Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nový bezdrátový standard by měl pomoci pevným operátorům

Poměrně mladý standard bezdrátového přenosu dat IEEE 802.16 má svou asociaci WiMAX, která by mu měla pomoci k rozšíření. Tento standard by měl pomoci především pevným operátorům v překonání střední a poslední míle. Umožní nabízet zákazníkům mnohem rychlejší a kvalitnější internet než konkurenční technologie a využitelný je i pro přenos hlasu.

I když to někomu může přijít paradoxní, moderní operátoři pevných sítí stále více využívají bezdrátové technologie. Mnohdy sice nedosahují stejné spolehlivosti a kvalitativních parametrů jako optické pevné linky, ale pro připojení zákazníka požadujícího rozumně stabilní hlasové a datové služby postačují. A i když se zdají pořizovací a provozní náklady dost vysoké, jsou levné ve srovnání s potřebou kopat do země a tahat fyzické dráty.

Většina čtenářů zřejmě zná standard Wi-Fi (IEEE 802.11b), který se rozmáhá i u českých internetových providerů. Jeho výhodou jsou přenosové rychlosti v řádech stovek kilobitů až megabitů (teoreticky je možných až 11 Mb/s, existují pokusy i o 22 Mb/s). Jenže Wi-Fi používá bezlicenční pásmo 2,4 GHz, které může používat každý, a stav tohoto pásma ve městech podle toho vypadá. Je přetížené a zarušené. Dosah připojení přes Wi-Fi se také pohybuje v řádech stovek metrů až v ideálním případě jednotek kilometrů (ovšem jen na venkově a za cenu snížení přenosové rychlosti).

Stále častěji se ale budeme setkávat i se standardem IEEE 802.16 (článek na Technetu). Pokud byste se domnívali, že jde o konkurenční technologie a chtěli srovnat jejich parametry, tak šestnáctka s přehledem vyhraje. Garantovaná přenosová rychlost až 70 Mb/s, dosah do 50 kilometrů a možnost práce ve frekvenčním rozsahu 2 až 66 GHz. IEEE 802.16 je ale určená k něčemu trošku jinému.

Připojení prostřednictvím IEEE 802.11b se používá především k přístupu k internetu. V takovém případě není nutné garantovat nejnižší přenosovou rychlost, což ostatně v případě 802.11b ani stejně pořádně nejde. IEEE 802.16 je ale více telekomunikační než internetový standard. Přenosové pásmo totiž není sdílené jako u 802.11b (i když i to jde zařídit), ale je rozdělené na jednotlivé kanály a ty jsou přiděleny koncovým stanicím. Přenosovou rychlost je tak možné garantovat.

V takovém přenosovém kanále je samozřejmě vedle připojení k internetu možné provozovat datové spojení (např. přes Frame Relay) a především hlasové služby. Používání IEEE 802.16 je samozřejmě dražší. Pokud se chce telekomunikační operátor vyhnout rušení, může používat licencovanou frekvenci, za kterou samozřejmě platí. Zařízení pro IEEE 802.16 také není tolik, a proto jsou dražší. Jejich cena poklesne až s vyrobeným množstvím.

IEEE 802.16 nemá sloužit pro připojování koncových zákazníků požadujících surfovat na internetu pokud možno zadarmo. Těm jsou určené technologie založené na IEEE 802.11b. Typické využití IEEE 802.16 je v připojení firem, hotspotů (přístupových bodů) pro sítě Wi-Fi, hubů pro ADSL, a to především v oblastech, kde neexistuje pokrytí klasickou optickou sítí (ta je samozřejmě rychlejší a spolehlivější, v závislosti na použitých prvcích sítě).

IEEE 802.16 je ideálním řešením pro telekomunikační operátory, kteří sice mají páteřní síť, ale nemají vybudovanou tzv. střední míli – cestu od své páteře až k místům koncentrace zákazníků. Vybudování střední míle  je poměrně drahé a na mnohých místech i technicky nebo ekonomicky nerealizovatelné. I když je vyžadována přímá viditelnost mezi základnovou stanicí a přijímačem, je možné vybudovat síť založenou na IEEE 802.16 mnohem levněji. Typickým příkladem jsou města a jejich historická jádra, kde je pokládání kabelů do země utopií a noční můrou památkářů i operátorů. Operátoři mohou využívat IEEE i pro připojování koncových zákazníků.

V současnosti jsou ale zařízení pro IEEE 802.16 hodně drahá. Bez zlevnění koncových i síťových zařízení se 802.16 rozhodně nijak dramaticky šířit nebude. Klíčem ke zlevnění je vždy standardizace a vzájemná kompatibilita komponent, která vede k tvrdší konkurenci. O to se bude v případě IEEE 802.16 snažit nezisková organizace WiMAX, jejímiž členy jsou společnosti jako Airspan, Alvarion, Aperto, Ensemble Communications, Fujitsu Microelectronics, Intel, Nokia, OFDM Forum, Proxim a další.

WiMAX nyní pracuje na všeobecně uznávaných testech kompatibility a výběru laboratoří, které budou působit jako certifikované pro testování a udělování certifikátů kompatibility. WiMAX chce postupovat podobně jako Wi-Fi aliance, která svou činností výrazně přispěla k současnému rozšíření sítí založených na IEEE 802.11b. Když budou mít uživatelé jistotu, že zařízení s certifikátem lze skutečně použít v libovolné síti podporující standard, nebudou se jich bát. Přesně to přispělo k rozšíření 802.11b a podle zástupců WiMAX by podobný efekt mohl nastat i v případě standardu 802.16. I když samozřejmě v jiném rozsahu. Sítě Wi-Fi jsou totiž určené skutečně pro koncové uživatele – jednotlivce, na rozdíl od IEEE 802.16.

  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Hlasujte o nejlepší sportovní fotku. Vyberete tak vítěze smartphonu vivo

26. dubna 2024

Soutěž o úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou výbavou nebo podepsaný dres...

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...