Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

OmniSolve - trumf v nových Jornadách?

aktualizováno 
V souvislosti s očekávaným příchodem nové generace počítačů Hewlett-Packard Jornada 565 a 568 se objevila informace, že součástí základní výbavy bude obchodní kalkulátor od Landware s názvem OmniSolve. Je to reklamní trik nebo uživatel dostane do ruky kvalitní kalkulačku?

 

OmniSolve je jedním z mála produktů firmy LandWare pro platformu PocketPC - firma je jinak známá svými hardwarovými a softwarovými produkty pro PalmOS - například vyrábí klávesnici GoType, finanční programy Financial Consultant, Pocket Quicken, hry Shanghai Pocket a řadu dalších.

OmniSolve je komerční produkt - prodává se za $24,95 a je skutečně velmi univerzální. Obsahuje tyto jednotlivé výpočetní moduly :

TVM matematika - výpočty složitého úročení s veličinami PV (současná hodnota), FV (budoucí hodnota), PMT (splátka/platba), i% (úroková sazba) a n (počet období). Můžete zde tedy vyřešit všechny myslitelné úlohy typu úvěrů a půjček, hypoték, spoření apod..

K TVM úlohám je zde k dispozici komplexní amortizační tabulka (takže můžete u svých půjček sledovat podíl úrokové i jistinné části splátky, a to po celé období). Samozřejmostí je přepočet nominální a efektivní úrokové sazby (je výhodnější 6.25% spořící účet s čtvrtletním úročením nebo měsíčně úročený termíňák s 6%?).

Investiční analýza - spíše pro odborníky, je integrovaný model časové hodnoty peněz (NPV, IRR, NFV, NUS) spojený s analýzou cash-flow a časovým zhodnocením investic. Výpočty "obchodních procent" s Cost/Selling/Margin funkcí potěší zase obchodníky.

Naopak řada lidí určitě využije vestavěný konverzní program na přepočet jednotek - délku, plochu, objem, hmotnost a teplotu. K dispozici jsou i datové výpočty (rozdíl mezi daty, připočítání počtu dní k datu apod.) a konverzi měn (k dispozici je osm jednotek).

Vlastní kalkulátor je jednoduchý, obsahuje logaritmické i exponenciální funkce, chybí zde však trigonometrie. V preferencích lze upravit režim výpočtů (algebraický, či RPN), režim zobrazení čísel (s definovatelným počtem desetinných míst), úhlovou míru, formát data a nastavení splátek pro TVM (začátek či konec období).

OmniSolve je velmi dobrý kalkulátor, který každému uživateli dobře poslouží. Je určitou obdobou známého Financial Consultant (pro PalmOS) téže firmy. Myslím si, že by ale bylo dobré do programu doplnit trigonometrické funkce a alespoň základní statistiku. V dobrém finančním programu je ještě obvyklé nalézt výpočty odpisů dle základních metod a obligací/bondů.Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Najdete na iDNES.cz