SIM kartu bude v nejbližší době potřebovat auto i dům

SIM kartu bude v nejbližší době potřebovat auto i dům | foto: tech2.com

Operátoři připravují speciální tarify pro iPady, auta i domy

  • 5
SIM kartu s vhodným tarifem bude zanedlouho potřebovat většina přenosných počítačů, ale i domy nebo auta. Operátoři proto připravují nové datové tarify, a to včetně speciálních pro konkrétní zařízení.

Nové datové tarify

V následujících šesti měsících chystají všichni tři čeští operátoři uvedení nových datových tarifů, které budou mnohem detailněji než nyní odrážet, jak často se jejich uživatelé připojují k internetu a jaké množství dat načítají.

První vlaštovku představil Vodafone, který v autorizovaných prodejnách firmy Apple nabízí roční předplacenou SIM kartu k dotykovým tabletům iPad. Při jejím zakoupení ušetří uživatel necelou tisícovku oproti srovnatelnému tarifu Vodafonu "z ulice". iPad však neumožňuje volání.

Podobné specifické jednoúčelové tarify využívá například společnost Jablotron, která se specializuje na výrobu zabezpečovacích zařízení. "Když operátorovi zaručíme, že se přístroj, třeba bezpečnostní kamera, v níž je SIM karta, nebude hýbat a bude užívat jen třeba dvě určité služby, jsme schopni dosáhnout na deseti-, možná dvacetinásobně nižší ceny," uvedl šéf firmy Dalibor Dědek.

Právě jeho podnik jako jediný hájil na uplynulém veletrhu CES v Las Vegas barvy českých výrobců elektroniky. Stále rozmanitější využívání mobilních sítí přinese nové datové tarify u všech tří největších mobilních operátorů v Česku v první polovině letošního roku.

T-Mobile první várku představí podle své mluvčí Martiny Kemrové ještě v průběhu ledna, konkurenční Telefónica O2 by k podobnému kroku měla přikročit v následujících několika měsících. Přesnější firma být nyní nechce. Jakým směrem se budou ubírat nové cenové programy pro mobilní internet prozradil již dříve šéf celosvětového Vodafonu Vittorio Colao v rozhovoru pro MF DNES. Uvedl, že na celém světě bude přístup operátorů podobný: internet pro občasné a nenáročné uživatele výrazně zlevní, a naopak, lidé, kteří v mobilu sledují filmy ze sítě, zaplatí více než nyní. Základní sazba za mobilní internet by tak měsíčně mohla dosáhnout několika desítek korun.

Přicházejí speciální tarify šité na míru pro iPad, auto, dům...

Právě stále rozmanitější využití mobilních technologií nutí operátory k tomu, aby na trh uváděli speciální tarify, které odliší jednotlivé typy uživatelů a zabrání tak hrozícímu zahlcení sítě.

K němu málem došlo v americkém New Yorku kvůli přílišné popularitě přístrojů iPhone, které vyžadují ke své správné funkci neustálé připojení k internetu. Problémy se zákazníky chtivými internetu se objevily i na starém kontinentu, konkrétně ve Velké Británii.

Rozvoj mobilních technologií v oblastech, kde se ještě před pěti lety zřídka vyskytovaly, je pro operátory dvojsečný. Na jedné straně jim přináší nové zákazníky a vyšší tržby, na straně druhé je velmi vytěžuje, a nechtějí-li, aby jejich sítě zkolabovaly, musí je neustále posilovat. To si logicky žádá obří investice, které musí promítnout do cen.

Z auta velký počítač

Na letošním veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas byla žhavým tématem internetová řešení pro automobily. Druhá největší automobilka světa, firma General Motors, představila nové řešení zvané OnStar, které má řidičům ulehčit život, usnadnit navigaci, ušetřit palivo, umožnit jim listovat internetovými stránkami přímo na displeji automobilů a přehrávat filmy z internetu.

Konkurenční Nissan zase uvedl řešení Carwings, které umožní řidičům elektroaut Leaf mimo jiné v reálném čase sledovat, kolik energie na své trase spotřebují a za kolik jezdí ostatní řidiči. "Skóre“ se pak bude zaznamenávat na internetu, aby řidiči s nejlehčí nohou mohli dostat třeba cenu za úspornou jízdu.

Pozadu nezůstalo ani BMW, které představilo řešení, jež z vozu Mini udělá po propojení s iPhonem díky systému Mini Connected zábavní centrum propojené třeba s Facebookem.

A novinek, které z aut dělají jezdící počítače, bylo v Las Vegas mnohem víc. Všechny však předznamenávaly jednu společnou věc: už brzy budou muset mobilní operátoři začít počítat po domech, bezpečnostních zařízeních a dotykových počítačích i s dalším rozšířením SIM karet. Už dnes je celkem běžné, že SIM karty v sobě mají všechna auta, která hlídají bezpečnostní a vyhledávací systémy. Teď se ale s trochou nadsázky z vozidel stanou pojízdné multimediální mobilní telefony.