Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vyzkoušeli jsme revoluční novinku: telefon s rolovacím displejem uchvátí

  9:09
Už při prvních zprávách o ohebných displejích začali konstruktéři i uživatelé snít o telefonu s rolovacím displejem. Buď u telefonu, který by šel doslova sbalit do ruličky, nebo mobilu, kde se část displeje „svine“ do jeho vnitřní části. Právě toto řešení jsme si teď poprvé mohli v praxi vyzkoušet a to u revolučního prototypu značky Oppo.

Čínská značka Oppo do inovací investuje opravdu mohutně a firma si potrpí na image inovátora. Takže to, že první telefon s rolovacím displejem, který jsme si kdy mohli vyzkoušet, nese právě tuto značku, vlastně není nic divného. Oppo na tomto provedení pracuje už nějakou dobu a i když jsme viděli určité prototypy čínského konkurenta TCL, je to právě tato značka, která nám možná jedno z nejzajímavějších technických řešení na poli chytrých telefonů za poslední roky půjčila skutečně do ruky.

Ano, zatím jde o prototyp a na testovaném kousku to bylo vidět: systém nebyl odladěný, displej má pro polední žhavé letní slunce trochu slabé podsvícení a i dalších much by se tu našlo spousta. Ale o to nejde: Oppo X, jak firma interně prototyp rolovacího telefonu označuje, je prostě ukázkou techniky, se kterou se snad v blízké budoucnosti setkáme v praxi – ve vyladěnější a mnohem funkčnější podobě.

Ovšem co u Oppa podle nás už ladit opravdu moc nemusí, je ona mechanika: rolovací displej je prostě pokračováním současného trendu ohebných displejů, které jsou stále poměrně exkluzivní záležitostí jen těch nejdražších přístrojů. Technika možná nezlevňuje tak rychle i kvůli událostem z posledního roku a půl, covid a různé uzavírky továren a další omezení jednoduše vývoj v této oblasti zpomalily.

I proto se možná Oppo chlubí jen prototypem svého rolovacího telefonu: kdo ví, nebýt omezení, třeba by už měla firma hotový sériový kousek. Kdy se nakonec něčeho takového dočkáme v praxi, ovšem zástupci firmy v podstatě momentálně neví. Letos to nebude a uvidíme, zda najde Oppo odvahu uvést toto řešení na trh někdy v příštím roce.

Podle nás by to firma měla určitě zkusit, protože první dojmy z prototypu jsou opravdu skvělé. Zapomeňme na ony nedodělky, ponechme stranou, že vysouvání a zasouvání displeje se ovládá trochu neprakticky gestem tahem prstu po čtečce otisků prstů na boku: to vše mohou konstruktéři ještě změnit, vylepšit, vyladit. Klíčová je ona „magická“ funkce vysunutí a zasunutí displeje. Celý telefon totiž díky ní v zavřeném stavu působí jako úplně normální smartphone.

V zavřeném stavu není Oppo X v zásadě o moc větší, než třeba špičkový Samsung Galaxy S21 Ultra. Působí sice ještě malinko mohutněji, ale už nejde o zásadní rozdíl. To, že z útrob telefonu pak na pokyn uživatele prostě ještě vyjede další kus displeje, by telefonu na první pohled nikdo netipoval. V tom je kouzlo. Oppo X se tím dramaticky liší od všech dnešních smartphonů s ohebnými displeji: na nich je konstrukce a účel vidět hned: jsou mohutné, v „přeloženém“ stavu „tlusté“.

Oppo X se přitom na první pohled tváří jako každý jiný smartphone. Teprve po provedení onoho tahu se ozve jemné bzučení, dvě části těla telefonu se rozjedou směrem od sebe a z útroby vyjede i zbylá část ohebného displeje. Působí to efektně, přechod obrazu na displeji do nového režimu během tohoto „divadla“ rozhodně zaujme a navíc je to podle nás skutečně praktické. Žádné otvírání oběma rukama, žádné omezování při používání „malého“ displeje. Oppo X kombinuje to nejlepší ze světa běžných smartphonů a těch s ohebným displejem.

Ano, i koncept Oppa má svá omezení a nemyslíme si, že ohebnou konstrukci s přeložením telefonu napůl, kterou razí třeba Samsung, Huawei i Motorola, rolovací displej zcela nahradí. Možná jednou v budoucnu, až půjde skutečně srolovat do ruličky. Především, displeje, které se překládají napůl, nabídnou oproti rolovacímu řešení v rozloženém stavu přeci jen asi o něco větší plochu: takže je to řešení pro ty, kdo chtějí mít mobil a tablet v jednom, nebo je ideální pro ona do kapsy skladná véčka. Výhodou „přehnutých“ displejů je i to, že mají vlastně jednodušší mechaniku: o otevírání a zavírání se stará uživatel, nikoli elektromotorky, které mohou vypovědět službu. Ale jejich funkci budou jistě výrobci v případě takových řešení ladit a životnost intenzivně testovat.

Každé řešení podle nás zaujme trochu jiný typ uživatelů. To s rolovacím displejem od Oppa má ovšem podle nás asi nejširší potenciál: jelikož zachovává princip smartphonu jako doposud a jen umožňuje v případě potřeby o trochu zvětšit plochu displeje (nárůst je odhadem tak o 60–70 %), může to být ideální řešení pro ty, kteří se domnívají, že ohebný displej nevyužijí, ale přeci jen by občas něco takového možná chtěli.

I vzhledem k tomu, že elektromotor na výsuv displeje bude mít ne úplně nevýznamnou spotřebu energie, asi uživatel nebude displej v plné velikosti využívat pokaždé, když vezme smartphone do ruky. Naopak, v případě konceptu Oppa si dovedeme představit, že plnou velikost displeje využije jen několikrát za den, ve velmi specifických případech: třeba když bude chtít mít lepší přehled v mapě, zorientovat se v dokumentech, efektivněji a rychleji procházet fotogalerii a podobně.

A to je možná zatím největší úskalí této novinky: rolovací displej prototypu Oppo X působí tak „normálním“ a samozřejmým dojmem (ano, ohyb je pořád vidět a klasický panel s Gorilla Glass bude zatím působit lépe, ale to ponechme stranou), že bude tato technika pro to občasné použití prostě extrémně drahá. Zatímco ohebný Samsung Galaxy Z Fold 2 v podstatě svého uživatele nutí onen ohebný displej používat a nutí ho k tomu docela často, Oppo X vlastně žádné takové nutkání nevyvolává. A kdyby pak uživatel zjistil, že zaplatil třeba 50 000 korun za něco, co nepoužívá, mohl by z toho být rozmrzelý.

Svým způsobem to dokazuje průkopnickou povahu onoho rolovacího displeje. Technika působí tak samozřejmým dojmem, že bychom ji rádi začali používat zítra. Ale z hlediska nákladů to asi bude ještě chvíli trvat. Na druhou stranu by nemělo Oppo příliš otálet: případný takový telefon nejspíš firmě neposlouží jako zdroj zisku, ale jako imagemaker. A ona image může značce prospět v budoucnu.

  • Nejčtenější

O2 mění identitu. Vrací se 26 let starý legendární slogan předchůdce

30. dubna 2024  14:13

Operátor O2 se bude prezentovat trochu jinak než doteď. Změna je to spíš evoluční, ale rozdílů si...

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

Pozor na tuto fintu. Zneužívají produkty Applu, aby se vám vetřeli do domu

2. května 2024  7:02

Zazvoní zvonek a na druhé straně se ozve neznámý člověk. Svým způsobem nic neobvyklého, kdyby však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Huawei šokuje novým supersmartphonem s vysouvacím fotoaparátem

1. května 2024  7:02

Huawei představil novou řadu Pura, která nahrazuje dřívější řadu P. Mezi novinkami z nové řady je i...

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

Soutěž o nejlepší fotku se sportovní tematikou má vítěze

3. května 2024

Soutěž o nejlepší fotku se sportovní tematikou je u konce a my vám s radostí představujeme trojici...

S předchůdcem ušetříte, novinka je ovšem o něco praktičtější

3. května 2024  7:02

S modelem Magic5 Pro loni Honor příjemně překvapil, když nabídl skutečně nadupaný smartphone bez...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...