Nedostatek vlastních nerostných zdrojů potřebných pro výrobu olympijských medailí vyřeší Japonci sběrem vyřazených mobilů. Ilustrační snímek

Nedostatek vlastních nerostných zdrojů potřebných pro výrobu olympijských medailí vyřeší Japonci sběrem vyřazených mobilů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Medaile pro olympijské hry Tokio 2020 vyrobí díky vyřazeným mobilům

  • 1
Vyhozené mobily a další vyřazená mobilní elektronika umožní organizátorům letních olympijských her v Tokiu 2020 snížit celkové náklady. Využijí je totiž k výrobě olympijských medailí.

Recyklací a využitím kovů z vyhozených mobilů, tabletů a dalších zařízení pomohou organizátoři her také životnímu prostředí. Japonsko se totiž potýká s obrovským nadbytkem použité elektroniky, vlastních nerostných zdrojů má naopak málo. Podle propočtu odborníků je pro výrobu potřebných 5 000 medailí pro olympijské i paralympijské hry v Tokiu zapotřebí shromáždit okolo dvou tun zlata, stříbra a bronzu.

Organizační výbor proto ve středu 1. února vyzval národ, aby se do příprav her také zapojil, a to právě sběrem vyřazené elektroniky. Kontejnery budou od dubna instalovány v prodejnách mobilních telefonů a na místních úřadech, kde zůstanou až do doby, než se podaří shromáždit potřebné množství drahých kovů.

Sportovní ředitel her Tokio 2020 Kódži Murofuši je přesvědčen, že tato akce přiměje lidi přemýšlet o životním prostředí. „Projekt, který umožní lidem z Japonska podílet se na tvorbě medailí, je opravdu dobrý,“ řekl Murofuši podle BBC.

Japonsko je podle údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) sice jednou z asijských zemí s největší mírou recyklace, ale týká se to především papíru, skla a plastu. Drobné elektroniky a domácích spotřebičů se za účelem recyklace shromažďuje méně než 100 tisíc tun, zatímco podle společnosti Nikkei je každoročně vyřazeno 650 tisíc tun.

Členové japonského olympijského organizačního výboru seznámili s myšlenkou recyklace vyřazené mobilní techniky vládní úředníky již začátkem loňského roku. Museli včas vyřešit chybějící nerostné zdroje v Japonsku, jiná hostitelská města totiž drahé kovy pro výrobu medailí získávají běžně od těžařských společností.

Přísná kritéria, která v souvislosti s největší sportovní událostí světa ustanovil Mezinárodní olympijský výbor, se vztahují i na samotnou výrobu medailí. Podle nich tak například na výrobu zlaté medaile musí být použito minimálně šest gramů čistého zlata.

Nařízením výboru se museli řídit i organizátoři loňských olympijských her v brazilském Rio de Janeiru. Při výrobě medailí mohli použít pouze zlato, na jehož těžbu nebyla použita rtuť. Třetina použitého stříbra i bronzu pak musela pocházet z recyklovaných zdrojů.

,