Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


OmniSolve - trumf v nových Jornadách?

aktualizováno 
V souvislosti s očekávaným příchodem nové generace počítačů Hewlett-Packard Jornada 565 a 568 se objevila informace, že součástí základní výbavy bude obchodní kalkulátor od Landware s názvem OmniSolve. Je to reklamní trik nebo uživatel dostane do ruky kvalitní kalkulačku?

 

OmniSolve je jedním z mála produktů firmy LandWare pro platformu PocketPC - firma je jinak známá svými hardwarovými a softwarovými produkty pro PalmOS - například vyrábí klávesnici GoType, finanční programy Financial Consultant, Pocket Quicken, hry Shanghai Pocket a řadu dalších.

OmniSolve je komerční produkt - prodává se za $24,95 a je skutečně velmi univerzální. Obsahuje tyto jednotlivé výpočetní moduly :

TVM matematika - výpočty složitého úročení s veličinami PV (současná hodnota), FV (budoucí hodnota), PMT (splátka/platba), i% (úroková sazba) a n (počet období). Můžete zde tedy vyřešit všechny myslitelné úlohy typu úvěrů a půjček, hypoték, spoření apod..

K TVM úlohám je zde k dispozici komplexní amortizační tabulka (takže můžete u svých půjček sledovat podíl úrokové i jistinné části splátky, a to po celé období). Samozřejmostí je přepočet nominální a efektivní úrokové sazby (je výhodnější 6.25% spořící účet s čtvrtletním úročením nebo měsíčně úročený termíňák s 6%?).

Investiční analýza - spíše pro odborníky, je integrovaný model časové hodnoty peněz (NPV, IRR, NFV, NUS) spojený s analýzou cash-flow a časovým zhodnocením investic. Výpočty "obchodních procent" s Cost/Selling/Margin funkcí potěší zase obchodníky.

Naopak řada lidí určitě využije vestavěný konverzní program na přepočet jednotek - délku, plochu, objem, hmotnost a teplotu. K dispozici jsou i datové výpočty (rozdíl mezi daty, připočítání počtu dní k datu apod.) a konverzi měn (k dispozici je osm jednotek).

Vlastní kalkulátor je jednoduchý, obsahuje logaritmické i exponenciální funkce, chybí zde však trigonometrie. V preferencích lze upravit režim výpočtů (algebraický, či RPN), režim zobrazení čísel (s definovatelným počtem desetinných míst), úhlovou míru, formát data a nastavení splátek pro TVM (začátek či konec období).

OmniSolve je velmi dobrý kalkulátor, který každému uživateli dobře poslouží. Je určitou obdobou známého Financial Consultant (pro PalmOS) téže firmy. Myslím si, že by ale bylo dobré do programu doplnit trigonometrické funkce a alespoň základní statistiku. V dobrém finančním programu je ještě obvyklé nalézt výpočty odpisů dle základních metod a obligací/bondů.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Další z rubriky

Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

Find Wifi funkce na Facebooku

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi...

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Aplikace ukazovala otravující čísla. Data kradl antivir přímo z mobilů

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5

Zajímavý model vymyslelo studio DU. Jedna jejich android aplikace ukazovala, kdo volá, včetně obtěžujících čísel...

Najdete na iDNES.cz