Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Prý se dobíjí až čtyřikrát rychleji než iPhone 8, ale výrobce klame

  0:18
Společnost OnePlus nedávno uvedla model 5T. Kromě šestipalcového displeje a vysokého výkonu výrobce vyzdvihuje také rychlé dobíjení. Novinka se prý během třiceti minut nabije na bezmála 60 procent. Konkurence v tomto ohledu podle přiloženého videa značně pokulhává. Ale dá se tomu věřit?

OnePlus tvrdí, že se novinka 5T nabíjí násobně rychleji, než konkurence | foto: mobil.idnes.cz

Revoluce v oblasti dobíjecích akumulátorů, které dávají život i smartphonům, je zatím v nedohlednu. Nijak výrazně se kvůli zachování štíhlého profilu nezvyšují ani kapacity článků, i když výjimky v tomto ohledu samozřejmě jsou.

Jediným pokrokem tak zůstává technologie rychlého dobíjení, která nutnou dobu spojení smartphonu s elektrickou zásuvkou výrazně zkracuje. Téměř vybitý článek průměrné kapacity 3000 mAh může být díky tomu zcela nabitý ne za tři hodiny, ale třeba za hodinu a půl.

Tak jako by dnes neuspěl telefon střední třídy bez snímače otisků prstů, obtížně by se uživatelům vysvětlovala i absence rychlého dobíjení. Hodiny v dosahu zásuvky totiž samozřejmě nikdo trávit nechce. Rychlé nabíjení najdeme dnes už téměř u všech značek, ať už to jsou tradiční výrobci typu HTC, Huawei, LG, Samsung, Sony, nebo agresivní čínští hráči typu Xiaomi, Oppo, Vivo, Meizu nebo OnePlus.

OnePlus 5T se nabije za půl hodiny násobně více než ostatní

A právě OnePlus se u své novinky chlubí, že dokáže během půl hodiny dobít 3 400mAh akumulátor na 57 procent kapacity. A své tvrzení dokládá videem, ve kterém se uvedenou dobu dobíjejí i iPhone 8 Plus, Galaxy S8+ a Pixel 2 XL. OnePlus u trojkových a pětkových modelů používá dobíjení jménem Dash Charge a příslušná nabíječka dobíjí při parametrech 5V/4A.

Důležitým parametrem v tomto testu je samozřejmě kapacita článků jednotlivých smartphonů. Akumulátor Samsungu má 3 500 mAh, Google Pixel 2 XL 3 520 mAh a iPhone 8 Plus má papírově nejslabší článek s necelými 2 700 mAh.

Náskok OnePlus 5T je znát už krátce po startu a po prvních 10 minutách nabíjení je jeho článek dobitý z 20 procent. Ostatní přitom mají dobito jen zlomek, Apple ukazuje 6 procent, Samsung 7 procent a na displeji Pixelu 2 XL svítí hodnota pěti procent. Za dalších deset minut je OnePlus téměř na 40 procentech, iPhone hlásí 11 procent, Samsung o procento víc a Pixel pouhých 7 procent.

Po uplynutí třiceti minut je OnePlus jasným vítězem, jeho článek je totiž dobitý z 57 procent. Akumulátor Applu se stihl dobít jen na 16 procent kapacity, Samsung opět o procento více a Pixel končí s 11 procenty na posledním místě. Doplňme, že během nabíjení měly všechny telefony neustále aktivní displej. Ve vypnutém stavu by tedy byly výsledky malinko jiné, články by se stihly dobít na vyšší úroveň, ovšem na konečném pořadí by to zřejmě nic nezměnilo.

Takový byl podle OnePlus stav nabití akumulátorů po 30 minutách. Náskok 5T je...

Ale je tak velký náskok OnePlus 5T uvěřitelný? Na první pohled nikoli, což potvrzují i komentáře pod videem. Majitelé smartphonů ostatních značek uvádějí, jak rychle se jim běžně jejich smartphone dobije. A jsou to značně kratší časy, než které rivalům připisuje ono marketingové video.

Uživatel jménem Mona příkladem uvádí, že svůj Samsung S8 dobije během půl hodiny na 60 procent a to samozřejmě s vypnutým displejem. Majitel S8+ pak stačí telefon za stejnou dobu dobít na 40 procent, což je vůči výsledku 17 procent v testu OnePlus přece jen někde jinde. Podobných hlasů je pod videem celá řada a podobné zkušenosti máme s testovanými telefony i v redakci.

Důvod, proč OnePlus vyhrál tento závod doslova o parník, je zřejmý: konkurenční telefony nebyly dobíjeny rychlonabíječkou. Nemohly být, protože v opačném případě by celé klání nemohlo vyznít pro OnePlus tak výrazně.

Není to přitom poprvé, co čínský výrobce, spadající do skupiny BKK Electronics, u své novinky rychlé nabíjení vyzdvihuje. Podobné video doprovázelo také uvedení modelu 3T. V něm se v dobíjení utkal s telefonem Google Pixel XL. Smartphony mají akumulátory téměř stejné kapacity, OnePlus má 3 400 mAh, pixel jen o 50 mAh více.

Test opět vyhrál čínský výrobce, ovšem ne s takovým náskokem. Zatímco OnePlus bylo plně dobito za 90 minut, svěřenec Googlu do plného dobití potřeboval 121 minut. Přestože ani tehdy nebylo jisté, zda je i pixel dobíjen rychlonabíječkou, náskok OnePlus nebyl tak drtivý, a výsledek tak byl snadno uvěřitelný. To se však o posledním počinu OnePlus říci opravdu nedá. A to ani s přimhouřením obou očí.

Co je rychlé dobíjení?

Rychlé nabíjení, pro které mají různí výrobci různé názvy, musí být podporováno použitou čipovou sadou. Aby bylo možno smartphone s podporou této technologie rychle dobít, je třeba i nabíječky, jež umí dobíjet vyšším napětím.

Zpočátku bylo rychlodobíjení výsadou výhradně nejmodernějších čipů, ale postupně se stalo součástí i hardwaru střední a dnes i nižší třídy. Tak to ostatně bývá se všemi důležitými technickými novinkami, z posledních let můžeme kromě rychlého dobíjení zmínit nástup snímačů otisků prstů a duálních fotoaparátů.

Jednoduše řečeno platí, že rychlonabíječka dobije daný článek za kratší dobu než konvenční nabíječka, kterou výrobci dodávají ke svým smartphonům v základu. Přestože je rychlé dobíjení velmi lákavé, má samozřejmě i svá negativa. Hlavním je zkrácení životnosti článku, přestože se právě to snaží výrobci minimalizovat nejrůznější ochranou a mluví se o zachování maximálního počtu dobíjecích cyklů.

Nejčastěji se u smartphonů setkáváme s technologií Quick Charge, kterou se pyšní čipy Snapdragon od Qualcommu. U aktuálně nejvýkonnějšího čipu Snapdragon 835 je technologie přítomna v již čtvrté generaci.

Quick Charge využívá funkce INOV (Intelligent Negotiation for Optimum Voltage – tedy chytré určení optimálního napětí), kdy nabíječka umí dynamicky měnit napětí od 3,2 až po 20 V po krocích 0,2 V. Nabíjení takovou nabíječkou tedy neprobíhá po celou dobu za stejných parametrů, začíná se na vyšší hodnotě napětí a to s blížícím se dokončením procesu klesá. To je ve stručnosti důvod, proč není rychlost dobíjení po celou dobu konstantní. Nejrychlejší je na začátku a s plnící se kapacitou článku se zpomaluje.

Kvůli složitější elektronice mají takové nabíječky i větší fyzické proporce, než tomu je u běžných typů. To je případ i nabíječky Dash Charge, kterou lze dobíjet poslední čtyři iterace OnePlus, tedy kromě aktuální 5T, i starší pětku a oba trojkové modely.

Evropská varianta má rozměry 35 × 35 × 90 mm a to při hmotnosti 76 gramů. Pro srovnání: nabíječka SuperCharger od Huaweie měří 44 × 27 × 83 mm a váží 80 gramů. Rychlonabíječky jsou tak přibližně dvakrát rozměrnější a hmotnější než běžné typy.

  • Nejčtenější

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

O2 mění identitu. Vrací se 26 let starý legendární slogan předchůdce

30. dubna 2024  14:13

Operátor O2 se bude prezentovat trochu jinak než doteď. Změna je to spíš evoluční, ale rozdílů si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

Umělá inteligence na nových smartphonech od Huaweie svléká lidi

5. května 2024  7:02

Na poli smartphonů je současným trendem implementace umělé inteligence. Ta nabízí stále širší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Huawei šokuje novým supersmartphonem s vysouvacím fotoaparátem

1. května 2024  7:02

Huawei představil novou řadu Pura, která nahrazuje dřívější řadu P. Mezi novinkami z nové řady je i...

Nový honor vypadá tak trochu jako iPhone. Nestojí moc a má slušnou výbavu

6. května 2024  7:02

Honor začal v Evropě prodávat nový smartphone, který zaujme čistým designem, slušnou výbavou a...

Chybí vám jack konektor? Nový sluchátkový smartphone bude řešením

6. května 2024

Čínský výrobce sluchátek Moondrop představil svůj první smartphone, který zaujme audiofily. Bude...

Umělá inteligence na nových smartphonech od Huaweie svléká lidi

5. května 2024  7:02

Na poli smartphonů je současným trendem implementace umělé inteligence. Ta nabízí stále širší...

Parádní velký tablet, kterému chybí snaha výrobce. Test Honoru Pad 9

5. května 2024

Čínský Honor se po svém stále ještě relativně nedávném návratu na globální trhy snaží dobýt...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...