Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odposlouchávání upravenými mobily již odzvonilo

aktualizováno 
Mobily jsou potenciálními odposlouchávacími zařízeními, "štěnicemi". Po malé úpravě může zdánlivě nečinný telefon "na zavolání" snímat okolní zvuky. Ale: nyní již existuje zařízení, které tyto "tiché společníky" odhalí.

Představte si, že vaše společnost vede tajné rozhovory o koupi jiné firmy, když vtom vám obchod před nosem vyfoukne váš hlavní konkurent, přičemž je očividně informován o podrobnostech vyjednávání. Pokud poté zahájíte rozsáhlé vyšetřování, ukáže se, že viník nevypadá nijak hrozivě, ale o to je nebezpečnější: je jím totiž mobil, který se „náhodou“ povaluje v rohu pokoje, leží za květinou v květináči nebo je přilepen na spodní straně desky stolu.

Každý telefon se po malé úpravě může stát kvalitní “štěnicí“, odposlouchávacím zařízením. Když po takové úpravě majitel telefonu odkudkoliv zavolá, telefon, který nezvoní a má vypnutý displej, se automaticky aktivuje a jeho mikrofon začne snímat okolní zvuky. Již jsme psali o telefonech Dancall, které se lze snadno podobným způsobem upravit.

"Kouzlo odposlechu telefonem spočívá v tom, že vypnutý mobil vypadá nenápadně,“ říká Ben Te'eni, spoluzakladatel izraelské společnosti Netline Communications Technologies, která vyvinula Cellular Activity Analyzer, zařízení pro detekci činnosti mobilních telefonů.

"Lidé telefonům věří, ale neuvědomují si, že upravený telefon může být zároveň vysílačem, který vás v závislosti na výkonu baterie několik dní spolehlivě odposlouchává. Pokud je napojen na elektrickou síť, může se stát dokonce vaším stálým nevítaným hostem. Náš detektor odposlouchávání ignoruje signál telefonů, které se v daném prostoru objevují často, a má je nahlášeny jako spolehlivé," řekl agentuře Reuters Ben Te'eni. 

Cellular Activity Analyzer využívá toho, že telefony se pravidelně hlásí základnovým stanicím. Pokud zařízení, umístěné třeba do zasedacího sálu, zachytí neznámý telefon, vizuálně a zvukově vás na tuto skutečnost upozorní. Analyzér lze do místnosti umístit před důležitým jednáním, a ověřit tak, zda do ní předem nebyl umístěn odposlouchávací telefon. Podobně po jednáních lze umístěním analyzéru ověřit, zda v prostorech firmy nenechal „štěnici“ některý z hostů.

CellularActivityAnalyzer

Analyzér je postaven na základě kapesního počítače, jehož úkolem je monitorovat všechny rádiové aktivity mobilních telefonů v okolí (může se jednat o kancelář, ale třeba také o zahradu). Každý přenos je v reálném čase ohlášen, analyzér zárověň vytvoří zprávu o přihlášení telefonu do sítě, která obsahuje údaje o začátku a konci přenosu, typu přenosu a o intenzitě signálu.

Zakladatelé společnosti Netline Communications Technologies sloužili v izraelské armádě, poté založili svou firmu. Ta se zabývá také výrobou rušiček signálu mobilních telefonů, které se používají jednak jako protiopatření, jež má teroristům zamezit v dálkovém odpální bomby prostřednictvím mobilu, jednak jsou nasazovány do míst, kde je třeba zabránit komunikaci mezi zločinci (např. vězení).

„Zákazníky aktivně nevyhledáváme, oni si k nám většinou najdou cestu sami,“ říká spoluzakladatel společnosti Ben Te'eni, „přicházejí k nám většinou na základě 'ústního doporučení',“ dodává tajemně. Obrat společnosti Netline Communications Technologies se pohybuje mezi jedním a dvěma miliony dolarů a její zástupci konstatují, že stálé monitorování provozu mobilních telefonů se po teroristických útocích stalo nutnou součástí bezpečnostních opatření.
Nejčtenější

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

V sobotu koupíte smartphony Xaiomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nebude to snadné. Huawei chystá smartphone na 5G, ale řeší problémy

První 5G smartphone od Huawei přijde v roce 2019

Už během druhé půlky příštího roku uvede čínská společnost Huawei na trh svůj první telefon pro 5G sítě. Na konferenci...

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz