Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O2 zdražilo mezinárodní SMS zprávy. Až o stovky procent

aktualizováno 
Telefónica O2 v tichosti zdražila SMS zprávy odesílané na zahraniční čísla na pět korun. Od 1.května tak platí uživatelé předplacených karet až o více jak 200 procent více než dosud.
Telefónica O2 v tichosti zdražila mezinárodní SMS zprávy (ilustrační foto)

Telefónica O2 v tichosti zdražila mezinárodní SMS zprávy (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Jako důvod zdražení uvedla společnost sjednocení postupu svých evropských poboček. "Tato úprava nyní platí pro všechny zákazníky s předplacenou kartou," uvedl mluvčí Telefóniky O2 Martin Žabka.

Podobný posun cen mohou očekávat i tarifní zákazníci společnosti. Kdy k tomu dojde a za jakých podmínek prozatím není známo. Vodafone ani T-Mobile o podobném kroku neuvažují.

"SMS odeslanou na zahraniční čísla našim zákazníkům zdražit neplánujeme," uvedl Miroslav Čepický z tiskového oddělení operátora Vodafone.

Ke zdražení došlo v tichosti

Telefónica ke zdražení přistoupila bez toho, aby na něj výrazně upozornila. V přehledu tarifů předplacených služeb na webových stránkách operátora se zákazníci dozví pouze ceny za vnitrostátní SMS zprávy.

Poznámku o zdražení lze nalézt jen v aktuálním ceníku předplacených služeb. Zde stojí, že "od 1.5.2008 bude SMS zaslaná na zahraniční číslo zpoplatněna 5 Kč (vč. DPH)." Do této doby byly mezinárodní textovky zpoplatňovány stejně jako SMS zasílané do cizí sítě.

Například u tarifu O2 TXT se tak cena navýšila o celé tři koruny, tedy přesně o 150 procent. Uživatelé tarifu O2 Mix, kteří pravidelně dobíjí více než 400 korun měsíčně, dokonce zaplatí o více než 200 procent více.

Pro zasílání mezinárodních SMS má Telefónica O2 připraveno alternativní řešení v podobě služby O2 SMSender. U té vyjdou zprávy zasílané na zahraniční čísla na 1,90 Kč včetně daně.

S úpravou ceny mezinárodních SMS došlo i ke změně přístupu v jejich započítávaní do volných jednotek, které lze nově čerpat jen v rámci vnitrostátní komunikace.

V zahraničí běžná praxe

Jiné sazby za SMS zprávy zasílané na zahraniční čísla jsou u evropských operátorů běžné. Například německá pobočka operátora O2 zpoplatňuje mezinárodní SMS sazbou 0,29 eur (7,25 Kč) za zprávu, vnitrostátní textovka u stejného tarifu (O2 Genion L) vyjde na 0,19 eur, v přepočtu tedy na asi 4,75 koruny.

Podobně je tomu v Irsku, Polsku, nebo Velké Británii.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Rodiny ušetří za volání a internet konečně u všech operátorů

Ilustrační snímek

Ryze rodinný tarif, který přináší finančně výhodnější služby pro vícečlenné rodiny, byl dlouho výsadou pouze Vodafonu....

Nejbohatší Čech by mohl vytvořit operátorské impérium

Španělská Telefónica působila v Česku osm let, mobilní operátor pod značkou O2...

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera měla podat nabídku na odkup čtyř operátorů ve střední a jihovýchodní...

LTE síť pro Internet v letadlech už funguje. Stanice jsou i v Česku

Mobilní LTE síť pro letadla EAN

V prvním pololetí letošního roku začne v celé Evropě fungovat mobilní síť pro letadla. Kombinuje pozemní stanice se...Najdete na iDNES.cz