NSA může odposlouchávat mobily

NSA může odposlouchávat mobily | foto: Profimedia.cz

Agenti z NSA ukradli klíče pro komunikaci. Odposlechnou každý mobil

  • 79
Americký server Intercept s odvoláním na dokumenty od bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena uvádí, že americké a britské služby pronikly do systémů výrobce čipů Gemalto a ukradly klíče zabezpečující komunikaci mezi mobily.

Společnost Gemalto se zabývá výrobou čipů do mobilních telefonů nebo kreditních karet. Působí v 85 zemích a má více než 40 výrobních závodů.

SIM od této společnosti používají i tuzemští operátoři. Mluvčí T-Mobile Lukáš Hrabal uvedl, že T-Mobile používá SIM od čtyř dodavatelů, mezi kterými je i firma Gemalto. Vodafone se přímo nevyjádřil, ale globálně podpoří vyšetřování této kauzy.

Intercept tvrdí, že kybernetický útok provedla společná jednotka operativců americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) a britské tajné služby GCHQ. Útok prý oběma agenturám umožnil tajně sledovat velkou část hlasové a datové mobilní komunikace po celém světě bez souhlasu zahraničních vlád a telekomunikačních firem.

Podrobnosti o hackerském útoku obsahuje tajný dokument britské GCHQ z roku 2010, píše se v článku. Mluvčí GCHQ uvedla, že agentura se k záležitostem týkajících se zpravodajské aktivity nevyjadřuje. NSA se zatím nepodařilo zastihnout, napsal Reuters.

Mezi zákazníky firmy Gemalto patří například velcí mobilní operátoři Verizon, T-Mobile, AT&T a zhruba 450 poskytovatelů bezdrátových sítí po celém světě. Francouzsko-nizozemská firma podle agentury Reuters uvedla, že se bude článkem dále zabývat.

„Z toho, co jsme zatím zjistili, cílem nebylo Gemalto, byl to pokus rozhodit co nejširší možnou síť s cílem dostat se k co nejvíce mobilním telefonům,“ sdělila Reuters mluvčí Gemalta. Firma bere článek velmi vážně a bude jej nadále vyšetřovat.

NSA

National Security Agency (Národní bezpečnostní agentura), známá jako NSA, vznikla roku 1952. Jejím úkolem původně bylo získávání údajů cizích rozvědek a kontrarozvědek, kryptoanalýza a ochrana komunikace americké administrativy. Postupem času se její činnost nebývale rozrostla, pokrývá dokonce i mořské dno, kde NSA sleduje pohyby ponorek. Datové centrum NSA v Camp Williams údajně disponuje datovým centrem jednoho jotabajtu (kvadrilion bajtů). Denně NSA údajně sbírá 200 milionů krátkých textových zpráv a skoro dvě miliardy e-mailů. Sídlí ve Fort Meade, zaměstnává 30 až 40 tisíc lidí, jejím ředitelem je admirál Michael S. Rodgers. V loňském roce NSA hospodařila s rozpočtem 10,3 miliardy dolarů.

V posledních letech bylo o NSA poměrně hodně slyšet kvůli Edwardu Snowdenovi, který vynesl řadu informací o způsobech práce agentury.

Edward Snowden vynesl informace z NSA, protože nechtěl žít ve světě, kde nikdo...

První informace svědčící o masivním sledování lidí z celého světa vynesl Edward Snowden začátkem června 2013. Zatímco americká vláda usiluje o vydání Snowdena ukrývajícího se v Rusku, na jeho podporu vystoupila řada odborníků. Sledování se pod záminkou lepší ochrany proti terorismu zcela vymklo kontrole, domnívají se.

Američtí zákonodárci podpořili v květnu 2014 zákon, který by měl sledování omezit tím, že odřízne NSA od části čerpaných peněz z rozpočtu. Proti sledování se již dříve ohradily i softwarové firmy, které si stěžují na poškození jejich podnikání v zahraničí.

,