Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové moderní slovo? Elektrosmog.

aktualizováno 
Hrozí v srdci Evropy vznik oázy ticha bez mobilních telefonů? Vysoká míra bezpečnosti si žádá ještě vyšší cenu, tvrdí čtyři švýcarští mobilní operátoři. Ti si stěžují na příliš tvrdé zdravotní normy, které jim stanovily tamní úřady.

Čtyři švýcarští mobilní operátoři v pátek apelovali na bernskou vládu, aby zmírnila nové bezpečnostní normy pro provoz mobilních sítí a umožnila jim sdílet vysílače. To by operátorům umožnilo snížit provozní náklady a zároveň chránit obyvatele před “elektrosmogem”. Toto nové slovo je populárním označením potenciálně nebezpečné formy neionizujícího záření, vydávaného anténami vysílačů mobilních sítí. “Pokud vláda naše návrhy nevezme v potaz, mohla by se ze Švýcarska stát oáza klidu v srdci Evropy, kde by nezazvonil jediný mobilní telefon,” varoval Jens Alder, šéf Swisscomu, jednoho ze čtyř operátorů, kteří v zemi působí.

Švýcarský úřad pro ochranu životního prostředí (BUWAL) v březnu vypsal nové normy ohledně intenzity záření, které jsou podle operátorů až desetkrát tvrdší než ty, které požaduje Světová zdravotnická organizace.

Zástupci Swisscomu, TDC, Orange a Telefóniky Movile přitom tvrdí, že jejich společnosti nebojují z principu proti samotným omezením intenzity záření, že však vládě předkládají své vlastní návrhy, které by se měly s tímto nebezpečím vyrovnat. K opatřením, které operátoři navrhují, patří procedury, které by umožnily sdílení vysílačů.

Šéf švýcarského Orange Andreas Wetter říká, že normy BUWALu v podstatě zamezují jakémukoli sdílení vysílačů, což by postupně vedlo k výstavbě “lesů antén” po celé zemi. Podle něho by taková situace vyhnala ceny za mobilní telekomunikaci tak vysoko, že by lidé přestali služeb operátorů úplně užívat. Pouze jeho firmu by rekonstrukce současných vysílačů sítě GSM podle nových směrnic přišla na 500 milionů švýcarských franků (cca 12 miliard Kč).

Ještě hůře by na tom byla Telefónica, které by nemožnost sdílet vysílače velmi výrazně prodražila stavbu sítě 3G. Španělská společnost totiž sice má ve Švýcarsku licenci na provoz sítě UMTS, ale neprovozuje tam síť druhé generace, takže by byla nucena stavět celou infrastrukturu sama.

Zástupci operátorů shodně tvrdí, že proti BUWALu nevykopali válečnou sekeru a hledají “konstruktivní dialog”. Nejspornějším bodem při jednání bude právě elektrosmog a metodika měření jeho emisí. Podle BUWALu se mají hodnoty získávat na základě kombinace teoretických poznatků a konkrétního měření v oblastech s nejvyšší intenzitou záření. Operátoři naopak navrhují při získávání údajů vycházet z průměrných naměřených hodnot, které by měřily a vyhodnocovaly nezávislé firmy.

Alder ze Swisscomu prohlásil, že operátoři i vládní úřady musí brát v potaz obavy lidí z možných negativních zdravotních dopadů emisí elektrosmogu, protože zatím nebylo prokázáno, jestli záření z vysílačů je bezpečné či nikoli. Varoval však před ustupováním malým zájmovým skupinám při udílení povolení ke stavbě vysílačů.

Podle očekávání by spor BUWALu a operátorů měl být vyřešen do konce září.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Tomuto mobilu energie jen tak nedojde. Utrhne vám ovšem kapsu

Ulefone Power 5

Do redakce nám zavítal neobvykle vybavený smartphone značky Ulefone. Velké a těžké monstrum s názvem Power 5 má baterii...

Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Další z rubriky

Majitelé iPhonů mají vysoký příjem, patří mezi nejmajetnější

Vlastnictví íPhonu v 69,1 procentech případů znamená, že má vlastník „vysoký...

Studie univerzity v Chicagu potvrdila, že vlastníci iPhonu či iPadu patří k bohatší vrstvě společnosti. To však...

Je noční můra ZTE u konce? USA dočasně odvolávají platnost embarga

ZTE dosáhlo dohody s americkou administrativou

Americká vládnoucí garnitura odblokovala v dubnu uvalené embargo na čínskou společnost ZTE. Tento krok však zatím...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Najdete na iDNES.cz