Čínská firma chce dodávat OLED panely Applu a oslabit postavení Samsungu

  0:09aktualizováno  0:09
Samsung, jakožto výhradního dodavatele OLED jednotek pro iPhone X, by v budoucnu mohl doplnit nečekaný čínský hráč BOE Technology Group. Tvrdí to nejmenované zdroje agentury Bloomberg.

iPhone X | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Společnost BOE by nebyla v dodavatelském řetězci žádným nováčkem. Řadí se k velkým výrobcům obrazovek typu LCD, které Applu pro iPady a MacBooky už nějakou dobu dodává.

Pokud produkční záběr rozšíří také o moderní OLED panely, o něž je mezi výrobci stále větší zájem, Samsung by ztratil exkluzivní postavení. Dosud obrazovky pro iPhone X, který je vůbec prvním telefonem Applu s tímto typem displeje, dodává výhradně vlastními silami.

Rychlého nástupu konkurence se však obávat nemusí, podle nejmenovaných zdrojů agentury Bloomberg by totiž BOE mohla první OLED jednotky Applu začít expedovat až v přespříštím roce.

Spotřeba OLED displejů u Applu prudce vzroste

Letos Apple uvede hned dva nové iPhony s OLED displeji. Přímého a stejně velkého nástupce „desítky“ doplní zvětšenina s očekávaným přídomkem Plus. Ta má dostat dokonce 6,5palcový displej, čímž Apple srovná krok s konkurencí, kde jsou úhlopříčky nad šest palců u nejvyšších modelů stále běžnější.

iPhony by mohly být levnější. Apple má díky dohodě s LG páku na Samsung

Detail výřezu v displeji u iPhonu X

Produkce současného modelu X však uvedením jeho nástupců pochopitelně nekončí, bude pokračovat paralelně s výrobou letošních novinek. Apple si tak nechá OLED panely osazovat ne jeden, ale hned tři různé modely. Poptávka Applu po těchto displejích proto násobně vzroste a není jisté, že by ji samotný Samsung byl schopen zcela uspokojit.

Část zakázky má připadnout také společnosti LG, která se však podle dřívějších informací potýkala s produkčními patáliemi. Je tedy možné, že se je podařilo zažehnat. O dodávkách jedná také s japonskými značkami Sharp a Japan Display.

Námluvy už trvají přes rok

Číňané sice pravděpodobně budou Applu OLED displeje dodávat až za dva roky, ovšem kalifornský gigant firmu coby jejich možného poskytovatele zmiňoval už zkraje loňského roku. Bloomberg připomíná, že měl Apple OLED jednotky z produkce BOE několik měsíců testovat, přesto se s výrobcem na dodávkách původně nedohodl.

Nové iPhony budou ještě rychlejší. Jenže konkurence je může dohnat

iPhone X a iPhone 8 Plus

Pravděpodobným důvodem zpoždění je náročnost výroby oproti běžnému typu LCD. Je také možné, že loni čínská firma Apple nepřesvědčila o schopnosti dodat potřebné množství panelů v předepsané kvalitě.

Společnost BOE ovládá přímo čínská vláda, jelikož největšími akcionáři jsou státní firmy. Pokud by BOE skutečně začala Applu OLED panely dodávat, pozice kalifornského gigantu by se v očích čínské exekutivy zlepšila.

Připomínáme, že Čína a Spojené státy jsou v otevřené obchodní válce, kterou prezident Donald Trump před několika týdny vyostřil zavedením cel na stovky čínských produktů. Celkem se cla dotknou zboží v hodnotě nejméně 40 miliard dolarů.

BOE nalila do nových továren miliardy dolarů

Signálem, že to BOE Technology myslí s produkcí OLED panelů vážně, jsou investice v přepočtu 14,5 miliardy dolarů do vybudování dvou produkčních center. Jedna továrna již byla otevřena loni v létě, druhá by měla s produkcí začít v nejbližších letech.

Pokud by obě výrobní centra běžela na maximum, produkovala by ohebné skleněné substráty celkové plochy 1,6 milionu čtverečních metrů (plocha např. 1,6 × 1 km). Jen pro srovnání: Samsung loni vyprodukoval OLED substráty plochy 7,7 milionu metrů čtverečních a do roku 2022 plánuje produkční možnosti přibližně zdvojnásobit na 16,6 milionu čtverečních metrů. 

Nejčtenější

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Proč ho kupovat, když má koncern to samé levněji. Test Huawei Nova 3i

Huawei Nova 3i

Čínský Huawei má letos velmi bohatou nabídku modelů ve střední třídě. Alespoň když k tomu připočteme i smartphony...

Honor se chlubí, že má první průstřel displeje. Samsung ho však předběhl

Takto vypadá nový Samsung A8s

Výrobci dodrželi sliby, že ještě do konce roku představí modely s novým typem výřezu displeje. Svůj model už oficiálně...

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Další z rubriky

Microsoft ukázal Applu cestu. A ten ho teď možná převálcuje

Nový iPad Pro bude v prodeji od listopadu. Poněkud nám u něj chybí USB...

S nápadem na tablet PC se stylusem, ze kterého rozložením vytvoříte notebook, přišel Microsoft. Tablety s klávesnicí...

Apple vydal nový iOS 4.0.2 pro iPhone. Opravuje bezpečnostní chybu

Nový firmware iOS 4.0.2 pro iPhone

Nový firmware pro iPhony, přehrávače iPod Touch a iPady opravuje riziko napadení přes PDF přílohu.

Konkurenti iPadu musí zlevnit, aby měli úspěch

Na poli internetových tabletů stále vede iPad

Analytici z výzkumné agentury Forrester Research radí výrobcům tabletů, jak uspět proti konkurenci v podobě Apple iPad....

Najdete na iDNES.cz