Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový QIP pro Windows Mobile: spolehlivější, líbivější a stále zdarma

aktualizováno 
Spolehlivý Instant Messenger pro chytré telefony s řadou nadstandardních funkcí, lokalizací do češtiny a pěkným grafickým kabátkem. Tak lze charakterizovat QIP v aktuální verzi, kterou jsme otestovali.
Vyzkoušejte nový QIP pro Windows Mobile. Je zdarma

Vyzkoušejte nový QIP pro Windows Mobile. Je zdarma

Klient QIP se těší poměrně značné oblibě, a to zejména u uživatelů PC. Oproti masověji rozšířenému ICQ klientu se pyšní velkou svižností a podporou několika zajímavých funkcí.

Mezi uživateli zařízení s Windows Mobile tomu tak ale donedávna nebylo. WM verze totiž nebyla příliš často aktualizovaná, což znemožňovalo použití aplikace u telefonů s novější verzí systému. Navíc byly dřívější buildy velmi nestabilní a o častém používání tak nemohla být řeč. To však již dnes neplatí, jelikož jsme se v poměrně krátké době dočkali několika nových verzí a ta aktuální s číselným označením 2031 má rozhodně co nabídnout.

Nový QIP pro Windows Mobile: nové funkce zabalené do slušivého kabátku

QIP byl vždy uživatelům zcela zdarma, a tak není překvapením, že je i jeho nová verze distribuována jako freeware. Po instalaci, která vaše zařízení „oloupí“ o 2,5 MB paměti, je samozřejmě nutné zadat přihlašovací údaje k vašemu účtu. A zde přichází zklamání v podobě ne právě široké podpory protokolů.

QIP PDA QIP PDA QIP PDA

V porovnání s konkurencí QIP nabízí jen ICQ a nově Jabber. Ten však umožňuje trasporty, které dovolují být v kontaktu i s uživateli z ostatních sítí (GTalk, Yahoo!, MSN,..).

QIP PDA QIP PDA QIP PDA

Po přihlášení budete příjemně překvapeni příznivým uživatelským prostředím aplikace. Seznam kontaktů může být zobrazen přesně dle vašeho přání – v nabídce je tak skupinový nebo jednoduchý náhled, volit lze i počet sloupců. Doporučujeme zvolit jednoduché zobrazení se dvěma sloupci, která na WM zařízeních vypadá asi nejlépe a je i nejpoužitelnější. V seznamu kontaktů lze navíc rolovat prsty.

QIP PDA QIP PDA QIP PDA

Přímo z kontextovém menu seznamu lze danému kontaktu zaslat zprávu, prohlédnout jeho detailní údaje, případně kontakt přejmenovat či smazat. Při samotné konverzaci se dialogová okna řadí ve spodní liště a lze mezi nimi snadno přepínat buď klepnutím na displej nebo joystickem. Samozřejmostí je úplná podpora české diakritiky a tak se nemusíte obávat špatně čitelných či zcela nesmyslných vzkazů.

QIP PDA QIP PDA QIP PDA

Chybět nemohou ani smajlíci, kteří přicházejí v opravdu silné sestavě a navíc jsou stejně jako u PC verze plně animované, což konverzaci udělá jen příjemnější. Nově je snadno přístupné tlačítko k poslání zprávy. Ty lze po zatržení správné kolonky v menu posílat i stiskem enteru, což ocení zejména majitelé přístrojů s QWERTY klávesnicí.

 QIP PDA QIP PDA QIP PDA

Těžko by mohl nový QIP obstát bez integrace funkce copy&paste, která je u programu tohoto typu naprostou nezbytností. Tak lze označit i možnost posílání souborů z paměti zařízení. Tu bohužel QIP prozatím nenabízí. Absence posílání fotek je tak po chudé podpoře protokolů jedinou větší slabinou tohoto IM.

QIP PDA QIP PDA QIP PDA

Příchozí zprávu nově indikuje blikající ikonka v horní stavové liště. Jako notifikace mohou sloužit zvuky, přičemž ty tovární můžete nahradit svými jednoduchým výběrem daných souborů přímo přes kontextové menu. Nechybí samozřejmě ani vibrace, které přijdou vhod v komornějším prostředí. V menu Nastavení – rozhraní lze kromě barevného stylu aplikace zvolit i jazyk rozhraní. K naší radosti nechybí čeština. Změnit můžete i písmo, jeho styl a velikost.

QIP - fotogalerie:
QIP PDA QIP PDA

QIP PDA QIP PDA

QIP PDA QIP PDA

QIP PDA QIP PDA

QIP PDA QIP PDA


QIP 2031 v kostce:

Klady:

 • stabilní a spolehlivý klient
 • pěkné a přehledné grafické prostředí
 • široké možnosti nastavení (písmo, styl zobrazení, barvy, fullscreen)
 • podpora QVGA, VGA i square rozlišení (240 x 240, 320 x 320)
 • copy/paste
 • lokalizované do češtiny (zatím verze 2020)
 • přímé otevřené odkazu v prohlížeči
 • freeware

Zápory:

 • na WM 6.1 nezobrazuje diaktritiku, nepomůže ani dodatečné nahrání českých fontů
 • absence možnosti posílání souborů
 • chvílemi pomalejší

Závěr

Nový QIP se povedl a jeho instalací získáte spolehlivý a stabilní ICQ/Jabber klient, kterému toho k dokonalosti zase tolik nechybí. Vyzdvihnout musíme široké možnosti nastavení, podporu funkce copy/paste a celkově příjemné uživatelské rozhraní. Aplikaci by ale prospěla optimalizace, neboť se i na výborně vybaveném Samsungu i780 chvílemi zasekla. QIP je určen pro Pocket PC a smartphony s Windows Mobile 5.0 a 6/6.1.

Počeštěnou verzi QIP 2020 stahujte zdeNejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené...

Najdete na iDNES.cz