Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Novinky s Windows Mobile na vlastní oči: obr i několik milých překvapení

aktualizováno 
Na kongresu 3GSM v Barceloně se vedle běžných telefonů představily i chytré přístroje s operačním systémem Windows Mobile. Asi největším překvapením jsou nové Toshiby a nová řada Ultimate od i-mate.
HTC 3GSM 2007

HTC 3GSM 2007 | foto: Mobil

Kongres 3GSM konaný v Barceloně se stal místem pro premiéru řady mobilních telefonů. Vedle běžných telefonů se na výstavišti prezentovaly i novinky s otevřeným operačním systémem, tedy smartphony a komunikátory. V dnešním článku se zaměříme na novinky, které používají operační systém Windows Mobile od Microsoftu.


3GSM World Congress 2007
Všechny novinky z Barcelony pohromadě - klikněte na obrázek

Vedle tradičních výrobců s operačním systémem od Microsoftu, jakým je například tchajwanský producent HTC, se v Barceloně představily i značky, které doposud v portfoliu zařízení s Windows Mobile neměly.

Asi největším překvapením byl stánek japonské Toshiby, která prezentovala dva velmi zajímavé přístroje. Tradiční výrobce dále zastupovala Motorola s novinkami, které by se měly uchytit na náročném evropském trhu. Překvapil také prodejce i-mate, který představil vlastní řadu komunikátorů s výrazným designem.

HTC Advantage – obří rozměry, bohatá výbava

Začněme u jednoho z největších producentů chytrých zařízení s operačním systémem Windows Mobile u tchajwanské společnosti HTC. Největší novinkou (a tím je myšlena i fyzická stránka) na jeho stánku se stal nový komunikátor Advantage. Tento přístroj se svoji koncepcí i konstrukcí blíží kategorii zařízení UMPC (Ultra Mobile PC). Kategorii UMPC Advantage atakuje svými rozměry, používá však operační systém Windows Mobile. Zatím však ještě ve starší verzi 5.0.

HTC 3GSM 2007 HTC 3GSM 2007 HTC 3GSM 2007

Rozměry nového HTC jsou opravdu v rámci komunikátorů obří. Přístroj se s rozměry 133,5 x 98 x 16 milimetrů opravdu do žádné kapsy nevejde. Nadměrnou velikost ještě doplňuje stejně extrémní hmotnost 359 gramů. Komunikátor zaujme svou konstrukcí s odnímatelnou QWERTY klávesnicí.

 HTC 3GSM 2007 HTC 3GSM 2007 HTC 3GSM 2007

Ve výbavě HTC Advantage nechybí nic podstatného včetně GPS, rychlých dat HSDPA, Wi-Fi a dotykového displeje s VGA rozlišením. Kapacita vestavěné paměti by měla díky použití 8 GB pevného disku vyhovět i nejnáročnějším uživatelům. Pro plynulou práci je Advantage vybaveno rychlým procesorem taktovaným na frekvenci 624 MHz.

  HTC 3GSM 2007 HTC 3GSM 2007 HTC 3GSM 2007

HTC Advantage jako první nabídne na vybraných trzích operátor T-Mobile pod označením Ameo. Mezi zeměmi, kde T-Mobile novinku nabídne, Česká republika prozatím chybí. Uvedení na našem trhu může překazit i vysoká pořizovací cena, která se bude pohybovat okolo 31 000 Kč.

HTC S710 – poprvé s výsuvnou QWERTY klávesnicí

Na stánku HTC nás nejvíce zaujal nový smartphone S710 známý pod kódovým označením Vox, který jako první nabízí výsuvnou QWERTY klávesnici. Ta zasunutá nepřekáží pohodlnému ovládání jako u běžného telefonu. Po vysunutí nabízí dostatečné rozměry, kterými zastiňuje přístroje s QWERTY klávesnicí umístěnou pod displejem. Psaní na QWERTY klávesnici je velmi pohodlné díky velkým klávesám s optimálním zdvihem.

HTC 3GSM 2007 HTC 3GSM 2007 HTC 3GSM 2007

Výsuvná QWERTY klávesnice není to jediné čím HTC S710 boduje. V jeho výbavě najdeme například Wi-Fi nebo dvoumegapixelový fotoaparát. Menším negativem je absence podpory sítí třetí generace. V naších končinách však plně vyhoví podpora datových přenosů EDGE.

HTC 3GSM 2007 HTC 3GSM 2007 HTC 3GSM 2007

Nový netradiční smartphone již používá nový operační systém Windows Mobile 6.0 Standard a uživatelskou paměť lze rozšířit pomocí paměťových karet formátu microSD. HTC S710 nás příjemně překvapil a to i odhadovanou prodejní cenou, která by se měla pohybovat okolo 11 000 Kč.

HTC P3350 – starý známý bez GPS

HTC na svém stánku vystavoval i novinku P3350. Tento model ničím nepřekvapí, jedná se totiž o HTC P3300 (Artemis), které pouze postrádá vestavěnou navigaci GPS. Na rozdíl od MDA Compact III nabízeného T-Mobilem však nechybí připojení na internet přes Wi-Fi. Ostatní výbava je naprosto shodná s modelem P3300, podobný je i design novinky. Otočný ovladač RollR zůstal rovněž zachován. Podle vyjádření výrobce se bude nový model P3350 prodávat zhruba o 50 Euro levněji než model P3300.

HTC 3GSM 2007 HTC 3GSM 2007 HTC 3GSM 2007

Motorola MOTO Q q9 – žádné překvapení

Žádné překvapení na nás nečekalo na stánku Motoroly. O připravovaném smartphonu Q q9 se všeobecně vědělo a že ho výrobce v Barceloně oficiálně představí se čekalo. Jedná se o chytrý telefon s horizontálně umístěným displejem pod nímž se nachází QWERTY klávesnice. Na trhu se tedy popere s konkurenty Samsungem i600 a HTC Cavalier.

Motorola Q q9 3GSM 2007 Motorola Q q9 3GSM 2007 Motorola Q q9 3GSM 2007

Stejně jako konkurenti nabízí nová Motorola podporu sítí třetí generace. V nich telefon podporuje rychlá data HSDPA. Wi-Fi však chybí, což považujeme za zásadní nedostatek. Výrobce připravil i variantu pouze pro sítě GSM pod označením Q gsm, která má design původní Motoroly Q určené pro standard CDMA. Oba modely se můžou pochlubit tenkou konstrukcí, která se stává v této kategorii běžnou vlastností. S novými Motorolami bychom se měli setkat i na našem trhu, cenu výrobce prozatím nezveřejnil.

Motorola Q q9 3GSM 2007 Motorola Q q9 3GSM 2007

Toshiba PORTÉGÉ G900 – největší překvapení

Asi největší překvapení si pro nás v Barceloně nachystala Toshiba. Tento výrobce je sice na evropských trzích zastoupen několika běžnými mobily, ale že se pustí i do produkce chytrých zařízení s operačním systémem Windows Mobile čekal málokdo. Překvapení bylo o to větší, protože Toshiba se nespokojila s běžným standardem a rovnou představila jedny z nejlépe vybavených přístrojů dané kategorie.

Toshiba 3GSM 2007 Toshiba 3GSM 2007 Toshiba 3GSM 2007

První novinka, komunikátor PORTÉGÉ G900, má obdobnou konstrukci jako například HTC TyTN. Tedy nabízí z levého boku výsuvnou QWERTY klávesnici. Komunikátor však potěší i dotykovým displejem s výborným rozlišením 800 x 480 obrazových bodů. Komunikátor má také dotykový senzor umístěný na spodní stráně výsuvného displeje, který slouží pro zabezpečení. Podpora sítí třetí generace, rychlá data HSDPA, Wi-Fi, příprava pro telefonování pro VoIP, dvoumegapixelový fotoaparát a USB On-The-Go je samozřejmostí. Chybí snad pouze vestavěná navigace GPS.

Toshiba 3GSM 2007 Toshiba 3GSM 2007 Toshiba 3GSM 2007

Na tento zajímavý komunikátor s novými Windows Mobile 6.0 si však budeme muset ještě chvíli počkat. Výrobce dokonce uvádí, že se může změnit i jeho design, který jinak zaslouží pochvalu. Komunikátor G900 není výlučně evropská záležitost. V Japonsku jej totiž bude nabízet i operátor SoftBank. V Evropě by měl nové Toshiby nabízet operátor Vodafone.

Toshiba PORTÉGÉ G500 – malá, ale chytrá

Dalším překvapením od Toshiby je vysouvací chytrý telefon G500. Ten sice používá ještě starší operační systém Windows Mobile 5.0, přesto nabízí několik pokrokových řešení. Výbava telefonu zahrnuje podporu sítí třetí generace včetně rychlých dat HSDPA, Wi-Fi, dvoumegapixelový fotoaparát a podporu telefonování přes VoIP.

Toshiba 3GSM 2007 Toshiba 3GSM 2007 Toshiba 3GSM 2007

Nový smartphone od Toshiby může navíc sloužit při připojení přes Bluetooth nebo Wi-Fi k osobnímu počítači jako externí klávesnice. To se může hodit například při různých obchodních prezentacích. Přes Wi-Fi a Bluetooth nová Toshiba také umožňuje na dálku počítač automaticky zamknout když se s telefonem vzdálíte. I tento model nabízí dotykový senzor pro zabezpečení.

Toshiba 3GSM 2007 Toshiba 3GSM 2007 Toshiba 3GSM 2007

Nová řada komunikátorů i-mate Ultimate

Překvapení si pro Barcelonu přichystal i prodejce chytrých zařízení s Windows Mobile společnost i-mate. Ta doposud nabízela pod svoji značkou různé přístroje od OEM výrobců. Nejdříve nabízel přístroje od HTC, poté od Inventecu nebo Tech Faith Wireless. Nyní přišla s vlastní řadou Ultimate, kterou i-mate nejen navrhl, ale také je bude vyrábět pod svoji značkou.

i-mate 3GSM 2007 i-mate 3GSM 2007 i-mate 3GSM 2007

Nová řada zahrnuje přístroje všemožných konstrukcí, výbava je u všech modelů totožná. Velký důraz byl kladen na design komunikátorů, které podle našeho mínění patří v tomto směru mezi nejpovedenější.

i-mate 3GSM 2007 i-mate 3GSM 2007 i-mate 3GSM 2007

Výbava není chudá a zahrnuje VGA displej, Wi-Fi, rychlý procesor Intel Bulverde taktovaný na 520 MHz, dvoumegapixelový fotoaparát, podporou pro sítě třetí generace, rychlá data HSDPA a FM rádio. Komunikátory používají nový operační systém Windows Mobile 6.0. Špatnou zprávou je informace, že se s těmito přístroji na našem trhu nesetkáme.

Autor:
Nejčtenější

Huawei Mate 10 Pro
Tak nízkou cenu nikdo nečekal. Huawei Mate 10 Pro zatopí konkurenci

Huawei představil v Mnichově nový špičkový smartphone Mate 10. Překvapí hned v několika ohledech. Stejně jako nové iPhony má neuroprocesor, který se sám učí,...  celý článek

KRACK: Key Reinstallation Attacks
Nepříjemné překvapení: I vaše wi-fi je zranitelná, odhalili experti

Bezpečnostní odborníci varují: zabezpečení bezdrátového připojení wi-fi pomocí WPA2 nelze považovat za bezpečné. Výzkumníci upozorňují, že zranitelností...  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

Ilustrační snímek
Dovolená v Egyptě je vyšla draho. Operátor chtěl téměř 80 tisíc

Deset srpnových dní strávených v Egyptě se britskému páru výrazně prodražilo. Důvodem nebyly ovšem neplánované výdaje v místě pobytu, překvapení přišlo až po...  celý článek

Xiaomi Mi 6
Tato lahůdka mezi výkonnými smartphony stojí 12 tisíc, má to ale háček

Na českém trhu se objevil zajímavý supersmartphone od čínského Xiaomi. Za 12 tisíc nabídne bohatou výbavu, která se dá srovnat s nejvýkonnějšími telefony...  celý článek

Další z rubriky

Xiaomi Mi 6
Tato lahůdka mezi výkonnými smartphony stojí 12 tisíc, má to ale háček

Na českém trhu se objevil zajímavý supersmartphone od čínského Xiaomi. Za 12 tisíc nabídne bohatou výbavu, která se dá srovnat s nejvýkonnějšími telefony...  celý článek

Údajný snímek nástupce OnePlus 5
OnePlus 5 hlásí vyprodáno. Nástupce přijde nečekaně brzo

OnePlus 5 patří k nejpovedenějším přístrojům sezony. Má výbornou výbavu a příznivou cenu. Podle serveru GizmoChina by již brzy měl přijít jeho nástupce, který...  celý článek

Xiaomi Mi Note 3
Xiaomi překonalo rekord. Jen v září prodalo 10 milionů smartphonů

Čínským výrobcům sice s velkým náskokem kraluje Huawei, ovšem i další tamní hráči posilují. Daří se i Xiaomi, šéf společnosti Lei Jun se v minulých dnech...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.