Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový firmware se dostane do telefonu přímo přes GSM síť

aktualizováno 
Mobily mají vždycky nějakou chybu. Někdy menší, někdy větší, ale pokaždé se nějaká najde. Naštěstí ji většinou odstraní nová verze programového vybavení telefonu, tzv. firmwaru. Časy, kdy bylo nutné kvůli každému upgradu navštívit autorizovaný servis, brzy zmizí v nenávratnu. Technologie mProve, která funguje se všemi běžnými mobily, vám brzy umožní získávat nový firmware přímo pomocí GSM sítě.

Mobilní telefony mají snad vždy nějaké problémy, které je možné odstranit nahráním nové verze programového vybavení, tzv. firmwaru. Ale i po tomto úkonu se objeví chyby další, a tak je často třeba firmware měnit i několikrát za dobu, kdy mobil vlastníte. Díky technologii od firmy Bitfone by toto softwarové zdokonalování telefonu mělo být mnohem snazší než dosud. Není totiž již nezbytně nutné navštívit s telefonem místní servis, aby vám nový firmware nahráli. Jednoduchá aplikace obsažená v mobilu a zároveň u operátora umožní každému uživateli, aby software ve svém mobilu aktualizoval pravidelně, rychle a snadno přímo pomocí spojení přes GSM síť.

Aplikace mProve, která se skládá z několika částí, zajistí velmi snadný update firmware pro jakýkoliv dnešní mobilní telefon. Je však třeba, aby přístroj obsahoval program mProve Agent, který zabere asi 12 až 30 kB paměti telefonu. Tento software může být součástí základního programového vybavení telefonu. Pokud chce operátor podporovat tuto technologii, musí mít u sebe instalován mProve Device Server, který se stará o spojení mezi telefonem a serverem výrobce, na němž se nacházejí nové verze firmwarů.

Právě na serveru výrobce jsou dvě nejdůležitější části celého systému - mProve Update Store a mProve  Generator. První aplikace přijímá požadavek, který dostane od telefonu, když si jeho majitel jednoduchým příkazem v menu zažádá o update firmwaru. Pokud je v databázi odpovídající update, je obratem odeslán (opět přes mProve Device Server) do mobilu.

mProve Generator je nástroj určený k tvorbě jednotlivých updatů. Protože přenosová rychlost servisního kanálu sítě GSM (ten, po kterém putují také SMS) je velmi nízká, je třeba, aby při updatu do telefonu bylo přenášeno pokud možno co nejméně dat. Proto při přechodu na nový firmware pomocí technologie mProve nestahujete celý firmware, ale vlastně jen jakousi záplatu (patch), která opravuje chybné čísti vašeho starého softwaru.

Snadný upgrade v blízké budoucnosti

Výhodou systému mProve je snadné použití, a to i v dnešních běžných mobilech. Stačí, když nové modely budou mít ve svém firmwaru i podporu aplikace mProve Agent. Ty starší pak mohou získat tento program v rámci nového firmwaru, nahraného do telefonu ještě standardní cestou.

Je však nezbytné, aby technologii podporovali nejen výrobci telefonů, ale i operátoři. Pro ty by ovšem měla implementace mProve Device Serveru představovat velmi snadný úkon. Zbytek je pouze na výrobci, aby na svém internetovém serveru ukládal všechny verze firmwaru  a jednotlivé patche pro upgrade ze starších verzí na novou.

Jako první tento systém testuje Nokia, která stála i u vzniku firmy Bitfone, která program mProve vytvořila. Na letošním veletrhu 3GSM v Cannes předváděla společnost Bitfone fungování mProve právě s telefony finského výrobce.

Právě dnes, kdy se standardy v mobilních telekomunikacích mění ze dne na den, kdy se objevují stále nové funkce a možnosti, je víc než kdy jindy vhodné mít svůj telefon vybavený vždy tím nejnovějším firmwarem. Tím spíš se tedy může mProve prosadit, protože usnadní upgrade softwarového vybavení telefonů nejen zákazníkům, ale i výrobcům a dealerům.
Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Toto jsou mobilní rarity minulosti. Vypadaly jako list či dámská pudřenka

Nokia 7600

Pod pojmem mobilní telefon si většina současných uživatelů představí onu uniformní placku. Dříve tomu ovšem bylo jinak...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Pro otisk prstu k iPhonu mrtvoly šla policie do pohřebního ústavu

iPhone 6s

Policisté z města Largo na americké Floridě potřebovali přístup k iPhonu muže, který byl v březnu zastřelen. Jeho...Najdete na iDNES.cz