Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Populární smartphony šmírují uživatele. Denně odešlou desítky MB dat

  13:32
Matematik a softwarový inženýr Chris D. Moore si všiml podivného chování svého smartphonu OnePlus 2. Zjistil, že telefon sbírá až podezřele podrobné informace o užívání a ty odesílá na vzdálené servery. Další vývoj ukázal, že je to vlastnost všech modelů značky OnePlus.

Smartphony OnePlus sbírají a odesílají některá uživatelská data na servery v USA. | foto: xda-cdn.com

Moore podivné chování smartphonu odhalil po připojení k bezpečnostnímu nástroji, který ukázal časté požadavky z domény open.oneplus.net. Po podrobném průzkumu zjistil, že telefon sleduje a do souboru zapisuje například každé zamknutí a odemknutí, spuštění a ukončení aplikace, aktivitu bezdrátových modulů a třeba i identifikátor wi-fi sítě, ke které se telefon připojuje.

K těmto informacím však přidává i jednoznačné identifikátory daného přístroje, tedy IMEI, MAC adresy modemů, sériové číslo, telefonní číslo a samozřejmě i operátora. A to už je hodně neobvyklé chování smartphonu a především nabourávání soukromí uživatele.

Hlavním problémem pak je, že jsou všechna tato data průběžně odesílána na servery Amazonu v USA, konkrétně cloudovou službu Amazon Web Services, kterou OnePlus k ukládání zřejmě nejen těchto dat využívá.

Moore dále zjistil, že sběr těchto dat má na svědomí systémová aplikace OnePlus System Service. O množství sesbíraných dat svědčí příklad, že jen během 10 hodin bylo na servery odesláno 16 MB dat.

Moore na svém blogu uvedl, že jelikož jde o systémovou aplikaci, není možné ji trvale vypnout, ale je nutné ji po každém restartu zařízení manuálně deaktivovat.

Příspěvek Chrise Moora vzbudil zájem nejen mezi běžnými uživateli, ale i mezi vývojáři. Tím je i Jakub Czekanski z Polska, který upozornil na lepší způsob, kterak se nepříjemného sběru osobních dat účinně zbavit.

10.října 2017 v 11:59, příspěvek archivován: 12.října 2017 v 23:06

@chrisdcmoore I've read your article about OnePlus Analytics. Actually, you can disable it permanently: pm uninstall -k --user 0 pkg

Stačí v telefonu spustit ADB (Android Debug Bridge), což je nástroj, pracující v režimu příkazové řádky, který s telefonem komunikuje prostřednictvím emulátoru přes USB kabel. K jeho provozování je nutné rovněž stáhnout vývojářský balíček Android SDK.

Po instalaci a navázání komunikace s telefonem stačí v rozhraní SDK rozběhnout příkazový řádek (příkazem adb) a následně zadat příkaz : pm uninstall -k --user 0 net.oneplus.odm. Tímto se onen vestavěný špion v telefonu trvale vypne.

Jelikož za problémem stojí systémová aplikace, pak je jasné, že uvedené chování není „bonusem“ pouze druhé generace přístroje, u které bylo odhaleno, ale vlastností každého smartphonu této značky.

OnePlus omezí sběr dat na svých zařízeních

Společnost OnePlus krátce po zveřejnění znepokojivých informací vydala oficiální stanovisko, ve kterém přiznává, že sběr dat probíhá přes dva kanály. Jeden slouží k analytickým potřebám, které tvůrcům nadstavby OxygenOS umožňují vyladit systém podle modelového příkladu chování uživatele. Sběr těchto informací lze vypnout přímo v systému a sice v Nastavení – Pokročilé – Připojení se k programu uživatelského zážitku.

Druhý proud informací je pak prý shromažďován, aby mohl výrobce zajistit lepší uživatelskou a servisní podporu.

K problému se několik dnů poté přímo na oficiálním fóru vyjádřil i spoluzakladatel společnosti Carl Pei, který zopakoval způsob sbírání dat přes dva proudy, ale doplnil, že v systému OxygenOS budou provedeny změny, které omezí množství sledovaných dat. Aplikace nebude shromažďovat telefonní čísla, MAC adresy modemů a identifikátory wi-fi sítí.

Přístroje OnePlus tedy budou nadále některá data ukládat, ovšem jejich sdílení a použití pro účely výrobce bude muset uživatel odsouhlasit tím, že se přihlásí do programu zlepšování uživatelských zkušeností. Majitelé telefonů OnePlus obdrží výzvu k připojení se do programu a tím sdílení již omezeného množství dat koncem října. Spolu s tím budou i upraveny všeobecné podmínky užívání smartphonů OnePlus.

Z minulosti známe značně větší prolomení soukromí uživatelů

OnePlus není první hříšníkem, jehož telefony nějakým způsobem sbírají uživatelská data a tato odesílají třetím stranám. Již loni propukl skandál, když bezpečnostní experti společnosti Kryptowire odhalili, že smartphony značky BLU s firmwarem, upraveným čínskou společností Adups odesílají na servery v Šanghaji osobní data uživatelů.

Tehdy se však jednalo o nesrovnatelně větší narušení soukromí. Posílána totiž byla třeba i poloha, výpis telefonních hovorů, seznam kontaktů, historie webového prohlížeče a dokonce i obsah SMS. Data přístroje na servery do Číny odesílaly každých 72 hodin (podrobněji zde).

  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

Do konce měsíce výhodná střední třída. Test smartphonu Vivo V40 SE

28. dubna 2024

Vivo uvedlo do střední třídy smartphonů zajímavý stylový model V40 SE. Ten je důkazem toho, jak...

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...