Logo olympijských her  v Londýně v roce 2012

Logo olympijských her v Londýně v roce 2012 | foto: Profimedia.cz

Olympiáda 2012 v Londýně bude možná bez mobilních telefonů

  • 7
Závazné podmínky pro koupi lístků na londýnskou olympiádu v roce 2012 dávají pořadatelům možnost na sportovní klání nevpustit diváky s mobilními telefony. Kontroverzní ustanovení je součástí bezpečnostních opatření.

V minulém týdnu se začaly prodávat lístky na sportovní klání letní Olympiády, která se bude konat v roce 2012 v Londýně. Zájemci o vcelku drahé vstupenky musí počítat s řadou omezení. Navíc není vůbec jisté, zda si budou moci vzít na sportoviště svůj mobilní telefon.

V podmínkách, se kterými každý kupující musí souhlasit, je totiž klauzule o zakázaných předmětech. Mezi nimi se ocitají i mobilní telefony.

Nejčastější otázky

Smím si na Olympijské hry 2012 v Londýně přinést svůj mobilní telefon?

Ano. Abychom se však vyhnuli vyrušování, mohou být diváci požádáni, aby si své mobilní telefony vypnuli během některých utkání.

Majitelé vstupenek na tato klání budou s předstihem kontaktováni, aby se mohli náležitě připravit.

V článku 19.2.3 o nepovolených předmětech se doslova píše, že zakázány jsou (mimo jiné) "trubky, píšťalky, bubny, řehtačky, hudební nástroje, lasery nebo další předměty, které mohou podle pořadatelů rušit klání (včetně mobilních telefonů)". Tato formulace dává pořadatelům možnost prakticky kdykoli vyloučit mobilní telefony ze sportovišť. 

Mobily se tak teoreticky ocitají na seznamu vedle vuvuzel, zbraní a zábavní pyrotechniky, ale i méně pochopitelných položek jako je jídlo a pití, deštníky nebo stativy pro fotoaparáty. Zatímco jídlo a pití zakazují pořadatelé především kvůli honbě za ziskem (voda ale bude zdarma) a řadu ostatních předmětů kvůli bezpečnosti, telefony se ocitly na seznamu potenciálně rušivých předmětů.

Samotní pořadatelé ovšem nemají v zákazu mobilních telefonů nijak jasno. Pravděpodobně si onu formulaci ponechávají jako zadní vrátka pro případ, že by bylo potřeba mobily zakázat spíše z bezpečnostních hledisek. V "nejčastějších otázkách" o koupi vstupenek totiž doslova píší, že si diváci mohou s sebou vzít mobily na jednotlivé akce. 

Tiskový mluvčí organizačního výboru situaci pro on-line vydání Daily Telegraph okomentoval následovně: "Musíme být připraveni na každou situaci. Naše podmínky nám umožňují vypořádat se s incidenty, které mohou nastat. Náš přístup ale bude pragmatický a případy budeme posuzovat individuálně."

Zakázané předměty

Jídlo, alkoholické a nealkoholické nápoje, tekutiny v lahvích o více než 100 ml, jehly, zvířata, zbraně, nelegální drogy a jiné zakázané látky, petardy a zábavní pyrotechnika, tyče, hole, stativy, pálky, deštníky a jiné tupé nástroje, motocykly, jízdní kola, kolečkové brusle, skateboardy, elektronická vysílací zařízení, vlajky zemí neúčastnících se her, velké vlajky nebo banery, trubky, píšťaly, bubny, řehtačky, hudební nástroje, lasery nebo další zařízení, která mohou podle pořadatelů vyrušovat (včetně mobilních telefonů), předměty s logy nebo propagačními nápisy, které mohou pořadatelé považovat za nepovolenou reklamu, padělky, míče, rakety, frisbee, velké množství mincí, zapalovače, propagační materiály, transparenty s náboženským, politickým, urážlivým nebo jinak společensky nevhodným významem, lahve a nádoby ze skla a jiných materiálů, čutory, termosky, chladničky, velké objekty jako batohy a tašky a jakékoli předměty, které mohou pořadatelé považovat za nebezpečné nebo rušivé.

Je jasné, že zvonění mobilních telefonů na sportovní stadiony nepatří, ale vypnutí vyzvánění by mělo být (podobně jako v divadlech a kinech) běžnou slušností ze strany diváků. Stejně jako fair-play fandění, kdy diváci zbytečně soutěžící nevyrušují třeba tleskáním v nevhodnou chvíli. Samotné tleskání nebo verbální povzbuzování sportovců pořadatelé (zatím) naštěstí nezakazují.


Témata: jízdné, Londýn, Raketa