Offline Google Mapy pro Android

Offline Google Mapy pro Android | foto: Google

Google aktualizoval mapy. Vyzkoušeli jsme, jak fungují off-line

  • 116
Mapy Google v telefonech s operačním systémem Android lze již aktualizovat na verzi 6.9.0, která přináší slibovanou možnost stáhnout mapy pro použití off-line. Vyzkoušeli jsme je a přinášíme první praktické zkušenosti.

V Play Store se objevila aktualizace Map Google, která přináší slibovanou funkci pro stažení map k off-line použití. Především cestovatelům má usnadnit orientaci v místě pobytu mimo jejich domovinu. Jenže jak jsme vyzkoušeli, ne vše funguje tak, jak bychom si představovali.

Hlavním problémem je, že mapy jsou dostupné jak kde a v různě velkých čtvercích. Například v Británii nebo USA (alespoň ve velkých městech) si může uživatel klidně stáhnout oblast jen několika bloků s velikostí menší než megabajt nebo rovnou celou metropolitní oblast. Jinde to tak vůbec být nemusí.

Změny od betaverze

Princip stahování čtverců map fungoval v betavezi už od července 2011 a my jsme tehdy rovněž přinesli test. Oproti betaverzi je v té ostré jen několik málo praktických změn, principiálně se nezměnilo vlastně nic. Čtverce map teď mohou být větší, výběr oblasti je také komfortnější, což platí i pro samotnou správu map.

Třeba v Česku jsou čtverce, které se dají stáhnout, relativně veliké. Mají totiž rozlohu zhruba krajů, o mnoho menší (existují ale výjimky) čtverce stáhnout nelze. Přitom se stáhnou veškeré detaily až po nejmenší ulice. To platí i v jiných oblastech, celé státy také nelze stáhnout najednou.

Ono to je ale jedno, protože stažené mapy nelze z nějakého důvodu použít k navigaci ani vyhledání trasy. K takovým účelům musí být telefon stejně připojen k internetu, bez připojení nejde trasa vyhledat. Mapy tak slouží jenom k základní orientaci, i to je velká škoda.

Namátkou jsme vyzkoušeli, jak jsou dostupné mapy i v jiných zemích Evropy. V Německu je pokrytí výborné, na Slovensku se rovněž dají stáhnout i jen menší čtverce než u nás, celkové pokrytí je také dobré. Jenže třeba v turisticky oblíbených státech jako je Itálie, Chorvatsko nebo Řecko v podstatě mapy k dispozici pro stažení off-line nejsou vůbec.

Ve Španělsku jen sporadicky a podobné je to v mnohých zámořských destinacích. Jistotou jsou tedy USA a Británie, v dalších státech může být off-line pokrytí dost mizerné. Občas to ale chce vytrvat a v mapě zkoušet najít ideální velikost čtverce, při které je možnost stažení off-line nabídnuta. Doufejme, že pokrytí se bude rychle rozšiřovat, aby při cestování byly mapy opravdu užitečné.

Funkce sama o sobě je jednoduchá. V aplikaci map stačí stisknout tlačítko menu a z kontextové nabídky vybrat položku Zpřístupnit off-line. Pak si uživatel zoomováním na mapě vybere čtverec, který chce stáhnout, popisek na dolním okraji jej informuje o tom, zda jsou mapy dostupné a kolik asi zaberou v paměti.

Stahování není (alespoň v této chvíli) kdovíjak rychlé ani na rychlém připojení, proto je pohodlnější používat spíše menší lokální čtverce (což ovšem někde nejde, třeba v ČR). V tom, jak velký kde lze stáhnout čtverec, je opravdu zmatek a uživatel je nucen to neustále zkoušet.

Kvalitu a úroveň map v off-line režimu si může uživatel snadno ověřit třeba tak, že přepne svůj smartphone do režimu letadlo. Pak získá představu, jak moc jsou mapy použitelné. V běžné mapě je navíc černým orámováním vyznačeno, které části jsou staženy v zařízení, takže se podle toho lze snadno orientovat, pokud je potřeba stáhnout více čtverců vedle sebe.

Stažené části mapy lze snadno spravovat v seznamu čtverců. Ten se nachází pod nabídkou Moje místa v záložce off-line. Tady lze jednotlivé stažené části mapy buď mazat, nebo podle libosti pojmenovávat.