zlínsku. Oskar se nyní musí soustředit na to, aby jeho síť byla kromě výpadků z důvodů lidských chyb „nezničitelná“. Kdyby se teď měly přidat problémy z přetížení, mohli by mnozí zákazníci ostře protestovat. Oskar by si měl dát několik týdnů velký pozor a za žádných okolností na sebe neupozorňovat. Další výpadek by mohl rozpoutat pro něj velmi nepříjemné debaty o spolehlivosti sítě.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Vodafone bude mít dočasné vedení. Báča opouští post generálního ředitele

Šéf českého Vodafonu Jiří Báča

Vedení českého Vodafonu čeká po necelém roce opět změna. Jiří Báča, který firmu vedl od loňského února, totiž k 15....

Český Vodafone má nového ředitele

Petr Dvořák, nový generální ředitel české pobočky Vodafonu

Novým generálním ředitelem české pobočky Vodafonu se stal Petr Dvořák, který byl od poloviny ledna pověřený řízením...

T-Mobile výrazně zrychlil internet. Ceny starších tarifů zůstávají

T- Mobile.

T-Mobile od 1. února rozšířil tarifní nabídku pevného internetového připojení. Nově do ní zařadil tarif s přenosovou...

Domácí chipsy pro děti
Domácí chipsy pro děti

Upečte si domácí chipsy, ale pozor, jsou velice návykové.Najdete na iDNES.cz