Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Google aktualizoval mapy. Vyzkoušeli jsme, jak fungují off-line

  8:01aktualizováno  8:01
Mapy Google v telefonech s operačním systémem Android lze již aktualizovat na verzi 6.9.0, která přináší slibovanou možnost stáhnout mapy pro použití off-line. Vyzkoušeli jsme je a přinášíme první praktické zkušenosti.

Offline Google Mapy pro Android | foto: Google

V Play Store se objevila aktualizace Map Google, která přináší slibovanou funkci pro stažení map k off-line použití. Především cestovatelům má usnadnit orientaci v místě pobytu mimo jejich domovinu. Jenže jak jsme vyzkoušeli, ne vše funguje tak, jak bychom si představovali.

Hlavním problémem je, že mapy jsou dostupné jak kde a v různě velkých čtvercích. Například v Británii nebo USA (alespoň ve velkých městech) si může uživatel klidně stáhnout oblast jen několika bloků s velikostí menší než megabajt nebo rovnou celou metropolitní oblast. Jinde to tak vůbec být nemusí.

Změny od betaverze

Princip stahování čtverců map fungoval v betavezi už od července 2011 a my jsme tehdy rovněž přinesli test. Oproti betaverzi je v té ostré jen několik málo praktických změn, principiálně se nezměnilo vlastně nic. Čtverce map teď mohou být větší, výběr oblasti je také komfortnější, což platí i pro samotnou správu map.

Třeba v Česku jsou čtverce, které se dají stáhnout, relativně veliké. Mají totiž rozlohu zhruba krajů, o mnoho menší (existují ale výjimky) čtverce stáhnout nelze. Přitom se stáhnou veškeré detaily až po nejmenší ulice. To platí i v jiných oblastech, celé státy také nelze stáhnout najednou.

Ono to je ale jedno, protože stažené mapy nelze z nějakého důvodu použít k navigaci ani vyhledání trasy. K takovým účelům musí být telefon stejně připojen k internetu, bez připojení nejde trasa vyhledat. Mapy tak slouží jenom k základní orientaci, i to je velká škoda.

Namátkou jsme vyzkoušeli, jak jsou dostupné mapy i v jiných zemích Evropy. V Německu je pokrytí výborné, na Slovensku se rovněž dají stáhnout i jen menší čtverce než u nás, celkové pokrytí je také dobré. Jenže třeba v turisticky oblíbených státech jako je Itálie, Chorvatsko nebo Řecko v podstatě mapy k dispozici pro stažení off-line nejsou vůbec.

Ve Španělsku jen sporadicky a podobné je to v mnohých zámořských destinacích. Jistotou jsou tedy USA a Británie, v dalších státech může být off-line pokrytí dost mizerné. Občas to ale chce vytrvat a v mapě zkoušet najít ideální velikost čtverce, při které je možnost stažení off-line nabídnuta. Doufejme, že pokrytí se bude rychle rozšiřovat, aby při cestování byly mapy opravdu užitečné.

Funkce sama o sobě je jednoduchá. V aplikaci map stačí stisknout tlačítko menu a z kontextové nabídky vybrat položku Zpřístupnit off-line. Pak si uživatel zoomováním na mapě vybere čtverec, který chce stáhnout, popisek na dolním okraji jej informuje o tom, zda jsou mapy dostupné a kolik asi zaberou v paměti.

Fotogalerie

Stahování není (alespoň v této chvíli) kdovíjak rychlé ani na rychlém připojení, proto je pohodlnější používat spíše menší lokální čtverce (což ovšem někde nejde, třeba v ČR). V tom, jak velký kde lze stáhnout čtverec, je opravdu zmatek a uživatel je nucen to neustále zkoušet.

Kvalitu a úroveň map v off-line režimu si může uživatel snadno ověřit třeba tak, že přepne svůj smartphone do režimu letadlo. Pak získá představu, jak moc jsou mapy použitelné. V běžné mapě je navíc černým orámováním vyznačeno, které části jsou staženy v zařízení, takže se podle toho lze snadno orientovat, pokud je potřeba stáhnout více čtverců vedle sebe.

Stažené části mapy lze snadno spravovat v seznamu čtverců. Ten se nachází pod nabídkou Moje místa v záložce off-line. Tady lze jednotlivé stažené části mapy buď mazat, nebo podle libosti pojmenovávat.
Nejčtenější

Vybitý telefon připojila kvůli hovoru k nabíječce. Stálo ji to život

Vybuchlá Nokia 5233

Osmnáctiletá indická dívka zemřela poté, co svůj telefon kvůli vybité baterii připojila k nabíječce, aby mohla zavolat...

Je čas smazat Facebook, vyzývá zakladatel WhatsAppu

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Ve světle poslední kontroverze Facebooku se zneužitím dat více než 50 milionů účtů se do této sociální sítě opřel i...Kupujete zbytečně drahé smartphony, tvrdí čínský výrobce čipů

Čipová sada MediaTek

Generální obchodní ředitel MediaTeku tvrdí, že za prémiové telefony uživatelé přeplácejí. Spoustu funkcí ani nikdy...

Na český trh dorazil supersmartphone Honor View 10. Za bezkonkurenční cenu

Honor View10 na premiéře v Londýně

Příznivci značky Honor měli až doposud výběr ze spousty zajímavých modelů, ale pro ten nejzajímavější, Honor View 10,...

Levné androidy mají problém. Enormně roste zájem o použité iPhony

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus

Nejrychleji rostoucím segmentem na trhu smartphonů nejsou cenově dostupné mobily s Androidem, ale repasované drahé...

Další z rubriky

Je čas smazat Facebook, vyzývá zakladatel WhatsAppu

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Ve světle poslední kontroverze Facebooku se zneužitím dat více než 50 milionů účtů se do této sociální sítě opřel i...

Fitbit Versa jdou po krku Apple Watch. Jsou podobné a výrazně levnější

Fitbit Versa jsou vhodné i na plavání. Potěší snímačem tepu a cenou, zamrzí...

Fitbit patří k výrazným výrobcům nositelné technologie, již loni nabídku chytrých náramků rozšířil o čistokrevné chytré...

Budoucnost obyčejných mobilů je v systémech. Budou z nich „smartphony“

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Obyčejné mobilní telefony nejsou odepsané. Právě naopak. Na rozdíl od smartphonů, u jejichž prodejů se očekává pokles,...Najdete na iDNES.cz