Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nový a propracovaný prohlížeč zcela zdarma! Stahujte TeaShark

aktualizováno 
Kvalitních internetových prohlížečů pro mobilní telefony, které jsou navíc zdarma, není příliš mnoho. Světlo světa nyní spatřil TeaShark, který je rozhodně jedním z nich. Přinášíme vám naše zkušenosti.

Propracovaný internetový prohlížeč TeaShark je nabízen volně ke stažení | foto: Adam Pospíšil, Mobil

Světově nejpoužívanějším internetovým prohlížečem pro platformu Java je jednoznačně program Opera Mini stejnojmenného norského výrobce. Její čtvrtá verze je téměř dokonalá - nabízí velmi podobné možnosti jako klasické počítačové prohlížeče. 

Mezi freewarovými aplikacemi se ale nyní objevil jeden vylepšený a velmi povedený prohlížeč. Jeho jméno je TeaShark a svému severskému konkurentovi doslova šlape na paty. A jak dopadl v našem testu?

Stáhněte zdarma a hurá na web!

Jak již bylo řečeno, internetový prohlížeč TeaShark je určený pro mobilní platformu Java MIDP 2.0. Aby se mohlo jednat o opravdovou konkurenci pro program Opera Mini, musí být stejně jako on nabízen zdarma.

Prohlížeč TeaShark Prohlížeč TeaShark Prohlížeč TeaShark

Instalační soubor si tedy bez zaplacení jediné koruny můžete stáhnout jak prostřednictvím wapových stránek wap.teashark.com, tak přes počítač, a to na těchto internetových stránkách. Soubor si pak do paměti telefonu můžete nahrát například prostřednictvím datového kabelu nebo pomocí bezdrátové technologie Bluetooth.

Po instalaci není třeba vůbec nic nastavovat. Pokud máte v telefonu správně uložený datový profil, který je platný pro vašeho mobilního operátora, stačí prohlížeč spustit a ten se sám připojí na mobilní internet.

Uvítat vás může Google i Yahoo

Zatímco Opera Mini mění základní vyhledávací portály jako na běžícím páse (dříve to byl Yahoo, v současnosti Google), dnes recenzovaný TeaShark vsadil na vlastní přání uživatele. V nastavení si proto můžete zvolit, zda chcete, aby se při startu programu zobrazovalo vyhledávací okno portálu Google, Yahoo, Ask, či dokonce čínského Baidu.

Prohlížeč TeaSharkProhlížeč TeaShark Prohlížeč TeaShark

Hlavní obrazovka vypadá až na barevnou kombinaci (modrá místo červené) na chlup stejně jako v Opeře. Pod již zmíněným vyhledávacím oknem nalezneme oblíbené portály nebo vámi uložené záložky, ke kterým můžeme pomocí jediného stisku tlačítka ihned přistoupit.

Našeptávač, landscape mód či hledání obsahu

TeaShark nabízí velmi pokročilé funkce. V hlavním nastavení si můžete vybrat, zda chcete na internetové portály nahlížet klasickým způsobem, nebo v takzvaném landscape módu. Při něm se obsah displeje otočí o devadesát stupňů.

Prohlížeč TeaShark Prohlížeč TeaShark 

Jakmile budete psát adresu nějaké stránky, prediktivní funkce vám bude našeptávat písmenka, které byste mohli chtít zadat. To je možnost, kterou velmi chválíme - dokáže ušetřit spoustu času.

Stejně jako při brouzdání po internetu na běžném počítači i v prohlížeči TeaShark je možné vyhledávat text nebo jeho části. Jednoduše zadáte vámi požadované slovo a systém prohledá celý portál, případně zobrazí nalezené výsledky.

K dispozici je i RSS čtečka

Při pročítání internetových stránek, které nabízejí možnost čtení zpráv přes RSS kanál, vám prohlížeč automaticky nabídne přidat danou stránku mezi vámi sledované. Kdykoliv tak TeaShark spustíte, můžete si prakticky během několika sekund prohlédnout, co nového bylo publikováno na vašem oblíbeném portálu.

Stránky si můžete pročítat dvojím způsobem. Program může stránku rozdělit na důležité bloky a zařadit je pod sebe. Celou stránku tak lze pročíst posouváním směrem dolů. Druhou možností - známou z Opery Mini - je zobrazení webu v jeho původní podobě. Prostřednictvím kurzoru se pak můžete posouvat do všech čtyř stran. Navíc lze náhled přiblížit i oddálit, aby se toho na displej vešlo trochu více.

Prohlížeč TeaShark Prohlížeč TeaShark Prohlížeč TeaShark

Portály, které jste navštívili, se ukládají do historie. Přímo při "surfování" se můžete podívat na stránky, na kterých jste byli před chvílí, a to za pomoci stisku klávesy s číslem 3.

TeaShark je jen trochu jiná Opera

Používáním programu TeaShark příliš mnoho peněz neutratíte. Každou požadovanou stránku nejprve centrální systém okleští o datově náročné prvky a do vašeho mobilního telefonu pošle jen ty podstatné záležitosti. Tento mechanismus tak redukuje až dvě třetiny veškerých dat.

Nadějný prohlížeč TeaShark je perspektivním konkurentem pro zavedenou aplikaci Opera Mini. Zatím je pouze ve zkušební verzi, a tak můžeme očekávat ještě další vylepšení.

Nicméně již v současnosti útočí na nejnovější verzi svého oponenta - betaverzi Opery Mini 4.1. Nabízí prakticky shodné možnosti i nápadně podobné uživatelské prostředí. Vytknout lze jen poněkud větší dobu odezvy kláves a pomalejší systém. V ostatním dosahuje TeaShark "norských" kvalit.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Za 23 korun vám aplikace fotku z iPhonu ukáže až za tři dny

Netradiční fotoaplikace Gudak vás donutí nad fotkami zase přemýšlet

Vnímání fotografie se za posledních pár let výrazně změnilo. Díky záznamovým médiím již totiž nemusíme přemýšlet nad...

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Najdete na iDNES.cz