Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ofenzíva tria dual-SIM Nokií. Laciný dotykáč i klasik v recenzi

aktualizováno 
Trio zařízení s podporou dvou SIM karet současně patří do kategorie low-endů, model X1-01 se dá dokonce pořídit pod tisíc korun. Ačkoliv za podobnou cenu nelze čekat zázraky, Nokia se vytáhla minimálně po stránce funkcí.

Zleva Nokia X1-01, C2-00 a C2-06 | foto: Michal Havryluk, Mobil

Model C2-00 nabídne uživatelské prostředí Series 40 s mnoha přidanými funkcemi. U těchto dvou zařízení se však viditelně šetřilo na použitých materiálech.

Kapitoly recenze

O mnoho lépe je na tom o více než tisíc korun dražší výsuvný model C2-06, který si dává na svém zevnějšku hodně záležet. Navíc nabízí systém Touch and Type, tedy kombinaci dotykového displeje a klasické alfanumerické klávesnice. S tímto systémem už jsme se setkali třeba u modelu C3-01 nebo X3.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

 • výtečná výdrž
 • prostředí Series 40 (C2-00 a C2-06)
 • povedený design (C2-06)
 • nízká cena (X1-01 a C2-00)

Proč nekoupit?

 • plastový vzhled (X1-01 a C2-00)
 • nelze odlišit SIM zvoněním
 • nižší rozlišení displeje
 • měkčí pružina u klávesnice (C2-06)

Kdy? V prodeji

Za kolik? 935 (X1-01), 1 260 (C2-00), 2 380 (C2-06) Kč s DPH

Základem je prostředí Series 40, upravené pro dotykové ovládání. Škoda, že výrobce nepoužil kapacitní displej, který by mnohonásobně zlepšil odezvu. V této cenové kategorii by to byl stále malý zázrak.

Vzhled a konstrukce - žádné překvapení

Nejlevnější model X1-00 působí nejhorším dojmem z celé trojice a ani matné a lesklé plasty na tom nic nezmění. Spíše naopak: ulpívají na nich různé nečistoty a otisky prstů. S nutností leštění si nemá dnes recenzovaná trojka vůbec co závidět. Povedené lemování okolo displeje u modelu C2-00 přidává trochu šmrncu, které pocit lacinosti malinko mírní.

Jinou pohádkou je nejdražší z trojice, který naopak nešetřil chromovanými prvky a nejrůznějšími ornamenty na zadní straně. Ty však nejsou nijak křiklavé, ale naopak spíše přidávají na eleganci.

Naštěstí se u každého z trojice podařilo pořádně přichytit zadní kryt baterie, a tak nikde nic nevrže. Model C2-00 je jedním z nejlehčích telefonů na trhu s hmotností pouhých 74 gramů. V rámci recenze je za ním model X1-01 s 94 gramy a C2-06 s dokonce 115 gramy.

Klávesnice - lepší průměr

Ani u jednoho z telefonů se nedá naštěstí říci, že by klávesnice byla vyloženě podprůměrná. Trochu jsme bojovali s tou na modelu X1-01, která se při psaní lehce prohýbá, což kazí celkový dojem. Nelíbila se nám ani příliš zapuštěná boční tlačítka. U modelu C2-00 to bylo lepší, kdy jsme si pochvalovali jasnou odezvu, a psaní i na relativně malé klávesnici bylo bez problémů. Výrobce zde naneštěstí úplně zapomněl na boční tlačítka pro regulaci.

Recenze Nokia trio dualSIM
Recenze Nokia trio dualSIM

Trochu nejistí jsme ohledně vysouvací konstrukce modelu C2-06, u něhož je pružinka až příliš měkká. To může být problém s přibývajícími měsíci či lety používání, kdy se mechanismus ještě více opotřebuje. Postěžovat si musíme i na fakt, že vrchní řada tlačítek na klávesnici je až příliš nalepená k dolní části telefonu, do níž budete minimálně zpočátku narážet.

Recenze Nokia X1-01 telo
Recenze Nokia C2-06 telo

Tlačítka jsou hodně vystouplá a zbylo mezi nimi místo i na velké mezery. Pokud pomineme výše zmiňovaný fakt, v pohodlnosti psaní se řadí k lepšímu průměru. Pod displejem se nachází pouze dvě tlačítka zeleného a červeného telefonu,  zbytek operací musíte zvládnout přes dotykový displej. Na boku přístroje je možná až příliš nízko umístěno miniaturní posuvné tlačítko pro odemknutí displeje.

Displej a výdrž baterie - zázraky se dějí

Oba nejlevnější telefony mají rozlišení pouhých 128 × 160 pixelů při úhlopříčce 1.8 palce, což je i v této kategorii v dnešní době trochu málo. Rastr je tak velmi patrný a hrozné jsou rovněž pozorovací úhly. Podstatné zlepšení přichází až s modelem C2-06, který nabídne rozlišení 240 × 320 pixelů s úhlopříčkou 2,6 palce. Škoda jen nevýrazných barev a zejména použitého rezistivního displeje, který není příliš citlivý na dotyk. Kapacitní technologii při ceně zařízení lehce nad dva tisíce by však čekal málokdo.

Recenze Nokia C2-00 displej
Recenze Nokia C2-00 displej
Recenze Nokia C2-00 displej
Recenze Nokia C2-00 displej

Zázraky se naopak dějí v případě výdrže baterie, a ačkoliv telefony musí živit dvě antény současně, dva nejlevnější telefony přežily bez nabíječky téměř celý týden. Dražší kolega se odporoučel až po více než čtyřech dnech. To vše zhruba při patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS a dvou hodinách poslechu hudby.

Recenze Nokia C2-06 displej
Recenze Nokia C2-06 displej
Recenze Nokia C2-06 displej
Recenze Nokia C2-06 displej

Přepínání na úrovni

Jak už bývá zvykem, obě SIM karty dokážou být na příjmu současně. Ta druhá je nedostupná pouze ve chvílích hovoru na jedné kartě. Bohužel nelze odlišit jednotlivé SIM karty podle různého zvonění, vše se nastavuje centrálně. Naopak si můžete vybrat, která z karet bude primární nebo před každou akcí zvolit, přes jakou SIM kartu se má úkon provést.

Recenze Nokia X1-01 displej
Recenze Nokia X1-01 displej
Recenze Nokia X1-01 displej
Recenze Nokia X1-01 displej

Pokud potřebujete rozlišit mezi jednotlivými SIM v různých výpisech, vždy je zobrazena malá informativní jednička nebo dvojka na konci řádku. Trochu jsme si posteskli nad nemožností nastavit například první SIM kartu vždy pro hovory a druhou pro SMS. Buďto si pokaždé vyberete nebo vše bude zařizovat primární SIM karta.

V případě modelů C2-00 a C2-06 je slot pro druhou SIM kartu umístěn pod záslepkou na boku telefonu, takže je možné vyměňovat kartu i za běhu. Naopak model X1-01 má obě karty umístěné tradičně pod baterií.

Recenze Nokia trio dualSIM
Recenze Nokia trio dualSIM

Funkce - od všeho něco

Model X1-01, který je vybaven pouze uživatelským prostředím Series 30, nabídne o několik funkcí méně, ale nezklame vás po stránce telefonního seznamu či zpráv . Naopak vyšperkované prostředí Series 40 umožňuje daleko větší míru personalizace a disponuje větší paletou aplikací. Na druhé straně i model X1-01 nepostrádá veškeré potřebné organizační funkce.

Fotogalerie

Rychlost dnes recenzovaného tria je při průchodu nabídkami dobrá a žádného výraznějšího zadýchávání jsme se nedočkali. Při náročnějších operacích si však minimálně u Series 40 chvilku počkáte.

Ačkoliv model X1-01 nedisponuje fotoaparátem a microUSB portem, přidává namísto toho alespoň svítilnu. Bohužel microUSB port u zbylých dvou telefonů nelze použít pro jejich dobíjení.

Z datových funkcí se blýskne pouze model C2-06, který jako jediný zvládá technologii EDGE. Naprostou tragédií jsou snímky pořízené z modelu C2-00 a VGA fotoaparát je zde skutečně pouze do počtu. Opět razantní zlepšení nastává u nejdražšího telefonu s 2 Mpix fotoaparátem, který si velmi slušně poradil s exteriéry, ale už byl krátký na snímky bližších předmětů. 

V horní řadě jsou snímky z C2-06 a ve spodní C2-00.

Recenze Nokia C2-06 foto V
Recenze Nokia C2-06 foto V
Recenze Nokia C2-06 foto V
Recenze Nokia C2-06 foto V
Recenze Nokia C2-00 foto V
Recenze Nokia C2-00 foto V
Recenze Nokia C2-00 foto V
Recenze Nokia C2-00 foto V

Konkurence - o krok napřed

Testované Nokie jsou levné, fungují a vyjma nejlevnějšího modelu jsou to pohledné přístroje. S ohledem na cenu je i zpracování na slušné úrovni.

Ze současných konkurenčních modelů stojí za zmínku Samsungy E2652W nebo C6112. Ty se však s cenou pohybují mezi dvěma až třemi tisíci. Pokud byste chtěli více ušetřit, zkuste se pohlédnout po modelech jako je My Phone 3010, Alcatel OT-255D nebo nejlevějším ZTE R221, prodávaném za necelých sedm set korun. Nesmíme zapomenout ani na Nokii C2-03, která je prakticky dvojčetem dnes recenzovaného modelu C2-06.

 • Nokia X1-01 Nokia X1-01 je telefon pro 2 SIM karty, ale na našem trhu nebude k dispozici. Každou ze SIM karet lze libovolně pojmenovat, dát jí specifické logo a zvláštní vyzvánění. Telefonovat lze pouze ve dvou pásmech GSM (900/1800 MHz).

  Cena: 1 290 Kč

 • Nokia C2-06 Touch and Type Nokia C2-06 představuje první dotykový mobil od Nokie, který zvládá provoz se dvěma SIM kartami současně. Jde však o low-end , fotit lze pouze dvoumegapixelovým fotoaparátem bez blesku. Vysouvací klávesnice má běžné rozlišení 3 × 4 klávesy.

  Cena: 2 300 Kč

 • Samsung C6112 Duos Telefon pro dvě SIM nepodporuje sítě 3G, s telefonem se dovoláme pouze ve všech čtyřech pásmech GSM včetně EDGE. QVGA displej zobrazí 262 000 barev. Vestavěný fotoaparát pořídí 2 Mpix fotografie. Výbava zahrnuje i MP3 přehrávač a FM rádio s RDS.

  Cena: 2 990 Kč

Nejčtenější

TrueDepth fotoaparát u iPhonu X
Čelní foťák iPhonu X doženou ostatní nejdřív za dva roky, tvrdí analytik

Příchod iPhonu X očekávají nejspíše desítky milionů applistů z celého světa. Po třech letech okoukaného designu totiž přijde zcela nový přístroj s obřím...  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Má skvělou výbavu a podle výrobce je lepší než iPhone X

Mnichov (od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) Huawei v Mnichově představuje nové modely Mate 10. Trojice novinek patří ve svých segmentech na špičku. Ceny jsou překvapivě výhodné.  celý článek

Fronty jsou typické také pro prodejny firmy Apple ve chvílích, kdy startuje...
Reklamní průmysl zuří. Apple přestal sdílet historii prohlížení uživatelů

Při příležitosti aktualizace operačního systému a vyhledávače Safari udělala minulý měsíc společnost Apple důležitý krok k ochraně soukromí uživatelů....  celý článek

KRACK: Key Reinstallation Attacks
Nepříjemné překvapení: I vaše wi-fi je zranitelná, odhalili experti

Bezpečnostní odborníci varují: zabezpečení bezdrátového připojení wi-fi pomocí WPA2 nelze považovat za bezpečné. Výzkumníci upozorňují, že zranitelností...  celý článek

Ilustrační snímek
Pražské metro pokryla wi-fi síť. Zatím pouze v šesti stanicích

V šesti stanicích metra spustil Pražský dopravní podnik (DPP) připojení k internetu prostřednictvím wi-fi. Cestující tak získají nejen přístup k dopravním...  celý článek

Další z rubriky

Nokia 8
Nejlepší Nokia 8 má skvělý výkon a je to první „obojíčkový“ smartphone

Nový vlastník značky Nokia konečně představil svůj top model. Novinka s označením 8 je špičkový smartphone, který ctí tradice. Nemá displej přes celé čelo, ale...  celý článek

Nokia 9
Špičková Nokia 9 by mohla vypadat jako loňské nejlepší samsungy

Nokia prakticky ještě nezačala prodávat model 8 a už se spekuluje o ještě lepším smartphonu. Měl by se jmenovat Nokia 9 a snad by ho výrobce měl ukázat ještě...  celý článek

Nokia 8
Nenápadná Nokia 8 je nejlevnější topmodel, který zatopí konkurenci

Berlín (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Společnost HMD Global, která vyrábí mobilní telefony se značkou Nokia, přímo na veletrhu IFA nevystavuje. V Berlíně však prezentuje svou novinku Nokia 8,...  celý článek

Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.