Olivetti vyhrála spojenectví s Telecom Italia?

Olivetti vyfoukla TI německému Deutsche Telecom.

Olivetti v pátek odpoledne získala výhodné spojenectví Telecom Italia za 65 miliard USD, což byla nabídka, kterou Olivetti dala Telecom Italia jako poslední. Jak to tak vypadá, z převzetí Telecom Italia Deutsche Telekomem nebude nic a namísto panevropského giganta tohoto spojenectví se Olivetti stává králem itanského trhu v okamžiku, kdy kontroluje oba významné italské mobilní operátory a kdysi státní telekom. I když, dílo ještě není dokonáno

Bylo stále nejasné, jestli dřívější výrobce psacích strojů sežene dostatečný počet akciík převzetí úplné kontroly čtvrté největší Evropské telefonní společnosti. Nakonec se prostředky našly a velké banky a pojišťovny, které měly smíšené podíly kolem 6% procent souhlasily s nabídkou 11.5 Euro za akcii:
Italská přední banka San Paolo-IMI prodala své podíly v Telecomu firmě Olivetti. Stejně tak učinily i další banky UniCredito, Rolo Banca a BCI. K nim se přidaly i pojišťovny, včetně Generali, INA a Alleanza.

Jediný věrný akcionář, který nenabídnul v tendru své akcie je Credit Suisse Group, ten se stal akcinářem v privatizaci roku 1997.

Ani Olivetti ani Telecom Italia předem nekomentovala rozhodnutí, jež vešlo ve známost v pátek večer.

Bankovní zdroje oznámily, že Olivetti naplánovala setkání bank, aby zahájilo hlavní jednání o půjčce 22.5 miliard euro (23.8 miliard USD) pro podložení její nabídky za odkup akcií Telecom Italia v nabídnuté ceně 65 miliard dolarů.
Žurnalisté slyšeli dlouhý a hlasitý aplaus z jednací síně, kde Olivetti seznamovala zástupce bank se svou strategií. Po dotazu, zdali Olivetti vyhrála podíl, větší, než 50% se člen výboru obchodní banky Mediobanca Ariberto Mignoli usmál a řekl: "Doufáme, že ano."

Stát, který měl zůstat v přetahování o Telecom Italia neutrální, si ponechává největší samostatný podíl, čítající 3.4%. Ještě ale musíme zmínit, že zde má možnost použít "zlatého podílu", který umožňuje vetovat strategické rozhodnutí privatizované společnosti.

Otazník ale stále visí nad druhým největším podílníkem Telecom Italia. Tím je Bank of Italy, která zakázala podávat informace o tom, jestli nabídla 2.29% podíl, držený jejím penzijním fondem.

Akcie Telecomu se na burze v Milánu zastavily na nestálé hranici o 1.49% menší na 9.58 euro. Olivetti se vzrostla o 2.64% na 3.38 euro.

Analytici očekávali, že míra souhlasu stoupne nad 35% a nebylo jasné, zdali Olivetti získá dostatečný podíl k většinové kontrole. Rozmezí mezi 35 a 50 procenty by mohlo být problematické, když Telecom, který mezitím uvažoval o alternativním spojenectví s Deutsche Telekom, poukazoval na určitá opatření, kterými by v případě neúspěchu Olivetti při získání více jak 50% podílu.

Kdyby se Olivetti podařilo získat pouze méně, jak 35% podíl, prohlásil Roberto Colaninno, ředitel managementu, uznala by Olivetti svou prohru a vrátila by se zpět ke svému telekomunikačnímu obchodování, jakožto druhá největší telekomunikační společnost hned po samotném Telecom Italia.

Nejmenovaný analytik dříve prohlásil, že by nebyl překvapen, kdyby Olivetti sehnala dostatečný kapitál, protože "investoři nikdy opravdu nedůvěřovali managementu Telecom Italia, obzvláště po dlouholetých požadavcích o restrukturalizaci a průmyslovém plánování."