Odposlech

Odposlech | foto: Profimedia.cz

Odposlech mobilů je opět snazší. Kvůli chybám v letitém protokolu

  • 74
Odposlouchávání mobilních telefonů není nic nereálného, většinou je to ovšem pro případné kriminální živly docela složitá činnost a existují jednodušší metody, jak požadované informace zjistit. Bezpečnostní experti ovšem odhalili chyby v protokolech používaných pro spojování hovorů. Tyto chyby odposlechy opět o něco usnadňují.

Krom legálního odposlechu, který může nařídit soud, existují i jiné, nelegální cesty, jak zjistit, o čem sledovaná osoba s ostatními po telefonu hovoří. Většinou je k tomu ovšem potřeba docela složité technické zařízení a často je nutné být v dosahu sledovaného.

Jenže skupina bezpečnostních expertů teď odhalila chyby, které znamenají, že odposlech může teoreticky uskutečnit kdokoli a téměř odkudkoli. A to i přesto, že operátoři investují do modernějších sítí a lepších bezpečnostních algoritmů, které znesnadňují prolomení kódování hovorů i zpráv.

Na vině je protokol označovaný SS7 – celým jménem Signaling System No. 7. Jde o protokol, který v podstatě zabezpečuje vzájemnou komunikaci mezi jednotlivými operátory, dovoluje jim spojovat navzájem hovory, předávat si zprávy a další způsoby. Ačkoli tak třeba má daný operátor svou síť vůči hackerům zabezpečenu důkladně, protokol SS7 představuje slabé místo, které mohou útočníci zneužít. V podstatě se pomocí jeho vestavěných funkcí mohou doslova vlámat do aktuální komunikace.

Různé chyby v SS7, které jsou navíc často vlastně vrozenými funkcemi tohoto systému, odhalily nezávisle na sobě německé bezpečnostní skupiny – jedna, která se soustředí okolo známého experta Karstena Nohla, druhá s názvem Sternraute spoluzaložená Tobiasem Engelem. Ti se do zkoumání SS7 pustili poté, co na existující slabiny protokolu upozornil Washington Post.

Jeho zjištění se ovšem týkala jen možnosti sledování uživatelů po celém světě – právě skrze protokol SS7. Tomu se prý věnují i některé státy jako takové a nabízí ho řada soukromých subjektů. Němečtí bezpečnostní experti tvrdí, že jimi objevené chyby zatím nebyly v praxi ve větším množství zneužity hackery. Je však velmi pravděpodobné, že je mohou využívat organizace jako NSA a další národní bezpečnostní a výzvědné agentury.

Experti odhalili dvě konkrétní cesty, jak se k citlivým datům dostat. Jednou z nich je možnost pomocí SS7 na dálku ovládnout možnost přesměrování hovorů přímo z mobilního telefonu – útočník si hovor z telefonu přesměruje k sobě a může jej rovnou odposlouchávat, následně z jeho terminálu putuje hovor k původně zamýšlenému adresátovi. Takto lze fungovat prakticky odkudkoli na světě a útočník nemusí být v blízkosti sledovaného.

Druhá možnost už vyžaduje, podobně jako většina starších metod, fyzickou blízkost sledované osoby. Lze ovšem sledovat v podstatě všechny v dané oblasti. Pomocí rádiových zařízení lze zachytávat veškerou komunikaci a skrze protokol SS7 jde od operátora vyžádat dočasný klíč, který poslouží k rozluštění hovoru. To ovšem neprobíhá v reálném čase. Metody byly otestovány na více než 20 sítích po celém světě a vždy spolehlivě fungovaly. Během zkoumání protokolu objevili experti také nové možnosti lokalizace jednotlivých uživatelů.

Podle asociace GSMA, která sdružuje světové mobilní operátory, je protokol SS7 zralý na výměnu, ale bude to nějakou dobu trvat – nejméně do konce této dekády.