Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový vítr - Palm m515

aktualizováno 
Dostala se nám do rukou novinka z dílny Palm Inc. A to rovnou z kategorie nejvyšší v podobě Palmu m515. V naší dnešní recenzi, ale spíše článku se zaměříme na specifikaci a hlavní inovační odchylky výrobce od modelu Palm m505, který je již na trhu nějaký ten pátek. Ukážeme si rozdíly, maličkosti, které potěší a zhodnotíme celkový dojem, kterým Palm m515 působí.

Na začátek je dobré si uvědomit, že zařízení které je nástupcem či pokračovatelem Palmu m505 má shodné většinu parametrů a především ty mechanické! Systém, univerzální Palm konektor a další parametry zůstaly nezměněny, a tak je zaručena zpětná kompatibilita příslušenství. Koukněme se tedy na technické údaje PDA Palm m515:

 • Procesor Motorola DragonBall VZ na frekvenci 33 MHz
 • 16 MB paměti RAM
 • 4 MB Flash ROM (lze jednoduše upgradovat verzi OS)
 • Reflektivní TFT displej s 65536 barev, rozlišení 160 x 160 bodů, volitelné dva stupně podsvícení (jas)
 • Univerzální konektor Palm
 • Vestavěné akumulátory Li-Pol
 • USB kolébka s nabíječkou
 • Rozšiřující SD / MMC slot
 • Palm OS verze 4.1

 

Nyní již k jednotlivým detailům…

 • barevný displej – firma Palm si vzala k srdci výtky některých uživatelů a vylepśila vlastnosti nového displeje hlavně co se týče parametrů podsvícení, které bylo u Palmu m505 opravdu slabé, hlavně při použití za šera či špatných světelných podmínek. Při čtení v noci to bohatě postačovalo a i tak mi bylo vyčítáno, že v noci osvětluji půlku místnosti a ruším ostatní při spánku :) Nový displej je opět reflektivní barevný displej s možností zobrazení 65536 barev a rozlišením klasických PalmOS zařízení 160 x 160 pixelů. Zásadními rozdíly oproti displeji v Palmu m505 je však namísto bočního podsvětlení použito zadní, a tak např. u nového modelu m515 není podsvětlena Graffiti plocha, jak jsme byli zvyklí u Palmu m505. Když mluvíme o Graffiti ploše, tak v jejím horním pravém rohu přibyla ikona, kterou když zmáčknete objeví se vám okno nastavení podsvětlení displeje.



  To lze regulovat ve třech stupních – vypnuto, nízké a vysoké (Off, Low, High). Pokud porovnáme jas podsvětlení u obou modelů (na obrázcích vlevo je umístěn nový Palm m515 a napravo starší m505).



  Můžeme bezpečně konstatovat, že nová m515ka má oproti m505ce při zapnutém slabším podsvětlení (low) asi dvakrát větší světelný výkon a při zapnutém vyšším podsvětlení asi třikrát až čtyřikrát větší jas než její předchůdce.



  Položme si však otázku kdy toto podsvětlení využijeme, zřejmě za špatných podmínek nebo v šeru, protože v úplné tmě podsvětlení m505ky bohatě postačuje a při denním světle, nebo nedej bože na slunci je reflektivní displej u obou typů opravdu skvělý a jeho barevné podání je dostatečně věrné! Nesmíme také opomenout jeden fakt, že pokud budete mít na nové m515ce zapnuto větší podsvětlení (high) budete spotřebovávat zákonitě více energie a tím budete mít menší výdrž na baterie. Naopak z důvodů lepšího power managementu a nové technologie je při zapnutém podsvícení na h
  odnotě nízké (low) spotřeba plně srovnatelná s podsvětlením u staršího modelu tj. u m505ky, a tak se tedy nemusíte bát, že přechodem na m515ku se zmenší doba výdrže. Dobrou změnou oproti m505 je vlastnost operačního systému pamatovat si nastavení displeje. Tudíž pokud vypnete Palm se zapnutým podsvětlením a znovu ho zapnete, bude podsvětlení zapnuto.
 • paměť RAM zvětšena na 16 MB - jak už se tento rok stalo snad standardem, všechna PalmOS zařízení jsou dodávána s 16 MB pamětí RAM, což uživatelům poskytuje mnohem větší pole působnosti a mohou tak uchovávat již v základu spoustu aplikací a dat přímo v paměti RAM. Samozřejmě se jim nabízí možnost ukládat data a aplikace také na externí paměťová média.
 • SD / MMC slot - možnost rozšíření paměti a také možnosti, jak využít tento slot s označením standardů Secure Digital a Multi Media Card pro externí přísluśenství v podobě Bluetooth SD IO karty, fotoaparátu, GPS přijímače atp.

 • úchyty pro příslušenství - na zadní straně jsou umístěny úchyty pro příslušenství, které mají stejnou rozteč jako u m50x a m125/130 řady, což značí že bude možné používat totožné příslušenství pro všechny modely produkované firmou Palm Inc.
 • malá díra RESETu - stejná jako u m505ky, k RESETu musíte používat - jak jinak než hrot z rozšroubovaného konce stylusu. Takže to není takový luxus jako u PDA HandEra, ale zase nemusíte tak často tento úkon provádět a tak výrobce věděl, že malá dírka stačí :)
 • univerzální konektor - stejný jako u Palm m50x a m125/130, jedná se o nový univerzální konektor, kterým se Palm Inc. zavázal, že bude používat ve všech svých nových modelech. Zatím to vychází a můžete si tak vychutnávat pohodu stejného příslušenství, pokud přecházíte z jednoho typu na druhý.
 • kožený kryt displeje - výsadou manažerských typů je nejenom design ale i použití materiálů, které jsou do jisté míry exkluzivní. Začalo to již pověstnou třídou Palm V/Vx, kde byl tento prvek uplatněn, a tak je jedině logickým pokračováním v tomto nastoleném tempu pokračovat a hýčkat si svého zákazníka…
 • kovový design - stejný obal jako Palm m505 je použit u nové m515, tj. kovové kryty z přední i zadní kryty a na zadní straně opatřeny čtyřmi šrouby TORX tak, že lze celé zařízení velice jednoduše rozebrat při případné opravě, nebo při výměně akumulátorů atp. Titanový nádech kovového obalu působí velice pevně a elegantně.
 • vyrobeno v Maďarsku – stejná fabrika, pouze poněkud pozměněný resp. inovovaný model, koneckonců proč ne, že? :) Zatím to vypadá, že Maďarky od Debrecenu umějí…

 

Za zapůjčení na testování děkujeme firmě PDA Planet, Praha.

 

Závěr:

Pokud budete zvažovat, zda koupit novou vylepšenou m515ku, mohu Vám ji jen vřele doporučit. Pokud budete sedlat Palm m515 z černobílého typu, není mu co vytknout a budete zcela jistě spokojeni jak s vlastním hardware, tak s mechanickým zpracováním a podáním barev nového displeje! Pokud byste však chtěli inovovat stáj z m505ky, snad se to ani nevyplatí, jediné co dostanete "navrch", je lepší podsvětlení a 16 MB paměti RAM. To co schází, je výraznější upgrade ve smyslu větśího rozlišení, otočného kolečka jog-dial, lepšího reproduktoru na přehrávání alarmů atp.




Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...



Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

ZTE má našlápnuto předehnat Apple s „ledovým“ smartphonem

ZTE Iceberg

ZTE chystá zajímavý smartphone, který zaujme dvakrát vykrojeným displejem. Přístroj má vypadat, jako by byl vytesaný z...

Další z rubriky

Huawei P20 Pro má funkci, kterou výrobce tají. Je to záhada

Huawei P20 Pro premiéra

Jak ukázala rozborka nejnovějšího top modelu Huaweie P20 Pro, telefon má optickou stabilizaci u všech tří fotoaparátů....

Legendární Polaroid si nasadíte přímo na mobil, už si ho můžete koupit

Motorola Insta-Share Printer modul s tiskárnou

Rodina přídavných modulů pro vybrané telefony značky Motorola se oficiálně rozrostla o malou tiskárnu proslulé značky...

ZTE má našlápnuto předehnat Apple s „ledovým“ smartphonem

ZTE Iceberg

ZTE chystá zajímavý smartphone, který zaujme dvakrát vykrojeným displejem. Přístroj má vypadat, jako by byl vytesaný z...



Najdete na iDNES.cz