GPS - ilustrační foto

GPS - ilustrační foto | foto: ESA

Odpověď na Galileo - USA připravuje nový systém GPS III

  • 1
Spojené státy vyvíjejí novou, technologicky vyspělejší generaci svého navigačního systému GPS, která by měla lépe konkurovat připravovanému evropskému systému Galileo.

Počátky GPS spadají do počátku 70. let minulého století, kdy byl systém využíván především pro strategické účely. V 80. letech americká vláda rozhodla o jeho uvolnění i pro civilní účely, což v následujícím desetiletí vedlo k masovému rozšíření této technologie.

První satelity systému GPS III by měly být uvedeny do provozu už koncem roku 2013, což je jen o rok později, než by měl začít fungovat systém Galileo. Podle plukovníka Davida Maddena z armády USA by nová generace GPS měla být až desetkrát přesnější než ta současná. Zároveň by měla být i odolnější vůči případnému rušení a zneužití z vnějšku.

Jednou z nejdůležitějších zpráv pro veřejnost je podle pozorovatelů fakt, že americká armáda trvale vyřadí z provozu zařízení, které u satelitů umožňovalo záměrně zkreslit signál až o stovky metrů. Takzvaná systémová proměnlivá chyba mohla znemožnit příjem signálu civilisty a zamezit zneužití systému pro vojenské účely, takže bez speciálních vojenských přístrojů nebylo možné spolehlivě určit zcela přesnou polohu. Američané tuto možnost využili například během války v Perském zálivu.

GPS III, který sestává ze sítě 32 satelitů, by měl být spouštěn v celkem třech fázích. Na modernizaci systému se zřejmě budou podílet firmy Lockheed Martin, Boeing a společnost Northrop Grumman, s níž už armáda uzavřela kontrakt.

Evropský protějšek a konkurent GPS Galileo, který zahrnuje 30 družic, by měl být v provozu během pěti let. Evropská unie do něj však musí investovat ještě nejméně 2,4 miliardy eur. Oba systémy by měly být podle nedávné dohody EU a USA částečně propojitelné.

,