Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Operátoři vracejí nevyužité kmitočty. Stejně by o ně přišli, tvrdí ČTÚ

  15:21aktualizováno  17:04
Tuzemští operátoři vrátili Českému telekomunikačnímu úřadu část frekvenčního přídělu, který získali při nákupu licencí k provozu sítí třetí generace. Podle svých slov pro ně nemají využití. Úřad však upozornil, že by o nevyužívané kmitočty i tak přišli.
Mobilní operátoři se zbavují nevyužitých frekvencí. Ilustrační foto

Mobilní operátoři se zbavují nevyužitých frekvencí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na daných frekvencích bylo možné využívat pouze technologii UMTS TDD (časový duplex) pro nabídku ryzího mobilního internetu. Tu však v Česku nabídl nakonec jen T-Mobile pod obchodní značkou Internet 4G. Tehdy mu pomohla splnit podmínky licence kvůli snadnějšímu pokrývání většího území.

"Šlo o příděl v pásmu 872 MHz o velikosti 2 × 3,8 MHz. Tento jsme vrátili, protože pro něj v tuto chvíli nemáme využití a nechceme možné využití daného spektra blokovat," uvedl Jiří Janeček z tiskového oddělení operátora T-Mobile.

Provoz této sítě T-mobile ukončil k letošnímu 31. květnu. Vodafone a Telefónica dokonce nikdy služby založené na technologii TDD ani nenabídly.

Proč se vrací "národní zlato"

V roce 2010 byla v rámci novely zákona o elektronických komunikacích operátorům stanovena dvouletá lhůta k využití všech přidělených frekvencí. Předpoklady ČTÚ se nepotvrdily, všichni tři tuzemští operátoři vrátili nevyužité frekvence pro část spektra UMTS.

Ještě letos v květnu Český telekomunikační úřad předpokládal, že všichni tři čeští operátoři z obav vstupu konkurence plně využijí dosud nevyužité frekvence. Ty měli využívat výhradně pro datovou verzi technologie UMTS. Podle zjištění úřadu jich přitom využívali sotva polovinu.

"Cílem Vodafonu je využívat celé přidělené spektrum efektivně, proto jsme ČTÚ vrátili zpět TDD část licence UMTS, jelikož pro tento typ kmitočtů (časový duplex) jsme aktuálně nenašli uplatnění. V současné době využíváme všechny části přiděleného GSM i 3G spektra," uvedl mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický.

O nevyužité příděly by přišli

Pokud by však operátoři nevyužívané příděly dobrovolně nevrátili, podle ČTÚ by o ně přišli. "V případě nevyužívání kmitočtů přidělených přídělem nehrozí žádná sankce, ale pouze odnětí nevyužívané části kmitočtů," vysvětlil redakci Mobil.cz mluvčí úřadu František Malina.

Doplnil, že za využívání kmitočtů se sice platí roční poplatky, nicméně až po vydání příslušného individuálního oprávnění. Tedy v případě, kdy operátor na kmitočtech nějakou službu nabízí. "Vrácením části přídělu tudíž držitel pouze ztrácí momentální exkluzivitu," uvedl Malina.

Úřad v červenci vyšetřoval, zda operátoři začali do poloviny roku využívat všech 31 přídělů frekvencí, jak jim ukládá telekomunikační zákon. Na to, že některé kmitočty leží ladem, přišel jen u Telefóniky. Ale i ta již podle mluvčího Hanyho Farghaliho všechny frekvence využívá. "Všechny nosné frekvence jsme začali v řádném termínu využívat," uvedl Farghali.

Ještě na jaře přitom všichni tři operátoři nevyužívali přes polovinu kmitočtů pro sítě 3G (UMTS). K jejich nasazení, za které musí platit, je donutila až legislativa.

T-Mobile a Telefónica za frekvence přidělené na 20 let v roce 2001 zaplatili dohromady 7,3 miliardy korun, Vodafone vyšly o pět let později na dvě miliardy.

Autoři: ,Nejčtenější

Vybitý telefon připojila kvůli hovoru k nabíječce. Stálo ji to život

Vybuchlá Nokia 5233

Osmnáctiletá indická dívka zemřela poté, co svůj telefon kvůli vybité baterii připojila k nabíječce, aby mohla zavolat...

Je čas smazat Facebook, vyzývá zakladatel WhatsAppu

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Ve světle poslední kontroverze Facebooku se zneužitím dat více než 50 milionů účtů se do této sociální sítě opřel i...Kupujete zbytečně drahé smartphony, tvrdí čínský výrobce čipů

Čipová sada MediaTek

Generální obchodní ředitel MediaTeku tvrdí, že za prémiové telefony uživatelé přeplácejí. Spoustu funkcí ani nikdy...

Na český trh dorazil supersmartphone Honor View 10. Za bezkonkurenční cenu

Honor View10 na premiéře v Londýně

Příznivci značky Honor měli až doposud výběr ze spousty zajímavých modelů, ale pro ten nejzajímavější, Honor View 10,...

Levné androidy mají problém. Enormně roste zájem o použité iPhony

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus

Nejrychleji rostoucím segmentem na trhu smartphonů nejsou cenově dostupné mobily s Androidem, ale repasované drahé...

Další z rubriky

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Patnáct let dávají T-Mobilu a Vodafonu pokuty, soud je pokaždé zruší

Apple prodal méně iPhonů ale měl rekordní zisk

Krajský soud v Brně opět zrušil pokuty za údajnou kartelovou dohodu mezi T-Mobilem a Vodafonem. Případ se táhne už 15...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Najdete na iDNES.cz