Oboustranný Samsung, co se prodává za 32 000 Kč

  • 20
Tuzemský trh obohatil nový stylový mobil. Může se pochlubit luxusním provedením a originálním designem. K tomu přidává zcela originální ovládání a také pěkně tučnou cenovku. Serene je nejdražším mobilem na trhu.

Nepočítaje superluxusní mobily Vertu, jejichž ceny se zcela vymykají konkurenci, stává se Serene nejdražším mobilem na českém trhu. Za extravagantní mobil z dílen Samsungu a Bang & Olufsenu zaplatí zájemce 32 000 Kč. Obratem obdrží futuristický přístroj, který se běžné produkci zcela vymyká. Serene tak uzmul primát nejdražšího mobilu Nokii 8800.

Véčko Serene připravili společnou rukou Samsung a Bang & Olufsen. Telefon nabízí obě společnosti a tak nepřekvapí, že přístroj nese obě loga. U nás zatím telefon najdeme jen u prodejců Bang & Olufsenu. Samsung se k distribuci přístroje zatím neodhodlal a můžeme se domnívat, že tak ani neučiní. V tuzemsku totiž nemá speciální značkové prodejny, v kterých v zahraničí tento přístroj nabízí.

Je to mobil, není to mobil?

Na první pohled Serene ani mobilní telefon nepřipomíná, spíš vypadá jako tabatěrka. Přední i zadní část zavřeného telefonu jsou zcela hladké. Obě části telefonu mají profil křídla - směrem dolů se zužují. Spodní část telefonu je širší než horní strana u kloubu. Kovový kloub nese logo obou značek a mimo něj jiný ozdobný prvek na telefonu nenajdeme.

   

Luxusu si majitel Serene užije při otevírání přístroje. Stačí lehce vzít za horní část telefonu a zbytek pohybu zajistí motorek. Stejný systém motorového otvírání měl například i Samsung P510 a tak s tímto mechanismem má výrobce dost zkušeností. Není důvod obávat se, že by motorek nevydržel.

  

Vnitřek naruby

U rozevřeného telefonu není nic tak, jak by se u véčka slušelo. Především není zcela jasné, kde hledat horní část a kde spodní. Klávesnice příliš nenapoví, je kruhová. Ani u displeje se jasné odpovědi nedočkáme. Záleží totiž na nastavení - zobrazení na displeji lze přepnout o 180 stupňů.

  

Podle originálního nastavení najdeme displej netypicky vespod a klávesnici nad ním. Odvážné řešení se nezdá příliš ergonomické, ale asi si na něj půjde zvyknout. Z našeho pohledu se však jedná o trochu zbytečnou konstrukční exhibici, ač výrobce tvrdí něco jiného. Na druhou stranu vše lze přehodit a držet pak telefon standardním způsobem s klávesnicí dole a displejem nahoře. Z důvodu tohoto dvojitého řešení není na telefonu patrný reproduktor ani mikrofon. 

  

Takový obyčejný ciferník

Čemukoliv běžnému se zcela vymyká klávesnice. Je kruhová, vypadá tedy jako ciferník analogového telefonu pro pevnou linku. O něco podobného se kdysi pokoušela Nokia u modelu 3650 a příliš úspěchu nesklidila. U Serene toto řešení tolik nevadí, navíc si výrobce s ovládáním přeci jen trochu víc pohrál. Klávesnice totiž má jen jedinou funkční klávesu, kterou je ovládací kolečko se čtveřicí skrytých kláves.

   

Najdeme zde potvrzovací tlačítko, korekční klávesu a tradiční zelenou a červenou klávesu pro příjem a ukončení hovoru. Zcela chybí kontextové a směrové klávesy, při ovládání to ale překvapivě nevadí. Pro výběr položky stačí zatočit kolečkem, což je možné obousměrně. Menu telefonu výrobce specifickému způsobu ovládání přizpůsobil a běžné operace s telefonem tak žádné problémy nepřinášejí.

   

Hodně velkou trpělivost však vyžaduje jakékoliv zadávání textu. Na rozmístění kláves není jednoduché si zvyknout, chce to hodně času. V každém případě se ze Serene šampion v psaní SMS nestane. Navíc telefon nemá českou lokalizaci a tak nelze ani použít prediktivní slovník T9.

Fotíme za roh

Poslední krkolomnost představuje fotoaparát. Aby jeho čočka nenarušovala hladký design přední a zadní části, umístil jí výrobce do boku kloubu. Při fotografování buď nelze pohodlně sledovat scénu na displeji, nebo se musí majitel smířit s fotografováním za roh. Jiní výrobci u takto umístěného objektivu přidávají otočný displej, který ale Serene nemá. 

  

Samotný fotoaparát má jen VGA rozlišení, na oplátku je ale rychlý jako blesk. Výbava telefonu ceně rozhodně neodpovídá, což ale u extravagantních stylových mobilů není výjimkou. Nechybí Bluetooth ani MP3 přehrávač a vedle statických fotografií dokáže telefon nahrávat i video. Limitem pro multimédia je poměrně malá paměť cca 20 MB. Další výbava pak odpovídá jiným modelům Samsungu střední třídy.

  

Tříbarevné menu

Ač dokáže QVGA displej Serene zobrazit 262 000 barev, menu si na ně příliš nepotrpí. Používá jen tři barvy - bílou, modrou a černou. To však náramně prospělo čitelnosti a navíc se výborně hodí k extravagantnosti celého mobilu. Všemi barvičkami displej rozkvete jen při použití fotoaparátu, případně při prohlížení fotografií. Barvy menu není možné změnit, ani neexistuje možnost vylepšit displej tapetou. V dnešní době věc nevídaná. Odměnou za tato téměř monochromatická příkoří jsou povedené speciální vyzváněcí melodie.

  

Na závěr se sluší dodat, že k telefonu dostane zákazník i stylový chromovaný stojánek, který pojme jak zavřený tak otevřený mobil.

Bez konkurence

Nejdražší mobily:

Nokia 8800 - ukažte, že na to máte (22 000 Kč)

Exkluzivně: První recenze milionářského mobilu Vertu! (od 135 000 Kč)

Samsung či Bang & Olufsen Serene nemá cenu s jinými mobily na trhu srovnávat. Žádný se mu neblíží ani cenou, ani koncepcí. Nejblíže je Nokia 8800, která si, i přes vysokou cenu, dokázala najít překvapivě hodně zákazníků. S tím kalkulují i výrobci Serene, ovšem případný úspěch si predikovat nedovolíme.

Telefon je mnohem víc extravagantní než konkurenční Nokia 8800 a navíc na první pohled ani nepůsobí tak honosně. Jenže díky absenci jiné konkurence, mobily Vertu pro jejich diametrálně odlišnou cenu nepočítáme, si Serene své zákazníky najde. A tak ten, komu vůbec nebude vadit téměř nulový poměr výkonu a ceny, má důvod utratit něco ze svého bohatství. Ve společnosti se pak nebude muset obávat nezájmu o svůj mobil.