Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Omnitel 2000 - Mobilní síť jako obchod a služby

aktualizováno 
Rozhovor s panem Bertholdem Thomou o dalším možném vývoji na mobilním trhu.
Dnes není již potřeba nikoho přesvědčovat, že mobilní sítě neslouží pouze k telefonování. Zvykli jsme si na SMS zprávy, pomalu si zvykáme na data a čeká nás WAP a rychlé datové přenosy. Jak daleko může v blízké budoucnosti zajít rozvoj mobilních sítí? V co se postupem času přemění dosud jen utržené sluchátko?

Vizí existuje hodně. Kromě vizí již existují i praktická řešení. O tom, jak si mobilní síť pro rok 2000 představuje telekomunikační gigant Mannesmann Eurokom, jsme si povídali s šéfem technického oddělení mezinárodních projektů, panem Bertholdem Thomou.

MS: Služeb, které lze již dnes poskytovat na mobilní síti bez čekání na rozšířené služby, je celá řada. Můžete zmínit některé služby, které síť D2-Privat odlišují od ostatních sítí?
BT: V průběhu letošního roku jsme představili širokou škálu nových služeb. V první řadě bych rád zmínil službu D2 Universal Number - tedy možnost, jak být stále k zastižení pod jediným číslem. Tato služba umožňuje vybrat až čtyři čísla, pod kterými jste k zastižení. Tato čísla se sdružují do skupin - máte například skupinu "V práci" nebo "Víkend". Těchto skupin můžete mít více, celkem můžete mít definováno ve všech skupinách až devět různých čísel. Pak už stačí jen zvolit si skupinu a pokud vám někdo volá na mobilní telefon a vy na něm nejste k zastižení, pak vás síť hledá na číslech aktuální skupiny. Například po pobočkách vaší firmy. Pokud někdo zdvihne sluchátko, hlasová služba mu oznámí, že je to příchozí hovor pro vás a pokud jej nechce přijmout, nechť do tří vteřin zavěsí. Pokud nejste k zastižení ani na posledním telefonním čísle ve zvolené skupině, je hovor přesměrován na záznamník. Ačkoliv je tato služba velmi mladá, používají ji cca. 1-2% uživatelů. Další zajímavou službou doplňující nabídku internetového přístupu přes D2-Privat je D2 E-mail voice butler. Tato služba je určena pro zákazníky využívající email schránku u D2-Privat - díky ní si můžete nechat email přečíst. Pokud si přejete odpovědět, můžete odpověď ihned nadiktovat, adresát dostane soubor ve formátu WAV. O tom, že vám došel email, jste informováni krátkou textovou zprávou.

Pokud používáte internetové připojení u společnosti Mannesmann, můžete samozřejmě používat připojení jak na mobilní číslo, tak na číslo v pevné telefonní síti. Kromě toho můžete při připojení přes síť D2-Privat používat službu D2-SpeedProxy. Díky ní je surfování po internetu rychlejší dvakrát až třikrát - speciální software se stará o komprimaci zasílaných stránek.

MS: Jak jsou ve vaší síti populární SMS zprávy a jak se staráte o podporu SMS?
BT: SMS zprávy zažívají svůj boom. Nepochybně k tomu přispěla i naše služba D2Publisher nabízející profesionální platformu pro distribuci obsahu na mobilní telefony. Poskytovatelé obsahu si mohou na této platformě zřídit své "informační kanály", jež si může každý zájemce přihlašovat a odhlašovat. Jedním z prvních zákazníků se stal Axel-Springer-Verlak, vydavatel casopisu Bild. Nyní provozuje dva kanály - jeden se týká sportu, druhý je o aktuálním dění. Dnes se takto dostává k zájemcům široká nabídka obsahu. Nepracujeme jenom se SMS zprávami, ale i s WAPem - jenže na jeho využívání si budeme muset počkat do doby, než budou dostupné telefony s podporou WAP.

Ovšem ve WAPu jsme velmi aktivní - zde jsme navázali spolupráci s německou pobočkou Yahoo! a představili jsme službu D2Yahoo, tedy WAP portál nabízející soubor služeb dostupných přes WAP z mobilního telefonu.

MS: Do WAPu je dnes vkládáno mnoho nadějí. Domníváte se, že se tyto naděje vyplní a WAP přinese další impuls pro mobilní sítě?
BT: Vývoj mobilních sítí není zcela totožný s vývojem v pevných telekomunikacích. Dosahujeme zde sice vyšších přenosových rychlostí, ale za cenu výrazně vyšších dodatečných investičních nákladů. To je velký rozdíl například oproti xDSL technologiím v pevných sítích. Jenže zákazník není ochoten akceptovat razantní zvýšení ceny. Dnes se například mluví o přenosových rychlostech až 2 Mbps z mobilního telefonu. Jenže vzhledem k šířce pásma i k vynaloženým finančním prostředkům by takové datové spojení mělo stát padesátinásobek normální ceny. To nebude nikdo ochoten akceptovat.

Je tedy nutno hledat jiné cesty, jak finanční výdaje pokrýt. Touto cestou je zprovoznění služeb, které s telefonováním zdánlivě souvisí málo, nebo vůbec. My jsme si to velmi dobře vyzkoušeli na naší italské síti Omnitel. Zde jsme před několika lety uvedli do provozu službu zvanou OmniArte. O co šlo? Představte si, že stojíte na náměstí v Benátkách, jste turista a vytočíte číslo naší služby OmniArte. Ta podle toho, k jaké základnové stanici jste přihlášen zjistí, kde se nacházíte a poté si vás zorientuje - "Pokud máte sloup Panny Marie po pravé ruce, stiskněte jedna, pokud po ruce levé, stiskněte dvě". Potom vám hlas předčítá informace z průvodce k pamětihodnostem, jež míjíte.

Tato služba není finančně příliš zajímavá - aby ji mohli používat i turisté z ciziny, vytvořili jsme pro ni speciální tarif. Jenže po jejím spuštění nám výrazně vzrostly příjmy z roamingových hovorů - turisté kteří využili službu OmniArte, již v naší síti zůstali a ti ostatní, kteří si chtěli zavolat na OmniArte se do sítě Omnitelu museli přihlásit - a už v ní zůstali.

Nyní pracujeme na novém projektu nabízejícím velké množství doplňkových služeb - Omnitel2000. Tento projekt již používá nejmodernější techniku rozpoznávání hlasu od firmy Philips, takže již nekomunikujete se systémem způsobem "pokud chcete to, Omnitel2000zmáčkněte jedničku, pokud ono, zmáčkněte dvojku". Můžete hovořit italštinou a počítač vám porozumí - ovládá několik tisícovek frází.

Koncept Omnitel2000 zahrnuje využití WAPu, internetu i hlasového ovládání - tyto služby lze využívat nezávisle na sobě, někde se ale vhodně doplňují. Omnitel2000 nabízí množství informačních zdrojů (počasí, dopravní informace, finance, zdraví atd.), dále informace o místě, kde se nacházíte (hotely, restaurace atd.), informace na cesty (nabídky zájezdů, rezervace hotelů, taxi), zpravodajství (politika, sport atd.) i praktických informací (programy TV, horoskopy, nové knihy atd.).

Významnou částí této služby bude e-komerce, tedy elektronické obchody. Díky mobilnímu telefonu bude možno všechny rezervace hotelů, letenek, nákupy knih, CD, mobilních telefonů a stovek dalších věcí ihned zaplatit. Komu bude nakupování z mobilního telefonu nepohodlné, může použít internet, k zaplacení ale poslouží jeho mobilní telefon. Pokud používá předplacenou kartu, bude hodnota zboží odečtena z jeho kreditu, pokud má klasický tarif, objeví se zboží na jeho měsíčním vyúčtování. Ne všechno půjde takto nakoupit - přeci jen Ferrari přes mobilní telefon nelze podle italských zákonů koupit. Proto jednáme o spojení s bankou, která by takovéto operace mohla uskutečňovat.

Díky Omnitel2000 se mobilní telefon stane plnohodnotnou nákupní taškou, navíc dobře zabezpečenou proti krádežím a zneužití. Za tímto účelem jsme vyvinuli novou metodu placení nazvanou PayLock, založenou na součinnosti internetu a mobilního telefonu. Díky ní lze provádět i anonymní platby a platby velmi malých částek.

MS: Jak takové placení bude v praxi fungovat?
BT: V internetovém nebo WAP prohlížeči si vyberete zboží a při placení zadáte své telefonní číslo. Přijde vám SMS zpráva s potvrzením, autorizační kód zadáte spolu s PINem do prohlížeče a cena se odečte z kreditu.

Tato metoda placení má mnoho výhod. Operátor získá další prostředky formou množstevní provize z prodaného zboží, dále poplatky za použití přístupového kanálu (telefonní poplatky, SMS či WAP poplatky), dále případné poplatky za reklamu a poplatky za provoz soukromých obchodů. Obchodníkům to přináší další působiště, další trh. Jedině společnosti vydávající kreditní karty budou nespokojeny - tento nový trend je připraví o peníze z obratu na kreditních kartách. Ty tento systém nemusí používat...

MS: Vaše společnost bude usilovat o třetí mobilní licenci v České republice. Domníváte se, že by bylo podobné řešení nasaditelné i u nás?
BT: Záleží na stavu legislativy - například v Německu nám nasazení tohoto konceptu nedovoluje příliš přísný zákon o digitálním podpisu a digitálních informacích. Zde by nám mohla situaci zkomplikovat jeho absence. Nicméně naše záměry se třetí licencí ponechme na informacích od našeho pražského týmu.

MS: Děkujeme za rozhovor


Z tohoto rozhovoru je zřejmé, že mobilní sítě na prahu třetího tisíciletí čekají na výraznou proměnu. U nás případ inovativního propojení bankingu v síti Paegas s Expandia bankou je jedním z dalších důkazů - a výhledy těchto propojení jdou dále. Mobilní telefony nebyly nikdy tak blízko tomu, aby se na ně přestalo pohlížet jako na pouhé telefony bez drátů...
Nejčtenější

ZTE Axon M
Výjimečný rozevírací smartphone je tu, ale konstrukce je zvláštní

Na rozkládací smartphony s ohebnými displeji se čeká už nějaký ten pátek. Nové ZTE Axon M sice přináší rozevírací koncepci, ovšem ohebný displej nemá. To...  celý článek

Fotografické čipy Samsung ISOCELL
Už nebudou vykukovat. Samsung představil mobilní foťáky Isocell

Špičkové chytré telefony mnohým nahradí digitální kompakt. Z fotografických čipů pro smartphony se tak stává zajímavý segment a Samsung patří i v tomto směru...  celý článek

Portfolio smartphonů Samsung
Devět letošních Samsungů, který je nejzajímavější?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Smartphony OnePlus sbírají a odesílají některá uživatelská data na servery v USA
Populární smartphony šmírují uživatele. Denně odešlou desítky MB dat

Matematik a softwarový inženýr Chris D. Moore si všiml podivného chování svého smartphonu OnePlus 2. Zjistil, že telefon sbírá až podezřele podrobné informace...  celý článek

Nokia 7
Nokia má novou sedmičku. Výbavou zaujme, cenou spíše ne

Další přírůstek do rodiny obnovené značky Nokia nese pořadovou číslovku sedm a vyplňuje prostor mezi střední třídou v podobě Nokie 6 a špičkovou Nokií 8. Její...  celý článek

Další z rubriky

Řídící jednotka stojanu Huawei technologie LTE/UMTS
Zcela mění technologii sítě, a tak převedou zákazníky ke konkurenci

Operátor Nordic Telecom poskytuje mobilní internet na starší technologii CDMA a atypické frekvenci 420 MHz. Nyní bude síť měnit a využije moderní technologii...  celý článek

T-Mobile Streamon služba
Náhoda, nebo záměr? T-Mobile bleskově reaguje na neomezená data Vodafonu

T-Mobile bleskově zareagoval na novou nabídku datových neomezených balíčků Vodafonu. Službu Streamon představí ve stejný den, na kdy to naplánoval Vodafone.  celý článek

Vodafone nové logo
Vodafone spouští neomezené balíčky dat. Má k tomu nové logo

Mobilní operátor Vodafone mění na celoevropské úrovni svou tvář, má nové logo i slogan. Aby to česká pobočka řádně oslavila, připravila pro zákazníky i novou...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.