Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opravdový kolibřík mezi komunikátory - recenze ASUS P320

aktualizováno 
ASUS na CeBITu představil čtyři zbrusu nová zařízení. Světlo světa však nakonec spatřil jen jeden model z této čtveřice a to miniauturní P320. Dnes vám přinášíme jeho recenzi.
ASUS P320: kolibřík mezi komunikátory

ASUS P320: kolibřík mezi komunikátory

HTC Touch v loňském roce zaznamenal obrovský úspěch zásluhou zajímavého designu a opravdu kompaktních rozměrů. Při pohledu na ASUS P320 je více než jasné, že inspiraci inženýři společnosti ASUS našli právě u trpasličího komunikátoru z dílen HTC. Dnes by však novinka s výbavou více než rok starého modelu mohla jen těžko obstát. A tak dostal P320 navíc do vínku i vestavěnou navigaci. A rozměry? Ty se podařilo ještě citelně snížit a tak je dnes ASUS P320 po právu nejmenším WM komunikátorem světa. Přesně tímto přídomkem jej výrobce hrdě prezentoval na výstavě CeBIT. Pokud vás zajímá, jak si tento mrňavý PDA telefon vedl v redakčním testu, pak nahlédněte do následujících řádek.


Katalog mobilů:

 Asus P320 Asus P526 Recenze komunikátoru Asus P535

Testovaný ASUS P320 se svými staršími sourozenci –P526 s numerickou klávesnicí a P535, nejlepší ASUS vůbec.

Kapitoly recenze:

Vzhled, konstrukce a zpracování
Paměť a procesor
Displej
Telefonování, SMS, MMS a emaily
Konektivita
Satelitní navigace
Fotoaparát
Bonusové aplikace
Výdrž a výkon, testy
Závěr

Stručná charakteristika:

Miniaturní WM komunikátor s vestavěnou navigací, wi-fi a 2.0 MPix fotoaparátem.


Obsah balení:

Síťová nabíječka, nabíječka do automobilu, pouzdro, stereo HF, CD s bonus aplikacemi, CD s AS 4.5 a WMDC, USB kabel, 1 100 mAh akumulátor, držák do automobiluVzhled, konstrukce a zpracování

Snaha o miniaturizaci mobilních telefonů je poslední dobou cítit i u Windows Mobile komunikátorů, které vždy patřily mezi ty největší telefony vůbec. To sice platí i dnes, přesto se většinou nejedná o nijak velké diference. Nový ASUS P320 je přitom rekordmanem a menší přístroj téže třídy byste na trhu hledali marně. Nebo snad znáte PDA telefon, který by trumfnul rozměry této novinky? Z tabulky je vidět, že rozměry jsou až na šířku takřka totožné s HTC Touch, věřte ale, že v praxi je nový ASUS skutečně citelně menší.

Design přístroje se nese v duchu elegance, kterou přístroji přihrává lesklé černé čelo a kovový stříbrný lem, jenž obepíná horní obvod telefonu. Drtivou část nevelké přední plochy zaujímá dotykový displej a pak také ovládací prvky, kterým patří spodní čtvrtina čelní strany. Kromě kruhového prvku simulujícím joystick a potvrzovacího středu ovládání usnadní dvojice kontextových tlačítek, klávesa OK a prvek k otevření Start menu. Samozřejmostí jsou pak tlačítka k uskutečňování hovorů. Ovládacích elementů je tak ve porovnání s HTC Touch daleko více, což pochopitelně nahrává rychlejšímu ovládání.

 ASUS P320 ASUS P320 ASUS P320 ASUS P320

ASUS P320 ASUS P320 ASUS P320

Sluchátko telefonu a signalizační LED by jen těžko někdo hledal jinde, než nad displejem. Pod ním je potom logo výrobce.

Při pohledu na boky přístroje se odhalí další líbivý prvek, kterým je lesklá linka, která krom spodní hrany obepíná celý bok telefonu a je samozřejmě poseta ovládacími prvky. Na pravém boku je to známý posuvník k rychlému uzamčení telefonu, kterým jsou komunikátory ASUS proslulé. Dále nechybí záslepka ukrývající konektor pro GPS anténu, ve spodní části je potom spoušť fotoaparátu.

Horní hrana obsahuje utopené tlačítko k uspání/probuzení telefonu a drobný systémový reproduktor. Z levého horního rohu jde vidět stylus.
Na pravém boku je obvyklá dvojice ovladače hlasitosti a tlačítka k hlasovému záznamu. Krytka ukrývá microSD slot – k manipulaci s paměťovou kartou tak není třeba přístroj vypínat.

ASUS P320 ASUS P320 ASUS P320 ASUS P320

ASUS P320 ASUS P320 ASUS P320

Spodní hrana se honosí miniUSB konektorem pro nabíjení nebo zapojení dodávaných sluchátek. Další konektor nenajdeme a tak je poslech muziky a nabíjení současně nemožné. To je ale problém drtivé většiny dnešních komunikátorů. Malý otvor skrývá soft reset tlačítko, další pak mikrofon telefonu.

Zadní strana sestává ze dvou částí, větší je přitom snadno odnímatelná a slouží ke vložení akumulátoru a SIM. V její spodní části je vyvedeno logo Windows. Objektiv fotoaparátu je situován v horní části krytu. Celý kryt je na rozdíl od lesklého čela matný a tak nehrozí jeho věčné upatlání.

ASUS P320  

ASUS P320 ASUS P320 ASUS P320

ASUS P320 ASUS P320 ASUS P320

Nový ASUS díky svým miniaturním proporcím výborně padne i do ženské dlaně. Zpracování je tradičně na vysoké úrovni, ostatně nic jiného jsme od přístroje této značky neočekávali. Příkladné je i lícování jednotlivých dílů, které eliminuje vrzání a další projevy nedokonalosti na minimum.

Paměť a procesor

Procesor Texas Instruments s taktem 200 MHz se stal hlavním hnacím elementem celé řady WM komunikátorů. Poslední dobou naštěstí výrobci přístroje osazují daleko výkonnějšími čipy. To však pro nový ASUS neplatí a tak se tento střízlík snaží veškeré pokyny uživatele ukočírovat právě s tímto CPU, vydatně mu přitom pomáhá RAM kapacity 64 MB. Pro běh aplikací je přitom vyhrazeno 26 MB, což není mnoho. O moc lépe na tom není ani FlashROM, které ze 128 MB zbývá jen 22 MB. Použitá Windows Mobile 6.1 Professional spolu s bonusovými aplikacemi se zkrátka někam nacpat musejí.

  ASUS P320 WM 6.1 ASUS P320 WM 6.1 ASUS P320 WM 6.1

Pokud vám po přečtení předchozích řádek běhá mráz po zádech a děsíte se pomalých reakcí, pak nebudete od pravdy nijak daleko. Latence jsou tak patrné i při běžných úkonech, jako otevření kalendáře nebo složky s textovou korespondencí. Pomalé překreslování je znát i při spouštění telefonní aplikace. Je škoda, že ASUS nesáhl po nové verzi procesoru s frekvencí 450 MHz, kterou vybavil například M930. Ten by sice byl energeticky náročnější, odměnou by ale byla daleko pohodlnější práce.

  ASUS P320 WM 6.1 ASUS P320 WM 6.1 ASUS P320 WM 6.1

Technická specifikace:

 Název ASUS P320
 Rozměry [mm]  54,5 x 99 x 13,35
 Hmotnost [g] 105 g
 Operační systém Windows Mobile 6.1 Professional
 Procesor Texas Instruments OMAP850, 200 MHz
 RAM 64 MB
 FlashROM 128 MB
 Paměťový slot microSD (SDHC)
 Sítě Quadband GSM
 Data GPRS, EDGE
 Displej - rozlišení 240 x 320 pix
 Displej - úhlopříčka 2,6" (66 mm)
 Displej - barvy 65 536
 Satelitní navigace AGPS
 Wi-fi 802.11 b/g
 Bluetooth verze 2.0, EDR
 Infraport ne
 Digitální fotoaparát 2,0 MPix
 Autofocus ano
 Videotelefonie ne
 FM rádio ne
 Baterie 1 100 mAhDisplej

Miniaturní rozměry řadu uživatelů potěší. Ovšem menší úhlopříčka displeje, která musela rozměrům ustoupit už tolik příznivců mít nebude. Displej P320 má tak v úhlopříčce 66 milimetrů, což odpovídá 2,6 palcům a zobrazí více než 65 tisíc barev. Kresba je tak o poznání jemnější, než na 2,8“ zobrazovačích, horší je to ale s ovladatelností bez dotykového pera. Tomu totiž nenahrává ani zapuštění displeje. Dotyková vrstva reaguje přesně a displej není  tvrdý ani příliš měkký. Pokud ale na něj ale prsty klepnete trochu silněji, obraz se rozvlní, což se nám dvakrát nezamlouvalo.

ASUS P320 ASUS P320 ASUS P320 ASUS P320

ASUS P320 ASUS P320 ASUS P320

Jas displeje lze regulovat zvlášť pro běžný provoz i pro dobu nabíjení. Pro oba režimy je shodně v nabídce osm stupňů, ale ani při tom nejvyšším není čitelnost na přímém slunci právě nejlepší.

To je ale vlastnost všech WM komunikátorů, i když HTC Touch Diamond je v tomto směru daleko před ostatními. Pochválit ale musíme barevné podání, kdy je bílá opravdu ukázková.

Telefonování, SMS, MMS a emaily

Komunikační schopnosti přístroje dovoluje telefonní modul, který si rozumí pouze se čtyřmi GSM pásmy. Podpora sítí třetí generace se tedy nekoná. To však nás Čechy díky mizernému pokrytí 3G tolik trápit nemusí. Datování na P320 je tak možné leda přes GPRS nebo EDGE.

Oddělení zpráv je členěno do tří kategorií (SMS, MMS, E-maily), což je pro Windows Mobile obvyklé řazení. Každá z kategorií je dále rozdělena na zprávy přijaté, odeslané, rozepsané a smazané. Nově jsou zprávy zobrazeny formou konverzace, což je novinka verze 6.1.

ASUS P320 ASUS P320 WM 6.1 ASUS P320 WM 6.1 ASUS P320 WM 6.1

ASUS P320 WM 6.1 ASUS P320 WM 6.1 ASUS P320 WM 6.1


Se skladbou multimediální zprávy pomůže známý editor, který kromě jednotlivých chlívků pro audio/video a text zobrazuje i aktuální datovou velikost MMS. Posílání multimediálních zpráv není nijak oblíbené, daleko levnější je poslat fotku jako přílohu k emailu. Počet emailových účtů není omezený, samozřejmá je pak synchronizace s MS Exchange serverem a to díky technologii Direct Push email. S veškerým nastavením pomůže detailní průvodce.

Při psaní delšího emailu (i SMS) budete ale proklínat absenci softwarové telefonní klávesnice. Vyťukávat znaky na QWERTY je na malém displeji opravdu jen pro silnější povahy. Je zde ještě rozpoznávání rukou psaného písma, ovšem ten není mezi uživateli až tolik oblíbený, i když někteří na něj nedají dopustit.

ASUS P320

ASUS P320 WM 6.1 ASUS P320 WM 6.1 ASUS P320 WM 6.1

ASUS P320 WM 6.1 ASUS P320 WM 6.1 ASUS P320 WM 6.1

Telefonní aplikace nic nového nepřináší. Seznam kontaktů je tedy nezměněn a tak ani nepodporuje rolování jmény pomocí prstů. Jednotlivé kontakty můžete přímo z menu snadno posílat jako SMS, MMS nebo přes Bluetooth rozhraní. Hovory lze snadno filtrovat a zobrazit tak například jen zmeškané nebo příchozí telefonáty. Vadila nám lenost systému, která o sobě při telefonování dávala vědět. Nouze tak nebylo o citelná zpoždění mezi udělením povelu a jeho provedením. Alespoň, že po technické stránce hovory probíhaly bez problémově a reproduktor i mikrofon tak odváděly bezchybnou práci.

Konektivita

Možnosti konektivity jsou u P320 jen standardní a tak nic nového nečekejte. Začněme možnostmi propojení s PC pomocí USB kabelu, kdy se při transferu dat na paměťovou kartu obejdete i bez ActiveSync (WM Device Center). Ano, nový ASUS podporuje funkci Mass Storage, která zařízení promění ve čtečku karet.

ASUS P320 ASUS P320 WM 6.1 ASUS P320 WM 6.1 ASUS P320 WM 6.1

ASUS P320 WM 6.1 ASUS P320 WM 6.1 ASUS P320 WM 6.1

Možnosti Bluetooth modulu nejsou nijak bohaté a kromě podpory EDR (Enhanced Data Rate) ASUS podporuje ještě režim A2DP pro bezdrátový poslech muziky ve stereo kvalitě. Pokud jste zvyklí tisknout dokumenty přes BT tiskárnu, pak nový ASUS nebude nic pro vás. Bezdrátová synchronizace s PC ale proběhla bez sebemenších problémů a stejně tak i následný přenos dat oběma směry. K wi-fi modulu není moc co dodávat – během našeho testování fungoval na výbornou, ovšem na cestách jej kvůli mizerné dostupnosti volných hot-spotů příliš nevyužijete.

Satelitní navigace

ASUS je navzdory svým miniaturním rozměrům velmi dobře vybaven a do drobného těla se tak vešla i satelitní navigace hojně užívaného protokolu SiRF Star III. Po instalaci TomTom, dohrání mapových podkladů a nastavení GPS došlo ke spojení se satelity velmi rychle – P320 potřebovala více než 30 sekund jen zřídka. Problém nezpůsobily ani výškové budovy uprostřed města, i tam netrvalo zjištění pozice nijak dlouho. Dodejme ještě, že jde o aGPS, která umožňuje rychlé stažení údajů o poloze z Internetu.

Prakticky jsme P320 jako navigátor vyzkoušeli na několika prázdninových výletech, při kterých si ASUS vedl velmi dobře. Překážkou v pohodlné navigaci nebyl ani menší displej, přeci jen se řídíte hlasem a tak na displej kouknete jen v případě nejasností. Pomalejší hardware je bohužel v případě navigování docela citelný a tak nebylo překreslování map vždy zcela svižné.
Potěšující je, že díky štědrosti výrobce není nutná dodatečná investice do držáku k přichycení do automobilu. V balení najdete i cigaretovou nabíječku, bez níž by navigace skončila po několika hodinách.
Fotoaparát

Již testy dřívějších modelů značky ASUS jednoznačně potvrzovaly nadvládu tohoto výrobce v oblasti vestavěných fotoaparátů, které pořizovaly vždy velmi pěkné snímky. Totéž jsme očekávali i od nové P320 a nemýlili jsme se. Je ale škoda, že výrobce přístroj nevybavil moderním snímačem a tak si v době, kdy jsou v téže kategorii běžné 3 MPix, musíme vystačit se dvěma miliony bodů na snímku.  

Asus P320 ukazkove snimky Asus P320 ukazkove snimky

Asus P320 ukazkove snimky Asus P320 ukazkove snimky

Aplikace fotoaparátu se nijak neliší od prostředí u typu P526, u P320 se nám však nepodařilo zachytit prostředí aplikace. Ta je opět přehledná a v horní části displeje tak vidíte vše potřebné – aktivní fotoaparát nebo kameru, zvolený režim, počet snímků, které se ještě vejdou do zvoleného úložiště i nastavenou velikost obrázku.
Překreslování scény na displeji je poměrně rychlé, stejně tak i ukládání hotových fotografií. Pořízení momentky předchází nejprve namáčknutí spouště a po zobrazení červeného rámečku (signalizuje zaostření) domáčknutí tlačítka.

ASUS P320 WM 6.1 ASUS P320 WM 6.1 ASUS P320 WM 6.1

Funkce fotoaparátu:
CMOS: 2 mpx
Ohnisková vzdálenost: pevná
Autofocus: ano
Rozlišení snímku: 1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480, 320 x 240, 160 x 120, 80 x 60
Rozlišení videa: 176 x 144, 128 x 96
Kvalita: normal, fine, super fine
Digitální zoom: až 2,5 x (nabízí se jen při nižším rozlišení)
Makro: ano
Režimy: auto, noc, sport
Efekt kresby: normální, ČB, negativ, sépie, přesvětlení
Vyvážení bílé: auto, žárovka, halogen, zářivka, přítmí, slunečno, oblačno
Jas: -3 až +3
Samospoušť: 5 s, 10 s., vypnuto
Dávka: 4 snímky, 9 snímků, vypnuto
Razítko datum a čas: ano/ne
Zvuk závěrky: ano/ne
Úložiště: paměťová karta/hlavní paměť
Formát: JPGBonusové aplikace

ASUS tradičně neopomněl své zařízení vybavit várkou nadstandardních aplikací. Některé z nich jsou důvěrně známé, jiné zase vidíme úplně poprvé.

ASUS Status
Známá utilita, která zobrazuje důležité systémové informace přímo z obrazovky Dnes. Kromě zvoleného USB režimu je to intenzita podsvícení displeje a stav volné RAM, FlashROM, i místa na paměťové kartě.

Asus P320 bonus aplikace Asus P320 bonus aplikace Asus P320 bonus aplikace

ASUS Today
Uživatelská rozhraní usnadňující ovládání WM komunikátorů jsou dnes v módě a u P320 se tak setkáváme s prostředím nazvaným ASUS Today.

Asus P320 bonus aplikace  Asus P320 bonus aplikace Asus P320 bonus aplikace

Jde o variantu první verze konkurenčního TouchFLO.
Prostředí je tak rozděleno do šesti modulů:

 • Čas, datum, název operátora, časové pásmo
 • Zmeškané hovory, příchozí SMS, MMS, e-maily
 • Nadcházející schůzky v kalendáři
 • Počasí (v Česku na výběr pět měst)
 • RSS čtečka
 • Modul spolupracující s Media Playerem

Asus P320 bonus aplikace Asus P320 bonus aplikace

Prostředí jsme si během testování vcelku oblíbili, bohužel jsme často vídali rotující barevný kotouč signalizující zaneprázdněnost systému. Tato nástavba tak dává vyniknout slaboučkému hardwaru přístroje v celé kráse.

Streaming player
Aplikace určená k přehrávání streamového videa a audia. Stačí mít aktivní připojení k internetu, zadat přesnou URL a kochat se videoklipy či poslechem muziky.

Asus P320 bonus aplikace

Theme Manager
Správce témat pro obrazovku dnes, v němž kromě rychlé změny předefinovaných témat můžete vytvořit i témata nová.

Asus P320 bonus aplikace Asus P320 bonus aplikace Asus P320 bonus aplikace

Voice Commander
Aplikace, určená k ovládání telefonu hlasem. Předprogramovány jsou základní funkce jako vytočení telefonní čísla, přečtení SMS. Nabízí se i zjištění aktuálního času nebo spuštění muziky ve WM Playeru.

 Asus P320 bonus aplikace  Asus P320 bonus aplikace Asus P320 bonus aplikace


Výdrž a výkon, testy

Je zřejmé, že komunikátor se slabým 200 MHz srdcem nebude v oblasti výkonu podávat nijak heroické výkony. Zároveň je však tento čip velmi skromný k odběru elektrické energie, což jsme poznali u spousty stejně vybavených modelů (HTC Charmer, Hero, Artemis, Mio A501,…). Dodávaný akumulátor kapacity 1 100 mAh tak bez potíží zvládl tři dny slušného pracovního nasazení. Při šetrnějším použití se můžete dostat až k pětidenní hranici. Pokud se však pustíte do surfování po webu, které okořeníte „vykecáváním“ přes Instant messenger, pak baterii vyždímáte za 7 hodin. Na takřka stejnou hodnotu se dostanete při použití libovolného komunikátoru, nijak lépe na tom není ani Apple iPhone.

Další naměřené výsledky:
Přehrávání filmu v CorePlayeru  4 h 30 min
Přehrávání MP3       22h 10 min
Navigace    4h 10 min

Výkonové testy dopadly přesně podle očekávání, tedy nevalně. Dokonce tak špantě, že novinka dopadla v komplexním testu Spb Benchmark citelně hůře než její starší stájový kolega s označením P526. Na druhou stranu VS Benchmark naměřil o několik desítek bodů více. Je ale škoda, že se poslední modely komunikátorů ASUS nemohou chlubit tak vysokým výpočetním výkonem, který loni předvedl povedený typ P535.

Výsledky Spb Benchmark:

Asus P320 Spb benchmark Asus P320 Spb benchmark

Asus P320 Spb benchmark Asus P320 Spb benchmark

Výsledek VS Benchmark 2007:

Zařízení  Výsledek
HP iPAQ 214  3 370
HTC Touch Diamond (P3700)  2 821
HP iPAQ 614c  1 440
HTC Touch Cruise 1 390
Asus P320 905
Asus P526  870Závěr

ASUS P320 je nejmenším WM komunikátorem dneška a překonává tak dosavadního šampióna v této oblasti, kterým byl HTC Touch. ASUS však konkurenční model trumfne i v oblasti výbavy integrací satelitní navigace. Je nutno ale brát v potaz časový rozestup mezi oběma modely. Ten činí jeden rok, což při pohledu do specifikací není až tolik znát. P320 totiž přichází se stejně pomalým procesorem a ani operační paměti není nijak moc. Novinka je tak značně pomalá a to i při běžných úkonech, jako telefonování, prochází souborového systému nebo kalendáře.

Kompaktní rozměry se negativně promítly na velikosti displeje, který je tak bez pera na hranicí použitelnosti. Z neznámých důvodů ASUS zapomněl přidat virtuální klávesnici, která by umožnila psaní prsty a tak při je při zadávání textu stylus vždy nutný.

Jako navigátor se P320 osvědčila, i zde by ale byl větší displej jen a jen k užitku. Pochvalu si vysloužil i vestavěný fotoaparát, byť jsou dnes 2 megapixely už spíše průměrné, hlavní je kvalita výsledných snímků a ta je v tomto případě nadstandardní.

Tou největší zbraní nového ASUSu je však cena, s níž nese svou kůži na trh. Ta se pohybuje okolo 7 200 Kč, což není za nový WM komunikátor vůbec špatné. Pokud tedy hledáte co nejmenší přístroj této kategorie, vyžadujete vestavěnou navigaci a nevadí vám pomalejší odezva, pak není lepší volby než právě P320.

Proč koupit?

 • miniatuní rozměry a nízká hmotnost
 • ukázkové technické zpracování
 • vestavěná GPS
 • povedený fotoaparát
 • slušná cena

Proč nekoupit?

 • pomalý procesor a málo operační paměti
 • zapuštěné tlačítko k vypnutí přístroje
 • menší displej

Kdy?

 v prodeji

Za kolik?

7 200 KčNejčtenější

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Najdete na iDNES.cz