Mobilní operátoři chtějí, aby za přístup k internetu platili i poskytovatelé obsahu

Mobilní operátoři chtějí, aby za přístup k internetu platili i poskytovatelé obsahu

Operátoři jsou v úzkých. Chtějí po dodavatelích obsahu i telefonů poplatky za přístup k internetu

  • 199
Mobilní operátoři mají problém. Jejich sítě pomalu přestávají zvládat nápor, který vytváří v datové oblasti uživatelé se smartphony. Operátoři proto chtějí, aby za to dodavatelé obsahu a výrobci smartphonů platili.

Mobilní operátoři v čele s giganty France Telecom, Vodafone a Telecom Italia hledají způsob, jak donutit poskytovatele internetového obsahu platit za to, že skrze jejich sítě míří služby k zákazníkům. Datový provoz v mobilních sítích totiž výrazně sílí a operátoři mají stále větší problémy s navyšováním kapacity.

Investice do infrastruktury rostou, zatímco samotné příjmy od zákazníků dlouhodobě klesají kvůli konkurenčnímu tlaku. Platit by měli zřejmě i samotní dodavatelé smartphonů.

Podle představitelů operátorů by měli platit provozovatelé celosvětově populárních služeb. V hledáčku jsou Google, Facebook, Apple, Skype a podobní.

Operátoři tak vyvíjejí tlak na faktické zrušení neutrality internetu. Tento krok již před časem odmítli zákonodárci v USA. Tamní operátoři v čele s Verizon Wireless požadovali, aby byla mobilní připojení vyňata z této neutrality. Operátorům by to umožňovalo datový tok od některých poskytovatelů uměle zpomalit a jiné poskytovatele naopak upřednostňovat. V Evropě má podle odborníků tento plán větší šanci na úspěch, protože operátoři patří ve svých zemích k největším ekonomickým jednotkám.

Co si myslíme

Více než fakt, že internetové služby zatěžují jejich sítě, vadí operátorům to, že se jejich poskytovatelé s nimi nechtějí podělit o zisky. Zatímco operátorům marže klesají, internetovým gigantům se peníze jen hrnou. Operátoři tak jednoduše závidí a žárlí.

Z ekonomického hlediska lze jejich iniciativu chápat: hledají cestu k větším ziskům. Z logického hlediska už nikoliv. Kde bude ležet hranice mezi tím, kdo má platit a kdo ne? Kdo bude tyto hranice hlídat a určovat? Jak budou operátoři diskriminaci některých poskytovatelů vysvětlovat zákazníkům? Jak donutí operátoři platit výrobce smartphonů, jejichž telefony sami dotují? Podobných otázek každého napadne ještě daleko více.

Cesta, kterou mobilní operátoři zvolili, je nešťastná. Lze pochopit omezení u neomezených datových tarifů, ke kterým například u nás operátoři vlastně ani nedospěli. Zahraniční operátoři by se možná u těch našich mohli inspirovat i co se dotační politiky týče. Jednoduše nebudou špičkové smartphony tolik dotovat, prodají jich méně a nebudou pak zatěžovat jejich sítě. I to je krok zpět. Tyto cesty operátorům nepřinesou kýžené peníze navíc.

Těžko radit, jak situaci rozumně vyřešit. Především obří poskytovatelé mobilního obsahu by měli mít svůj vlastní zájem na tom, aby jejich služby byly pro zákazníky mobilních operátorů co nejsnáze dostupné. Namísto přímých plateb by se i oni měli zapojit do vývoje nových technologií, které by umožnily lepší využití samotných sítí.

Technologický vývoj mobilních sítí se trochu zpomalil. V dobách nástupu 3G nikdo nevěděl, co bude hlavním lákadlem pro uživatele. I proto se tyto sítě operátorům tak prodražily. Dnes je směr vývoje jasný. Data jsou prakticky tím nejdůležitějším, co budou v budoucnu operátoři přenášet ve svých sítích. Tomu by se měli přizpůsobit.