Mobil iDNES.cz

  • Sobota 15. prosince 2018 Radana, Radan

Odposlouchávací mobily už koupíte i u nás. Na první pohled je nepoznáte

  21:55aktualizováno  21:55
Do Česka dorazily mobilní telefony, které se dají využít k odposlouchávání. Nejde ale o levnou záležitost. Podle reportáže televize Nova chtěli prodejci za špionážní mobil 80 000 korun, což dokládal i záběr na ceník.
Spyphones - špionážní mobily

Spyphones - špionážní mobily | foto: Spyphones

V nabídce je hned několik telefonů, které se na první pohled neliší od běžného přístroje za desetinu cenu. Upravený přístroj přitom dokázal odposlouchávat majitele a přeposílat na vaše číslo pomocí SMS veškeré informace o jeho hovorech.

O takto upravených telefonech jsme vás informovali již v létě loňského roku. Telefony nabízí (mimo jiné) nizozemská společnost Spyphones a prodává je i na internetu. Pokud se obrátíte přímo na tuto společnost, zaplatíte za základní modely upravených telefonů zhruba 800 Eur, tedy v přepočtu asi 23 000 korun. Nejdražší model vás u výrobce bude stát 2 500 Eur, tedy asi 70 000 korun. Ceny jsou bez 19% nizozemské DPH.

Schopnosti jednotlivých nabízených telefonů jsou rozdílné. U nejdražšího přístroje lze odposlouchávat i hovory a nechat si posílat pomocí SMS údaje o všech hovorech. V základní verzi odposlouchávacího mobilu je možné jen odposlouchávat okolí telefonu. Stačí na upravený telefon zavolat a ten, aniž by jakkoliv upozornil na příchozí hovor, začne přenášet komunikaci z jeho okolí. Pokud někdo zmačkne jakoukoliv klávesu, je přenos ukončen, aby nedošlo k prozrazení.

V nabídce jsou i další špionážní mobily. Můžete si nechat nahrávat veškerou komunikaci na paměťovou kartu. Nebo lze pomocí speciálního boxu odposlouchávat místnost tak - jakmile telefon zaznamená nějaký hluk, automaticky zavolá na vaše číslo. V nabídce najdete i telefony pro zasílání zakódovaných SMS. Vedle upravených běžných mobilů od Nokie a Siemensu nabízí výrobce i symbianové přístroje Nokia.

Výrobce předpokládá, že zákazník bude špionážní mobil používat pro kontrolu svých zaměstnanců, žárlivý manžel(ka) pro špehování své(ho) manžela(ky) anebo rodiče pro vzdálené "hlídání" svých potomků. A na svých stránkách dodává, že použití takto upravených telefonů je v mnoha zemích ilegální. Což platí i pro použití u nás.

Je jasné, že bylo jen otázkou času, kdy se tyto přístroje objeví i na našem trhu, ač podle reportáže TV Nova se jedná spíš o podomní prodej. Televize dodává, že odposlouchávací mobily lze odhalit pomocí speciálních přístrojů.

Pokud však dodržíte určitá pravidla, nemusíte se jich bát. Odposlouchávací telefon musí mít odposlouchávaný u sebe a používat ho. Pokud pomineme, že si jej někdo z nějakého důvodu sám pořídí, musí mu být podstrčen. Pokud vám tedy někdo bude dávat mobil, nemusí to být jen z lásky, dobročinnosti, za odměnu, či z jiného bohulibého důvodu. Na pozoru se musí mít i zaměstnanci. Nový mobil nemusí už být jen odměnou za dobrou práci, ale i sofistikovaný nástroj pro jejich kontrolu.

Autor:
Témata: Euro, SMS, Hluk, Nokia, Siemens, TV Nova

Nejčtenější

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Máte smartphone se starým Androidem? Google vás odstřihne od aplikací

Samsung Galaxy S II s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich

Sedm let staré verzi operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich končí oficiální podpora. Telefony, které stále...

Pošlete nám fotku rozbitého displeje a vyhrajte výborné samsungy

rozbitý telefon

Máme pro vás atraktivní nabídku. Pokud máte na telefonu rozbitý displej, nebo ho máte jinak viditelně mechanicky...

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Další z rubriky

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Honor se chlubí, že má první průstřel displeje. Samsung ho však předběhl

Takto vypadá nový Samsung A8s

Výrobci dodrželi sliby, že ještě do konce roku představí modely s novým typem výřezu displeje. Svůj model už oficiálně...

Najdete na iDNES.cz