Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odolný může být každý mobil (téma týdne)

aktualizováno 
Poměrně často se ve vašich příspěvcích do zatím posledního tématu týdne o odolnosti mobilů objevily historky o aparátech politých pivem. Nejvíce zkušeností však čtenáři Mobil.cz nasbírali s telefony padajícími z různých výšek na beton, případně do vody. Vaše zážitky však vypovídají o tom, že odolnost přístroje nelze odvodit od jeho “outdoorové” úpravy.
Zatím poslední téma týdne, které jsme vyhlásili, se věnovalo odolnosti telefonů. Ptali jsme se, do jakých rizikových prostředí s sebou mobily nosíte. Výsledky miniprůzkumu by nejednomu výrobci udělaly radost.
Podle vašich zkušeností totiž mnohdy běžný aparát vydrží daleko víc než ten, který je označen jako “outdoorový” (odolný). Několikrát se ve vašich příhodách vyskytlo líčení telefonu zalitého pivem. Po vysušení všechny fungovaly. Voda se saponáty už takové výsledky nevykazuje – vypraný Alcatel byl schopný fungovat, ovšem Alcatel vykoupaný ve kbelíku s vodou na podlahu nepřežil. Možná proto, že si již před tím úspěšně poradil s výletem pod zadní kola nákladního vozu LIAZ. U telefonů a kapalin můžeme ještě chvíli zůstat.

Čtenáři Mobil.cz si samozřejmě berou mobily s sebou na sjíždění řek. Protože zde je nebezpečí potopení telefonu poměrně vysoké a obecně známé, jsou také způsoby ochrany zřejmě nejlépe propracované. Existují dvě cesty. První představuje nákup (dnes jen těžko sehnatelného) průhledného, plovoucího a vodotěsného pouzdra. Jeho majitel získává ověřenou kvalitu, může bez vyjímání telefonu z obalu telefonovat i posílat textové zprávy, a pokud náhodou telefon spadne do řeky, zůstane plavat na hladině. Druhá možnost znamená investici cca 10 až 40 korun za krabičku prezervativů. Po opatrném navlečení na telefon a pečlivém zauzlování je podle čtenářských zkušeností ochrana telefonu proti vlhku stoprocentně zajištěna. Takto zabezpečený telefon však samozřejmě nebude na hladině plavat, ale půjde rovnou ke dnu, kde však poměrně dlouho vydrží v provozuschopném stavu.

Obaly a pouzdra na mobilní telefony však také někdy dělají pravý opak toho, k čemu jsou určeny. Místo toho, aby přístroj chránily, tak jej ničí. Platí to o různých pouzdrech se slídovým okénkem na displej. Když se totiž mezi slídu a displej dostane prach, či dokonce nečistoty větších rozměrů, pouzdro se spolehlivě postará o to, aby displej byl co nejdřív poškrábaný. Proti poškrábání displeje však existuje jednoduchý trik – stačí jej přelepit tenkou průhlednou lepicí páskou. Když se poškodí páska, nalepíte novou.

Ať již s obalem či bez obalu, jsou mobily schopné vydržet téměř vše. Létají se svými majiteli na padáku, mizí ve sněhu, navštěvují sprchu. Například jeden Panasonic GD93 vydržel těsně po sobě následující hod proti zdi a nakopnutí. Nedokázal se vyrovnat až s podpatkem v displeji. Neobvyklé schopnosti přežití údajně prokazovaly staré Dancally a Motoroly TX770 stejně jako Nokia 2110. Stranou hrdinských vyprávění však nezůstaly ani další běžné telefony jako Nokia 3310; 5510; 6150; 6210, Sony J5 (pád ze střech jedoucího auta), Philips Fizz i Bosch 909 či Siemens S10. Ve vašich pochvalných příspěvcích figuroval také Siemens S25, Ericssony GH 388 a 688 nebo Motorola 8700.

Je tedy investice do outdoorového modelu zbytečná? Pokud je váš přístup k mobilnímu telefonu opravdu hodně přezíravý, případně vaše koníčky přinášejí zvýšené riziko poškození moderních elektronických výrobků, zdá se, že tomu tak není. Nejde totiž přehlédnout, že nejčastěji zmiňovaný typ telefonu, který něco neobvyklého přežil, byl outdoorový Siemens M35 a do stejné kategorie patří Ericsson R310, který jste také chválili.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Zakázali reklamu s mobilem ve vodě. Spadl tam šikovně, hájí se výrobce

Zakázaná reklama na HTC U11

Ve Velké Británii zakázali reklamu na špičkové HTC U11 na základě pochybného zacházení s mobilem, se kterým...Huawei P20 Pro má funkci, kterou výrobce tají. Je to záhada

Huawei P20 Pro premiéra

Jak ukázala rozborka nejnovějšího top modelu Huaweie P20 Pro, telefon má optickou stabilizaci u všech tří fotoaparátů....

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Další z rubriky

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...

Zakázali reklamu s mobilem ve vodě. Spadl tam šikovně, hájí se výrobce

Zakázaná reklama na HTC U11

Ve Velké Británii zakázali reklamu na špičkové HTC U11 na základě pochybného zacházení s mobilem, se kterým...

Nové Apple Watch budou mít větší displej a podrobnější sledování zdraví

Apple Watch Series 3 je možné koupit i ve verzí s LTE modemem

Letos Apple představí už čtvrtou generaci svých hodinek. Series 4, jak se bude nová verze jmenovat, má přijít na trh...Najdete na iDNES.cz