Novodobá telefonie slaví 20 let. Au revoir! zaznělo v prvním GSM hovoru

  • 4
Červenec 1991 se zapsal do historie jako měsíc prvního komerčního GSM hovoru. Uskutečnil ho finský předseda vlády Harri Holkeri, který volal místostarostce města Tampere Kaarině Suoniové. "Vytváříme tu historii," řekl. V té době ještě ani trochu netušil, kolik pravdy se v jeho větě ukrývá.

"Volám prostřednictvím nové GSM sítě. Jsme první, kdo skrze ni mluví," dodal Holkeri. První GSM hovor musel provést ještě z několikakilogramového přístroje zabudovaného v automobilu; kapesní mobily, jak je známe dnes, tehdy ještě téměř neexistovaly. Přihlížela mu řada nadšenců i novinářů.

Holkeri se v demonstračním hovoru se Sueniovou pobavil například nad čistotou zvuku a nadšení projevili i u nového přístupu k identifikaci účastníka v síti - dnes notoricky známou SIM kartou. "Je skvělé, že máte SIM kartu, díky níž lze z jakéhokoli telefonu v systému udělat svůj vlastní," pronesla místostarostka.

GSM (Global System for Mobile communication)

Původně Groupe Spécial Mobile, později však bylo rozhodnuto, že se zachovají iniciály ale změní se význam zkratky. GSM (Globální Systém pro Mobilní komunikaci) je nejpopulárnější standard pro mobilní telefony na světě. GSM telefony používá přes 4 miliardy lidí z více než 200 zemí.

Technické základy systému GSM byly definovány v roce 1987. První specifikace vznikla v roce 1990, obsahovala přes 6 000 stran textu. Obchodní operace začala Radiolinja z Finska v roce 1991.

Zdroj: Wikipedia.cz

Předseda vlády po ukončení hovoru musel dlouze pózovat dychtivým fotografům se sluchátkem v ruce. Vznikly tak nezapomenutelné - a dnes již lehce úsměvné - snímky, které zachycují klíčový okamžik v historii mobilní telefonie.

Dne 1. července 1991, kdy se hovor uskutečnil, přitom ještě nikdo nemohl tušit, jakého úspěchu se právě systém GSM dočká. Holkeriho slova se po čase stala ikonickou připomínkou dob největšího rozmachu mobilních sítí.

Obrovský rozmach překvapil i odborníky

V následujících letech se GSM rozšířil nebývalým tempem. Jeho úspěch zaskočil dokonce i odborníky. Jen za první dekádu existence, tedy do roku 2001, dokázal získat na půl miliardy zákazníků po celém světě.

"Když jsme vyvíjeli první GSM telefon, nikdo z nás si nedovolil odhadovat, jak se tato technologie uchytí v budoucnu. Nikoho z nás tehdy ani nenapadlo, že bude GSM mít tak obrovský vliv na životy miliard lidí po celém světě," říká Timo Ali-Vehmas, vicepresident největšího výrobce mobilů světa, finské Nokie.

Dnes existuje 838 sítí tohoto typu v 234 zemích či nezávislých teritoriích. Obsluhují neuvěřitelných 4,4 miliardy uživatelů a každý den přibývá další milion. To je zhruba dvanáct nových zákazníků každou sekundu.

"GSM zažil obrovský rozmach především díky tomu, že to byl první digitální systém založený na otevřených standardech," míní dnes Pekka Soini, ředitel vývoje společnosti Nokia Siemens Networks.

Éra GSM zdaleka nekončí

Kdo by si navíc myslel, že GSM je s nástupem sítí třetí generace již téměř zapomenutou technologií, velice by se mýlil. Mnoho principů, se kterými přišel, se totiž zachovalo i v moderních sítích typu UMTS či dokonce LTE. Lze ho považovat za základní stavební kámen všech příbuzných moderních digitálních systémů.

Navrch se stále v kooperaci s těmito sítěmi dále vyvíjí. "GSM zde bude i v nadcházejících desetiletích spolu s 3G a LTE. Stále má co nabídnout," dodal Soini. Upozornil, že jedna z posledních inovací systému byla oznámena teprve v červnu tohoto roku. "Je to nová softwarová funkce, která dokáže až zdvojnásobit kapacitu systému a zvýšit kvalitu přenášeného hlasu," prozradil.

Nic z toho by ale podle něj nebylo možné, kdyby se na vývoji systému nepodílelo v posledních dvaceti letech tolik vědeckých kapacit. "Je skvělé vidět, že práce na GSM pokračují i dnes. Systém se neustále vyvíjí a modernizuje mnoha zajímavými směry," dodal nadšeně Ali-Vehmas.

První komerční hovor v GSM síti se uskutečnil v síti postavené tehdejší Telenokií a Siemensem, sdružením, které dnes vystupuje pod značkou Nokia Siemens Networks. Síť si nechal vystavět finský operátor Radiolinja, dnes Elisa.