Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Operátoři vracejí nevyužité kmitočty. Stejně by o ně přišli, tvrdí ČTÚ

  15:21aktualizováno  17:04
Tuzemští operátoři vrátili Českému telekomunikačnímu úřadu část frekvenčního přídělu, který získali při nákupu licencí k provozu sítí třetí generace. Podle svých slov pro ně nemají využití. Úřad však upozornil, že by o nevyužívané kmitočty i tak přišli.
Mobilní operátoři se zbavují nevyužitých frekvencí. Ilustrační foto

Mobilní operátoři se zbavují nevyužitých frekvencí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na daných frekvencích bylo možné využívat pouze technologii UMTS TDD (časový duplex) pro nabídku ryzího mobilního internetu. Tu však v Česku nabídl nakonec jen T-Mobile pod obchodní značkou Internet 4G. Tehdy mu pomohla splnit podmínky licence kvůli snadnějšímu pokrývání většího území.

"Šlo o příděl v pásmu 872 MHz o velikosti 2 × 3,8 MHz. Tento jsme vrátili, protože pro něj v tuto chvíli nemáme využití a nechceme možné využití daného spektra blokovat," uvedl Jiří Janeček z tiskového oddělení operátora T-Mobile.

Provoz této sítě T-mobile ukončil k letošnímu 31. květnu. Vodafone a Telefónica dokonce nikdy služby založené na technologii TDD ani nenabídly.

Proč se vrací "národní zlato"

V roce 2010 byla v rámci novely zákona o elektronických komunikacích operátorům stanovena dvouletá lhůta k využití všech přidělených frekvencí. Předpoklady ČTÚ se nepotvrdily, všichni tři tuzemští operátoři vrátili nevyužité frekvence pro část spektra UMTS.

Ještě letos v květnu Český telekomunikační úřad předpokládal, že všichni tři čeští operátoři z obav vstupu konkurence plně využijí dosud nevyužité frekvence. Ty měli využívat výhradně pro datovou verzi technologie UMTS. Podle zjištění úřadu jich přitom využívali sotva polovinu.

"Cílem Vodafonu je využívat celé přidělené spektrum efektivně, proto jsme ČTÚ vrátili zpět TDD část licence UMTS, jelikož pro tento typ kmitočtů (časový duplex) jsme aktuálně nenašli uplatnění. V současné době využíváme všechny části přiděleného GSM i 3G spektra," uvedl mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický.

O nevyužité příděly by přišli

Pokud by však operátoři nevyužívané příděly dobrovolně nevrátili, podle ČTÚ by o ně přišli. "V případě nevyužívání kmitočtů přidělených přídělem nehrozí žádná sankce, ale pouze odnětí nevyužívané části kmitočtů," vysvětlil redakci Mobil.cz mluvčí úřadu František Malina.

Doplnil, že za využívání kmitočtů se sice platí roční poplatky, nicméně až po vydání příslušného individuálního oprávnění. Tedy v případě, kdy operátor na kmitočtech nějakou službu nabízí. "Vrácením části přídělu tudíž držitel pouze ztrácí momentální exkluzivitu," uvedl Malina.

Úřad v červenci vyšetřoval, zda operátoři začali do poloviny roku využívat všech 31 přídělů frekvencí, jak jim ukládá telekomunikační zákon. Na to, že některé kmitočty leží ladem, přišel jen u Telefóniky. Ale i ta již podle mluvčího Hanyho Farghaliho všechny frekvence využívá. "Všechny nosné frekvence jsme začali v řádném termínu využívat," uvedl Farghali.

Ještě na jaře přitom všichni tři operátoři nevyužívali přes polovinu kmitočtů pro sítě 3G (UMTS). K jejich nasazení, za které musí platit, je donutila až legislativa.

T-Mobile a Telefónica za frekvence přidělené na 20 let v roce 2001 zaplatili dohromady 7,3 miliardy korun, Vodafone vyšly o pět let později na dvě miliardy.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pozor na neférovou nabídku tarifu, varoval ČTÚ. Může jít o podvod

Tarif 375

Neomezené volání i SMS a 2,5 GB dat až pro čtyři uživatele od 375 korun měsíčně. Na takovou nabídku lákal web...

Nový tablet Xiaomi má výkonný procesor a obří baterii, potěší cenou

Xiaomi Mi Pad 4 a jeho desetipalcová varianta Plus

Trh s tablety je sice na ústupu, přesto na tato zařízení někteří výrobci dosud nezanevřeli. Jedním z nich je čínské...Turci ničí svoje iPhony. Kvůli sankcím od Trumpa

Turci ničí svoje iPhony kladivem

V reakci na zvýšení cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka, které nařídil americký prezident Trump, se začala na...

Siemens se vrací mezi mobily. Pomocí „neobyčejného“ mobilu Xiaomi

Xiami Qin

Dostáváme se do paradoxní situace. Růst prodejů smartphonů se zastavil a naopak renesanci zažívají obyčejné mobily. Což...

Hodně muziky za málo peněz. Test Xiaomi Redmi S2

Xiaomi Redmi S2

Veliký displej, překvapivě výkonný procesor a k tomu cena pod úrovní čtyř a půl tisíce korun. Xiaomi Redmi S2 je...

Další z rubriky

S předplacenkou můžete neomezeně volat až týden na účet operátora

S Go kartou za akční cenu lze získat až týden neomezeného volání na účet...

I v době neomezených tarifů se najdou uživatelé, kteří dávají přednost předplaceným službám. Na trhu je z čeho vybírat,...

Banka si vás může proklepnout u operátora. Ptejte se, jak vás ohodnotil

Ilustrační snímek

Banky kromě obvyklých způsobů ověření bonity žadatele využívají nově i hodnocení TelcoScore. Vstupní data poskytují...

Operátoři měli v severních Čechách výpadek. Nešlo volat ani posílat SMS

Telekomunikační věž na rozhledně Hrubý Jeseník na Nymbursku

Mobilní operátoři O2 a T-Mobile evidovali od pátečního dopoledne výpadky služeb v severních Čechách. Problémy hlásili...

Najdete na iDNES.cz