Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O zavedení ADSL se přou alternativní operátoři s Telecomem

aktualizováno 
Nevraživost mezi Českým Telecomem a alternativními operátory pokračuje. Tentokrát se týká údajného nebezpečí omezení technologie ADSL ze strany Telecomu, který takové nařčení ovšem odmítá.
(ČIA) – Varování před možným omezením plánované nabídky technologie ADSL ze strany dominantního operátora dnes ve společném prohlášení zveřejnili nejvýznamnější alternativní telekomunikační operátoři. "Český Telecom může v případě ADSL zneužít své faktické monopolní postavení," uvádí se ve stanovisku společností Aliatel, Contactel, eTel, GTS, Jet2Web Czech Republic, Nextra a Tiscali. Ty se domnívají, že Český Telecom zahájí komerční nabídku ADSL svým klientům, alternativním operátorům však její velkoobchodní prodej zatím neumožní.

Český Telecom údajně odmítl vyhovět žádosti telekomunikačních operátorů o vytvoření paralelní velkoobchodní nabídky na poskytování technologie ADSL. "Na naši výzvu Český Telecom vůbec neodpověděl," uvedl generální ředitel Nextra ČR Vít Šubert. Jak již ČIA informovala, obavy z postupu dominantního operátora vyjádřili jeho konkurenti také v dopise Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, odeslaném na přelomu března a dubna. "Zároveň jsme kopii naší výzvy Českému Telecomu zaslali i Českému telekomunikačnímu úřadu," dodal Šubert. Přímou výzvu regulátorovi trhu však alternativní operátoři nepředali.

Telekomunikační zákon velkoobchodní prodej ADSL Českému Telecomu přímo nepřikazuje, dominantní operátor se však může dostat do rozporu se zákonem na ochranu hospodářské soutěže. "Telecom totiž bude nabízet ADSL své organizační složce Imaginet, zatímco alternativním operátorům by ji nabízet odmítl. Český Telecom tím může na trhu ADSL získat monopolní postavení," vysvětlil senior manažer Aliatelu pro licence a regulaci Richard Stonavský. Dominantní operátor tak může pro novou službu nejdříve získat nejlukrativnější zákazníky, a teprve pak vpustí na trh ADSL své konkurenty. Ti proto žádají o co nejrychlejší řešení, protože každý měsíc výsadního postavení Českého Telecomu může výrazně zdeformovat tržní prostředí.

"Nařčení z potlačování konkurence je neoprávněné," domnívá se však tiskový mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha. Hlavním důvodem je skutečnost, že firma zatím služby založené na ADSL ještě komerčně nenabízí, a proto je předběžné se vyjadřovat ke způsobu této nabídky.

Český Telecom naší redakci poskytl své stanovisko k prohlášení alternativních operátorů, týkajícícho se služby ADSL. Přinášíme je v plném znění:

Obvinění ČTc ze zneužívání "faktického monopolního postavení" je neoprávněné. V současné době není dokončen ekonomický model služeb založených na technologii ADSL a není také schválen vedením ČTc. Po jeho dopracování bezodkladně oslovíme ostatní operátory na českém trhu a zahájíme s nimi jednání o podmínkách poskytování služeb na bázi ADSL v ČR. Kritiku nedefinovaných parametrů považujeme za předčasnou.

Zavedení technologie ADSL je finančně i technicky velmi náročné. To dokumentuje i fakt, že podle našich informací doposud nikdo z konkurenčních telekomunikačních operátorů sám ADSL nezavádí. I z tohoto důvodu ČTc věnuje přípravě služeb na bázi ADSL značnou pozornost s cílem připravit kvalitní komerční nabídku pro zákazníky.

ČTc poskytl v reakci na předchozí dotaz alternativních operátorů, který byl zaslán také ÚOHS a ČTÚ, aktuální informace o současném stavu příprav služeb ADSL. Konkrétní jednání budou možná až po definování ekonomického modelu.
Vladan Crha, tiskový mluvčí

Technologie ADSL (Asymetric Digital Subscriber Line) používá standardní telefonní linky pro vysokorychlostní datovou komunikaci. Zatímco tradiční modemy jsou schopny dosáhnout rychlosti maximálně 56 kilobitů za sekundu, ADSL umožní využívat běžnou telefonní linku k připojení na internet rychlostí několika stovek kilobitů za sekundu. ADSL nabídne také rozsáhlé spektrum multimediálních služeb (například přenosy digitální televize), vytváření interaktivních obchodních aplikací, privátních datových sítí nebo má umožnit domácí práci zaměstnanců v mnoha různých profesích (takzvaný teleworking).

Autor:


Nejčtenější

Stáhli si nahrávač hovorů, teď jim útočníci mohou vysát bankovní účty

Ilustrační snímek

Aplikace pro nahrávání hovorů QRecorder může být po aktualizaci zavirovaná. Útočník se tak může dostat k bankovním...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Za hodně peněz hodně muziky. Recenze vrcholného iPhonu XS Max

iPhone XS Max

Apple slavil v loňském roce výročí deseti let od uvedení svého prvního smartphonu. Proto připravil zcela nový přístroj,...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

Zajímavá inovace. Bezdrátová sluchátka nabijete položením na mobil

Bezdrátová sluchátka nabijete s pomocí modelu Mate 20 puhým položením na...

Chystaný Huawei Mate 20 bude mít možná jednu velmi zajímavou funkci. Bezdrátová sluchátka bude schopný nabíjet...

Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Honor chrlí nové modely. Evropskou premiéru v Praze bude mít fotomobil 8X

Honor 8X

Čínský výrobce Honor vytrvale zásobuje střední střídu novými modely, a zatímco se letní novinky ještě ani nestihly v...

Najdete na iDNES.cz