Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový a propracovaný prohlížeč zcela zdarma! Stahujte TeaShark

aktualizováno 
Kvalitních internetových prohlížečů pro mobilní telefony, které jsou navíc zdarma, není příliš mnoho. Světlo světa nyní spatřil TeaShark, který je rozhodně jedním z nich. Přinášíme vám naše zkušenosti.

Propracovaný internetový prohlížeč TeaShark je nabízen volně ke stažení | foto: Adam Pospíšil, Mobil.iDNES.cz

Světově nejpoužívanějším internetovým prohlížečem pro platformu Java je jednoznačně program Opera Mini stejnojmenného norského výrobce. Její čtvrtá verze je téměř dokonalá - nabízí velmi podobné možnosti jako klasické počítačové prohlížeče. 

Mezi freewarovými aplikacemi se ale nyní objevil jeden vylepšený a velmi povedený prohlížeč. Jeho jméno je TeaShark a svému severskému konkurentovi doslova šlape na paty. A jak dopadl v našem testu?

Stáhněte zdarma a hurá na web!

Jak již bylo řečeno, internetový prohlížeč TeaShark je určený pro mobilní platformu Java MIDP 2.0. Aby se mohlo jednat o opravdovou konkurenci pro program Opera Mini, musí být stejně jako on nabízen zdarma.

Prohlížeč TeaShark Prohlížeč TeaShark Prohlížeč TeaShark

Instalační soubor si tedy bez zaplacení jediné koruny můžete stáhnout jak prostřednictvím wapových stránek wap.teashark.com, tak přes počítač, a to na těchto internetových stránkách. Soubor si pak do paměti telefonu můžete nahrát například prostřednictvím datového kabelu nebo pomocí bezdrátové technologie Bluetooth.

Po instalaci není třeba vůbec nic nastavovat. Pokud máte v telefonu správně uložený datový profil, který je platný pro vašeho mobilního operátora, stačí prohlížeč spustit a ten se sám připojí na mobilní internet.

Uvítat vás může Google i Yahoo

Zatímco Opera Mini mění základní vyhledávací portály jako na běžícím páse (dříve to byl Yahoo, v současnosti Google), dnes recenzovaný TeaShark vsadil na vlastní přání uživatele. V nastavení si proto můžete zvolit, zda chcete, aby se při startu programu zobrazovalo vyhledávací okno portálu Google, Yahoo, Ask, či dokonce čínského Baidu.

Prohlížeč TeaSharkProhlížeč TeaShark Prohlížeč TeaShark

Hlavní obrazovka vypadá až na barevnou kombinaci (modrá místo červené) na chlup stejně jako v Opeře. Pod již zmíněným vyhledávacím oknem nalezneme oblíbené portály nebo vámi uložené záložky, ke kterým můžeme pomocí jediného stisku tlačítka ihned přistoupit.

Našeptávač, landscape mód či hledání obsahu

TeaShark nabízí velmi pokročilé funkce. V hlavním nastavení si můžete vybrat, zda chcete na internetové portály nahlížet klasickým způsobem, nebo v takzvaném landscape módu. Při něm se obsah displeje otočí o devadesát stupňů.

Prohlížeč TeaShark Prohlížeč TeaShark 

Jakmile budete psát adresu nějaké stránky, prediktivní funkce vám bude našeptávat písmenka, které byste mohli chtít zadat. To je možnost, kterou velmi chválíme - dokáže ušetřit spoustu času.

Stejně jako při brouzdání po internetu na běžném počítači i v prohlížeči TeaShark je možné vyhledávat text nebo jeho části. Jednoduše zadáte vámi požadované slovo a systém prohledá celý portál, případně zobrazí nalezené výsledky.

K dispozici je i RSS čtečka

Při pročítání internetových stránek, které nabízejí možnost čtení zpráv přes RSS kanál, vám prohlížeč automaticky nabídne přidat danou stránku mezi vámi sledované. Kdykoliv tak TeaShark spustíte, můžete si prakticky během několika sekund prohlédnout, co nového bylo publikováno na vašem oblíbeném portálu.

Stránky si můžete pročítat dvojím způsobem. Program může stránku rozdělit na důležité bloky a zařadit je pod sebe. Celou stránku tak lze pročíst posouváním směrem dolů. Druhou možností - známou z Opery Mini - je zobrazení webu v jeho původní podobě. Prostřednictvím kurzoru se pak můžete posouvat do všech čtyř stran. Navíc lze náhled přiblížit i oddálit, aby se toho na displej vešlo trochu více.

Prohlížeč TeaShark Prohlížeč TeaShark Prohlížeč TeaShark

Portály, které jste navštívili, se ukládají do historie. Přímo při "surfování" se můžete podívat na stránky, na kterých jste byli před chvílí, a to za pomoci stisku klávesy s číslem 3.

TeaShark je jen trochu jiná Opera

Používáním programu TeaShark příliš mnoho peněz neutratíte. Každou požadovanou stránku nejprve centrální systém okleští o datově náročné prvky a do vašeho mobilního telefonu pošle jen ty podstatné záležitosti. Tento mechanismus tak redukuje až dvě třetiny veškerých dat.

Nadějný prohlížeč TeaShark je perspektivním konkurentem pro zavedenou aplikaci Opera Mini. Zatím je pouze ve zkušební verzi, a tak můžeme očekávat ještě další vylepšení.

Nicméně již v současnosti útočí na nejnovější verzi svého oponenta - betaverzi Opery Mini 4.1. Nabízí prakticky shodné možnosti i nápadně podobné uživatelské prostředí. Vytknout lze jen poněkud větší dobu odezvy kláves a pomalejší systém. V ostatním dosahuje TeaShark "norských" kvalit.Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené...

Najdete na iDNES.cz