Google Android (ilustrační foto)

Google Android (ilustrační foto) | foto: Michal Hron, iDNES.cz

Nový Android ukončí roztříštěnost platformy

  • 48
U pPlatformy Google Android se často kritizuje její velká roztříštěnost. Způsobuje ji především rychlý vývoj mladého operačního systému. Nadcházející verze s kódovým označením Froyo to má změnit.

Důvodů, proč má Froyo uklidnit rozbouřené vody Androidu, bude hned několik. Tím prvním bude fakt, že překotný vývoj jádra samotného systému bude u nadcházející verze Froyo téměř ve své finální fázi. Froyo už bude verze, kterou můžeme považovat za "dospělý" systém. Další verze s kódovým označením Gingerbread se má už víc soustředit na vývoj a rozvoj samotných aplikací a funkcí. Nové evoluční verze Androidu se tak od nynějška nebudou objevovat s takovou rychlostí jako doposud.

Už verze Froyo ale přinese další zásadní novinku. I vestavěné aplikace víc oddělí od samotného systému jako třeba u Google Maps. Kdykoli tak Google aktualizuje některou z vestavěných aplikací, třeba internetový prohlížeč, bude si moci uživatel tuto novou verzi stáhnout z Android Marketu. Aktualizace budou fungovat i pro některé poměrně zásadní komponenty systému, třeba pro metody zadávání textu.

Výhodou takového přístupu bude, že pokud Google aktualizuje některou z aplikací nebo některou z součástí systému, nebude muset uživatel čekat na oficiální update firmwaru od výrobce telefonu. Tím snáze udrží krok s aktuálním stavem systému a bude méně závislý na výrobci svého mobilu. To je jistě vítaný krok kupředu, protože právě kvůli zmatenému vývoji a rychlému zastarávání některých přístrojů byla platforma doposud kritizována.

Verze Google Android

1.5 - Cupcake

1.6 - Donut

2.0 - Eclair

2.1 - je technicky součástí Eclair, nesprávně bývá označována jako Flan

x.x - Froyo - nástupnická verze Eclairu

x.x - Gingerbread

Dnes už na trhu existují a uživatelé v drtivé většině používají přístroje se čtyřmi verzemi systému: 1.5, 1.6, 2.0 a 2.1. Výrobci často s updaty svých přístrojů nespěchají, přitom některé aplikace vyžadují jen novější verze systému, jinak je nelze spustit. Tento problém se sice s novým krokem nevyřeší úplně, ale situace se částečně uklidní. Stabilizace vývoje jádra systému pak zase znamená, že už nebudou překotně stoupat hardwarové nároky na jeho běh. To znamená, že hardware nebude morálně zastarávat tak rychle jako doposud.

Google Android tak nepochybně dospívá. Pro tento dnes nejdynamičtěji se rozvíjející systém je to jedině dobře. Pro další nárůst popularity Androidu je totiž jistá stabilita a jasná kontinuita vývoje důležitá. Právě běžní uživatelé, mezi kterými je Android stále oblíbenější, totiž nemají na experimentování se systémem čas a chuť. Ti, kteří se hodlají i nadále v systému "vrtat", o tuto možnost nepřijdou.