Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obr nabitý funkcemi a bohužel i nedostatky - recenze komunikátoru HP iPAQ 614c

aktualizováno 
HP loni v září oznámilo návrat k produkci WM zařízení. Dnes vám přinášíme recenzi výkonného modelu iPAQ 614c, který se mimo jiné chlubí i hardwarovou numerickou klávesnicí.
HP iPAQ 614c: funkčně nabitý ale nevyladěný komunikátor

HP iPAQ 614c: funkčně nabitý ale nevyladěný komunikátor

Dnes se zhruba třetina nově představených PDA telefonů chlubí nějakou alternativou hardware klávesnice. Kromě úplných QWERTY bloků, jenž bývají pevné (Samsung i780) nebo vysouvací (HTC Kaiser), se často setkáváme i s běžnou numerickou klávesnicí, kterou najdeme takřka u každého běžného mobilního telefonu. Prvním takto vybaveným komunikátorem byl ASUS P525. Řešení se mezi uživateli chytlo, a tak dnes nejsou komunikátory této koncepce ničím výjimečným. Takto je vybaven i HP iPAQ 614c, jehož recenze je předmětem příštích odstavců.


Katalog mobilů:

Asus P525  Nový Asus P526 již brzy k dostání v ČR! Hp iPAQ 614

Testovaný komunikátor HP iPAQ 614c a obdobné modely z řad konkurence - ASUS P525 a P526.

Stručná charakteristika:

HP iPAQ 614c je výkonný WM komunikátor se skvělou výbavou. Kromě rychlého procesoru a velké RAM útočí i vestavěnou navigací a numerickou klávesnicí pro rychlé zadávání textů.

Kapitoly recenze:

Obsah balení:

USB kabel, stereo HF, univerzální nabíječka, 1 590 mAh akumulátor, Getting started CD, CD s ActiveSync a WM Device Center


Vzhled, konstrukce a zpracování

Design nového iPAQu není nijak výrazný a už vůbec ne nezaměnitelný. Designéři se zbytečně nepouštěli do experimentů s nejistým výsledkem a raději vsadili na klasiku. Výsledkem je poměrně velký kvádřík se zřetelně zaoblenými rohy a rozměry 60.3 x 117 x 17.5 milimetru. Hmotnost včetně baterie je potom rovných 145 gramů. Proporce jsou tedy na dnešní dobu i mezi WM komunikátory opravdu mamutí, zde je ale nutno vzít v potaz přítomnost numerické klávesnice pod displejem. Výhodou však je, že přístroj padne do ruky opravdu skvěle.

HP iPAQ 614c HP iPAQ 614c  HP iPAQ 614c  HP iPAQ 614c

HP iPAQ 614c  HP iPAQ 614c  HP iPAQ 614c

Kolem bloku kláves a dotykového displeje je rámeček z plastu s nanesenou antibakteriální vrstvou. Nad displejem je zasazen výrazný emblém společnosti HP, pod kterým je sluchátko telefonu a dvojice LED (jedna signalizuje příjem GSM, druhá je aktivní při zapnutém wi-fi nebo Bluetooth). Mezi klávesnicí a zobrazovačem je  nápis iPAQ Business Navigátor, který upozorňuje na přítomnost GPS a zároveň směřuje použití přístroje do manažerské sféry.

Celý bok telefonu obepíná plastový lem opatřený leskle bílou povrchovou úpravou. Levá bočnice přitom obsahuje kolečko jog dial s možností stisku. To tedy můžete snadno využít k pohybu v nabídkách. Nad ním je tlačítko OK, z druhé strany pak klávesa k aktivaci hlasového ovládání. Spodní roh slouží k zavěšení přístroje na šňůrku a k vytažení teleskopického dotykového pera. Spodní stěna obsahuje miniUSB konektor, mikrofon a tlačítko pro soft reset.

HP iPAQ 614c HP iPAQ 614c  HP iPAQ 614c  HP iPAQ 614c

HP iPAQ 614c  HP iPAQ 614c  HP iPAQ 614c

Spoušť fotoaparátu a záslepka pro externí anténu jsou jedinými prvky pravého boku. Horní bok pak obsahuje jen klávesu pro změnu vyzváněcího profilu (zvuk, vibrace, vypnuto). Zadní kryt sestává ze dvou dílů, z nichž ten spodní větší je snadno odnímatelný. Důvodů k jeho sejmutí je hned několik. Jednak je nutno vložit baterii, pod kterou je navíc slot pro SIM i paměťovou kartu microSD.

Takto obtížný přístup ke paměťovému slotu vidíme neradi. Na krytu je opět honosné logo HP a logo wi-fi a BT. Horní část se nese ve znamení vestavěného fotoaparátu a kromě objektivu samotného zde najdeme zrcátko k pořízení autoportrétů a vestavěný blesk. Vpravo je potom mřížka hlavního reproduktoru. Zadní kryt je opět plastový s nanesenou gumovou vrstvičkou, která je příjemná na dotyk. Konstrukční zpracování je navzdory absenci kovových materiálů na velmi dobré úrovni, lícování jednotlivých dílů přesto není úplně ukázkové. Navíc se při prohmatání komunikátoru nezřídka ozývá nepříjemné vrzání.

Paměť a procesor

Rychlost byla vždy u komunikátorů HP velkou prioritou, a tak v portfoliu najdeme HW hůře vybavené přístroje jen zřídka, i když takový iPAQ 63x0 se svým 168 MHz procesorem rychlostí zrovna neoplýval. Toho se u modelu s číselným označením 614 obávat nemusíte. Novinka je totiž vybavena procesorem Marvell s taktovací frekvencí celých 520 MHz.

HP iPAQ 614c OS HP iPAQ 614c OS HP iPAQ 614c OS

Dostatečný prostor pro běžící aplikace pak zajišťuje 128 MB RAM, z níž je na čistém zařízení 78 MB volných. Windows Mobile 6 Pro spolu se všemi bonusovými aplikacemi v ExtendedROM zabírají více než polovinu FlashROM, uživateli tak zůstává 110 MB prostoru. Další paměťovým úložištěm pak může být paměťová karta typu microSD (SDHC).

HP iPAQ 614c OS HP iPAQ 614c OS HP iPAQ 614c OS

Odezva na příkazy uživatele je díky uvedené výbavě příjemně rychlá a latenci opravdu jen tak nepocítíte. Vstup do kalendáře, editoru zpráv, telefonního seznamu – to vše je prakticky bleskové. K otevření složky Windows iPAQ potřeboval 4 sekundy, což je dobrý výsledek. Nové HP zvládne i přehrávání filmů bez předchozí konverze na nižší rozlišení.

Název HP iPAQ 614c
 Rozměry [mm]  60,3 x 117 x 17,5
 Hmotnost [g] 145 g
 Operační systém Windows Mobile 6 Professional
 Procesor Marvell PXA270, 520 MHz
 RAM 128 MB
 FlashROM 256 MB
 Paměťový slot microSD (SDHC)
 Sítě Quadband GSM, Triband UMTS
 Data GPRS, EDGE, HSDPA
 Displej - rozlišení 240 x 320 pix
 Displej - úhlopříčka 2,8" (72 mm)
 Displej - barvy 65 536
 Satelitní navigace AGPS
 Wi-fi 802.11 b/g
 Bluetooth verze 2.0, EDR
 Infraport ne
 Digitální fotoaparát 3,2 MPix
 Autofocus ano
 Videotelefonie ano, VGA
 FM rádio ne
 Baterie 1 590 mAh


Displej

Parametry zobrazovací jednotky nejsou na dnešní dobu, kdy hojně nastupují přístroje s VGA displeji, nijak zářné. Displej úhlopříčky 2,8“ tak nabídne jen QVGA rozlišení a 16 bitů barevné hloubky (65 536 barevných odstínů). Nižší rozlišení nebude vadit každému, přesto by jemnější matice byla pro uživatele jistě příjemnější.

Hp iPAQ 614 displej HP iPAQ614 displej HP iPAQ614 displej HP iPAQ614 displej

HP iPAQ614 displej HP iPAQ614 displej HP iPAQ614 displej

Zobrazení barev je docela věrné, takže je bílá přesně taková, jak má, a nikoli nažloutlá. Jas displeje lze volit v pěti stupních, a to pro oba režimy (baterie, nabíjení) zvlášť. Při slunečném dnu je samozřejmě vhodnější vyhnat ukazatel k nejvyššímu stupni pro alespoň uspokojivou čitelnost. Ta rozhodně není tak dobrá, jakou předvedl HTC Touch Diamond. Ergonomii ovládání příliš nenahrává ani zapuštění displeje do těla přístroje. Stisk křížku napoprvé se tak bez stylusu povede jen zřídka.

Klávesnice a ovládání

Hardwarová numerická klávesnice je jedním z mnoha lákadel iPAQu 614. Ona taková konverzace přes Instant Messenger na virtuální klávesnici není zrovna příjemná. K takovým účelům jsou dozajista fyzická hmatatelná tlačítka daleko vhodnější. Pouhá přítomnost klávesnice ale pohodlné psaní nezajistí, důležitou roli totiž hraje spousta dalších faktorů. Vezměme to ale pěkně popořadě.

HP keyboard

HP iPAQ 614 OS HP iPAQ 614 OS HP iPAQ 614 OS

HP iPAQ 614 OS HP iPAQ 614 OS HP iPAQ 614 OS

Blok kláves tvoří čtyři řady po pěti tlačítkách, zhruba uprostřed klávesnice se přitom poměrně jasně črtá vystouplé mezikruží. Tento prstenec s názvem Smart-Touch je dotykový a slouží k rychlejšímu procházení nabídek nebo telefonního seznamu. Potvrzovací tlačítko pak ztělesňuje enter v pravém sloupci. V menu Start – Settings – Keyboard lze funkci tlačítka deaktivovat. Nám se během testování tento dotykový element docela zalíbil, slušnou použitelnost ale čeří absence potvrzovacího tlačítka v jeho středu.

Tlačítko k oživení přístroje je trochu netradičně součástí klávesnice a najdeme ho v pravém spodním rohu. Naproti němu je pak klávesa k rychlé rotaci displeje z režimu portrait do landscape a naopak. Klávesy jsou příjemně velké, zhotoveny z tvrdého plastu a jejich zdvih a odezva jsou optimální. Psaní je tak možné snadno i poslepu. Výhradu ale máme k dvojici kontextových tlačítek, která jsou v těle komunikátoru zapuštěna až příliš, a tak znemožňují jejich snadný stisk.

V nastavení klávesnice lze měnit interval modrého podsvícení a čas mezi možným stiskem téhož tlačítka. Kromě toho lze funkci chytrého kolečka zakázat, stejně tak je možné deaktivovat celou klávesnici. Klávesnice je tedy až na drobné výhrady povedená a ovládání přístroje v některých situacích citelně urychluje. Dotykový prstenec je zajímavým nápadem, přesto se asi každému líbit nebude. Lepším řešením by byl klasický čtyřsměrný ovládací prvek, případně joystick.
 
Zvuk

Windows Mobile komunikátory mohou být velmi dobrými přehrávači multimédií. K tomu je však potřeba dostatečně silného HW vybavení, velkého displeje a kvalitního zvukového výstupu.

HP iPAQ 614 OS zvuk HP iPAQ 614 OS zvuk HP iPAQ 614 OS zvuk

První dvě podmínky iPAQ splňuje, i když displej by mohl být klidně i větší. Zbývá tedy vyhodnotit kvalitu zvuku. Po několikatýdenním testování, kdy iPAQ mnohokrát plnil funkci MP3 přehrávače, hodnotíme zvukový přednes velmi dobře. Přímo v nastavení lze utilitou iPAQ audio hudbu obohatit o extra bassy.

V samotném přehrávači (např. freeware TCPMP) pak pomocí ekvalizéru podtrhnout případně potlačit jednotlivé frekvence. Funkčně tedy dodávaná sluchátka slouží velice dobře, jejich vzhled je bohužel dosti plastový a laciný. Na ovládacím panelu je kromě tlačítka k příjmu hovorů i otočný ovladač hlasitosti.
Stejně dobře si vedl i systémový reproduktor, který ani při nejvyšší nastavené hlasitosti nešuměl, zkreslení pak bylo jen nepatrné.

Telefonování, SMS, MMS a emaily

Technicky se iPAQ 614 honosí telefonním modulem s podporou všech čtyř GSM a tří UMTS pásmech. Selekce frekvence probíhá automaticky, lze však nastavit i manuální režim. V závislosti na signálu pak lze využít datových přenosů GPRS/EDGE nebo HSDPA, které dovoluje datovou propustnost až 3,6 Mbps.
Z telefonních funkcí nechybí známé blokování hovorů, jejich přesměrování, zobrazení/utajení čísla při volání a podobně. Telefonní aplikace je poplatná WM 6 Professional, a tak žádné funkce navíc v základu neočekávejte.

 

HP iPAQ 614c

HP iPAQ 614 OS telefon HP iPAQ 614 OS telefon HP iPAQ 614 OS telefon

HP iPAQ 614 OS telefon HP iPAQ 614 OS telefon HP iPAQ 614 OS telefon

Mikrofon při telefonování pracoval na výbornou, což se tak úplně nedá říci o reproduktoru, jehož hlasitost není ani při nastaveném nejvyšším stupni právě ohromující. Při příjmu a ukončení hovoru je navíc patrná latence. Nejde o tak citelné prodlevy jako v případě staršího iPAQ rw6815, přesto je mírné zpoždění znát. A to není dobře.

 

HP iPAQ 614c

HP iPAQ 614 OS sms HP iPAQ 614 OS sms HP iPAQ 614 OS sms

HP iPAQ 614 OS sms HP iPAQ 614 OS sms HP iPAQ 614 OS sms

Zprávy jsou členěny do tří kategorií – Textové zprávy, MMS a emaily, každá z nich je dále členěna mezi přijaté, odeslané, odstraněné zprávy a návrhy. S tvorbou MMS pomůže známý průvodce, kdy do připravených oken postupně vkládáte obrázek, text a audio soubor. Ve spodní liště se přitom kalkuluje datová velikost zprávy, maximum je 248 kB.


HP iPAQ 614c MMS HP iPAQ 614c MMS HP iPAQ 614c MMS

Při nastavování emailového účtu, jejichž počet není omezen, oceníte podrobného průvodce. Technologie Direct push znamená podporu vzdálené synchronizace informací s Microsoft Exchange serverem.

HP iPAQ 614c MMS HP iPAQ 614c MMS HP iPAQ 614c MMS 

K vyťukávání znaků lze kromě hardware klávesnice využít virtuálních metod. Nechybí klasická QWERTY klávesnice a pak trojice metod k rozpoznávání psaného písma (Block Recognizer, Letter Recognizer, Transcriber).

Konektivita

Nejsnazší cesta propojení zařízení s počítačem je využití dodávaného USB kabelu. Kvůli absenci podpory Mass storage je nutno k transferu dat z PC na paměťovou kartu nainstalovat synchronizační software ActiveSync nebo WM Device Center ve Windows Vista. Je s podivem, že HP tuto funkci opomenulo, mnoha uživatelům bude chybět.

HP iPAQ 614 konektivita HP iPAQ 614 konektivita HP iPAQ 614 konektivita

Bluetooth modul verze 2.0 podporuje rychlé datové přenosy. Bezdrátová synchronizace s PC via ActiveSync proběhla hladce. Stejně tak i následný přenos dat oběma směry. Pro větší datové balíky je ale BT stále nepoužitelné, rychlost přenosu totiž nepřesáhne 50 kB/s. O podpoře A2DP nebo přímého tisku dokumentů na BT tiskárně není nikde ani zmínka.

HP iPAQ 614 konektivita HP iPAQ 614 konektivita HP iPAQ 614 konektivita

Wi-fi modul se při testování osvědčil, a tak proběhlo navázání spojení na známých místech zcela bez problému. Citlivost byla srovnatelná s ostatními WM komunikátory. K surfování je připraven známý, avšak neoblíbený Internet Explorer, kterého je lepší nahradit jiným browserem. Co nevidět zde bude Opera Mobile 9.5. Zmínku si zaslouží ještě utilita HP Data Connection, která dle nastavené země a operátora provede automatické nastavení datových služeb.

Satelitní navigace

Navigace ve Windows Mobile komunikátoru není ničím neobvyklým. iPAQ se přítomností GPS dokonce chlubí i nápisem pod displejem, a tak jsme od jeho čipu očekávali nadprůměrné výkony. To se bohužel nakonec nepotvrdilo. Při výběru navigačního software padla volba na nový TomTom 7 s mapami střední Evropy.

Nastavení External GPS:

Program port: COM6
Hardware port: prázdný
Baudová rychlost: 4800

Nastavení TomTom:

Jiná NMEA
Připojeno k: COM6
Baudová rychlost: 4800

Po nastavení uvedených hodnot trvalo zjištění pozice ve městě i více než jednu minutu. Touch Diamond si přitom vystačil s polovičními časy. Za městem se potřebná doba trochu snížila, přesto jsme museli čekat déle než u jiných zařízení. Cenné body iPAQ nezískal ani díky displeji, jehož citelnost je na slunci přeci jen horší. Suma sumárum je iPAQ 614c jako navigátor použitelný, v rukou jsme ale již měli daleko spolehlivější komunikátory.

Fotoaparát

Fotoaparát je velkým lákadlem nového iPAQu. Základem je CMOS snímač s 3,2 miliony světlocitlivých buněk. To je u WM zařízení prozatím maximum, co nevidět ale trh osvěží očekávaný Samsung i900 OMNIA, který pořídí až 5.0 MPix snímky. Překreslování snímané scény na displeji nezvládá iPAQ příliš dobře ani při dobrých světelných podmínkách. Jako spoušť slouží tlačítko na pravém boku. Při focení se nejprve lehce namáčkne a po zaostření, které je signalizováno zvukovým doprovodem, se tlačítko domáčkne, čímž dojde k zachycení daného momentu. Kvalita snímků nás při prohlížení na monitoru počítače nepotěšila. Snímky byly totiž přesvětlené a navíc s podivně hrubou kresbou. Naproti tomu musíme pochválit záznam blízkých předmětů a není problém tak v čitelné formě zaznamenat text z knihy nebo časopisu. To u WM zařízení není úplně běžné.

HP iPAQ 614 ukazkovy snimek makro HP iPAQ 614 ukazkovy snimek namesti HP iPAQ 614 ukazkovy snimek orloj

Aplikace fotoaparátu nese název Camera a je dílem společnosti HP. Oproti HTC aplikaci je to citelná změna. Přesto je ke změně základních parametrů snímků snadný a rychlý přístup.

Funkce Detail
CMOS 3.2 MPix
Ohnisková vzdálenost pevná
Autofocus ano
Rozlišení 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 1024, 1280 x 960, 640 x 480, 320 x 240
Režim normální, časovač, dávka, panorama (vertikální, horizontální)
Kvalita nízká, normální, vysoká
Vyvážení bílé auto, žárovka, halogen, zářivka, přítmí, slunečno, oblačno
Efekt kresby normální, ČB, negativ, sépie, chlad
Zvuk závěrky volitelně
Formát snímku JPG
Úložiště FlashROM nebo microSD karta

iPAQ 614c poslouží i k záznamu video nahrávek v maximálním rozlišení 320 x 240 bodů. Hotová videa se ukládají ve formátu H263. Volitelně lze nahrávat se zvukem, případně bez.

Bonusové aplikace

HP Shortcuts
Jednoduchá aplikace, která slouží jako rychlý rozcestník k devíti nejpoužívanějším aplikacím. Standardně nastavenou sadu aplikací můžete samozřejmě libovolně měnit.

HP iPAQ 614 bonus aplikace HP iPAQ 614 bonus aplikace HP iPAQ 614 bonus aplikace

Pomocí kontextového menu nejdříve vybranou zkratku odstraníte a pak ji nahradíte novou.

Voice Commander
Tato utilita přijde vhod tomu, kdo je zvyklý ovládat svůj komunikátor hlasem. V základním menu jsou vidět příkazy, které je možno hlasově přístroji udělit.

HP iPAQ 614 bonus aplikace HP iPAQ 614 bonus aplikace HP iPAQ 614 bonus aplikace 

Hlas je rozpoznán spolehlivě a nemusíte se ani moc snažit. Testovaný vzorek nebyl lokalizován do češtiny, takže bylo nutné příkazy vydávat v angličtině.

Repote Desktop Mobile
Aplikace k připojení ke vzdálené ploše PC. V nastavení zvolíte název PC, přihlašovací jméno a heslo a barevný režim (256 barev, 65 536 barev).

HP iPAQ 614 bonus aplikace HP iPAQ 614 bonus aplikace HP iPAQ 614 bonus aplikace


Výdrž a výkon, testy

Přestože je iPAQ 614c vybaven velmi rychlým procesorem a ani velikost operační paměti nijak nezaostává, na všechny úkony nestačí. Tony Hawk´s Pro Skater 2, asi nejnáročnější hra vůbec, si s iPAQem příliš nerozuměla a o hratelné podobě nemohla být řeč. To benchmark v přehrávači TCPMP dopadl dobře a výsledek patří k nadprůměrným.

Bodový zisk VS Benchmarku 2007 naproti tomu tolik slavný nebyl a oproti konkurenčnímu Touch Diamondu je o poznání slabší. Výsledky komplexního testu Spb Benchmark potom hovoří za vše.

Výsledky Spb Benchmark:

HP iPAQ 614 spb benchmark HP iPAQ 614 spb benchmark

HP iPAQ 614 spb benchmark HP iPAQ 614 spb benchmark

Výsledek VS Benchmark 2007:

Zařízení  Výsledek
HP iPAQ 214  3 370
HTC Touch Diamond (P3700)  2 821
HP iPAQ 614c  1 440
HTC Touch Cruise 1 390
Asus P526  870

Výsledek TCPMP:

 Zařízení  Rychlost přehrávání
 Samsung i780  257,14 %
 HTC Panda  223,21 %
 HP iPAQ 614c   137,62 %
 Asus P526   74,21%

HP iPAQ 614 benchmarky HP iPAQ 614 benchmarky

Slušnou výdrž přístroje na jedno nabití předvídá již kapacita dodávaného akumulátoru, která je 1 590 mAh. V praxi se naše předpoklady potvrdily a výdrž je tak jednou z hlavních devíz 614ky. Video dokázal komunikátor přehrávat nepřetržitě více než 5 hodin, což je rozhodně nadprůměrný výsledek. V případě reprodukce muziky jsme se dostali na hodnotu překračující celý den. Pokud se obejdete bez multimédií a častého surfování a iPAQ budete využívat spíše jako telefon (SMS, volání, emaily), pak z něj nezřídka vymáčknete čtyři dny provozu.

 • Přehrávání MP3 do sluchátek     25h 20 min
 • Přehrávání videa                          5h 15 min
 • Satelitní navigace                         4h 40 min

Poznámka: při přehrávání MP3 byla nastavena hlasitost sytému na polovinu, v přehrávači potom na maximum, stejně jako při přehrávání videa, kdy byl navíc jas displeje nastaven na nejvyšší stupeň.


Závěr

HP iPAQ 614c v redakci zanechal rozporuplné pocity. Na jednu stranou jde o výkonný komunikátor s takřka bezchybnou výbavou, celkový dojem ale kazí četné a někdy zbytečné nedostatky. Mírným zklamáním je i telefonní klávesnice, která doplácí na experiment jménem Smart-Touch. Ono dotykové kolečko je sice efektní, ovšem absence potvrzovacího středu jeho snadné použití degraduje.

Použitelnost přístroje jako telefonu také není nejlepší, a to především kvůli prodlevě při uskutečňování hovorů a tiššímu telefonnímu reproduktoru. V oblasti konektivity zamrzí absence technologie Mass Storage, která většinou u nových přístrojů nechybí. V této chvíli by to mohlo vypadat, že iPAQ 614c při pořizování nového komunikátoru ani nestojí za úvahu. Tak to ale není. Přístroj se velmi osvědčil coby multimediální přehrávač a kromě bezchybného přehrávání neupravených filmů se chlubí i kvalitním zvukovým výstupem. Snímky z vestavěného fotoaparátu jsou bohužel katastrofální. Zklamáním je kresba zachycených momentek a rychlost překreslování scény, dobrá je však schopnost fotit předměty blízké objektivu.

Velmi dobrá je však výdrž komunikátoru, kdy se při skromnějším použití bez nesnází dostanete na čtyři dny provozu. Zájemce iPAQ může nalákat i na příznivou cenu, která se pohybuje okolo 9 500 Kč včetně daně. Podobně vybavený Asus P750 přitom pořídíte za cenu okolo 12 000 Kč.

K testu zapůjčila společnost PalmPc.cz

Proč koupit?

 • výkonný procesor (rychlost)
 • velká operační paměť
 • podpora 3G a HSDPA
 • integrovaná GPS
 • slušná cena

Proč nekoupit?

 • problémy při telefonování (prodlevy, tichý reproduktor)
 • špatný fotoaparát
 • kolečko Smart-Touch nemusí každému vyhovovat
 • netradiční rozložení klávesnice
 • chudé možnosti Bluetooth
 • chybí Mass Storage

Kdy?

 v prodeji

Za kolik?

9 500 KčNejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Průkopník bezrámečkových smartphonů míří do Evropy. Ukáže se v září

Sharp Aquos S3

První bezrámečkový smartphone se představil v roce 2014 a vypadal skvěle, přitom byl Sharp Aquos Crystal levný...

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

U těchto smartphonů ušetříte až polovinu ceny. I u špičkové Nokie

BlackBerry DTEK 50 ze všech úhlů

Trh se smartphony je dnes velmi konkurenční, a mnohé modely se proto vyprodávají s výraznou slevou. Platí to třeba pro...

Najdete na iDNES.cz