Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové ceny - internet přes GPRS

aktualizováno 
Připojení k internetu přes GPRS je mezi uživateli stále oblíbenější. V článku najdete přehled všech nových cen (s nižší DPH) a také odkaz na článek s nastavením GPRS pro připojení k internetu z počítače nebo notebooku.

Od 1. května se snížila sazba DPH z 22 % na 19 %. V této vyšší daňové sazbě jsou od 1. ledna tohoto roku i telekomunikační služby. Mobilní operátoři promítly změny DPH do cen v plné výši, takže když na začátku roku zdražovali, nyní zlevnili.

Hodí se internet přes GPRS?

Pokud máte z minulosti zažitý názor, že připojení k internetu přes mobil se hodí jen pro krátké a pomalé připojení v okamžiku, kdy nemáte jinou alternativu, tak na něj rychle zapomeňte. Existují mnohem rychlejší nebo spolehlivější způsoby připojení k internetu, ale připojení přes GPRS se již dnes vyrovná klasickým modemům v telefonní síti rychlostí a navíc přidává možnost pohybu a to i při současném stahování dat, nemluvě o možnosti vybrat si ze dvou tarifů nabízejících neomezený přenos dat za pevný měsíční poplatek.

Právě tento fakt vede stále více současných uživatelů modemového připojení k tomu, že začínají silně uvažovat o přechodu na připojení přes GPRS. A dnes už je z čeho vybírat, můžete se rozhodnout pro měsíční poplatek, nebo v případě občasného využívání se spolehnout na jeden z doplňkových programů k běžným tarifním programům či se jen občas připojit a připojit více za přenesená data. A připojit se můžete i s předplacenou kartou.

Kde hledat další informace?

Dále v článku najdete postup aktivace GPRS pro všechny operátory. Na konci je přehled cen za GPRS s poznámkami k jednotlivým tarifům. Návod na nastavení počítače či notebooku pro GPRS.

Pozor na technická omezení a kompresi dat

Připojení přes mobil má i nevýhody. Tou největší je samotný princip technologie – využívá volnou kapacitu mobilní sítě a i když je část komunikačních kanálů vyhrazena jen pro GPRS, při velké hlasové zátěži a v případě, že se chce přes mobil připojit k internetu více lidí, budete mít smůlu. Připojení bude pomalé a bude padat. Stejně tak je důležitá kvalita signálu, která je nezbytná pro rychlost připojení.

Zatímco s přetíženou sítí se budete setkávat u všech operátorů (jen v různé intenzitě), sítě se liší konfigurací. T-Mobile nabízí všechny čtyři kódovací schémata (schémata určují poměr přenosového kanálu věnovaného samotným datům, zbytek připadá na režii a opravné kódy), zatímco Eurotel a Oskar jen dvě nejpomalejší. Nejrychlejší schémata CS3 a CS4 ale využijete jen s velmi dobrým signálem, zatímco CS2 funguje téměř všude.

Existují i služby pro "zrychlení" přenosu přes GPRS - komprimují totiž přenášená data. O těchto službách jsme na Mobil.cz již psali a chystáme i jejich přehled a test v budoucnu.

Aktivace GPRS – Eurotel

Datové přenosy si u Eurotelu můžete aktivovat na infolince (*11 u tarifů, *88 u Go) nebo ve značkových prodejnách. GPRS na Go si můžete také aktivovat posláním textové zprávy s obsahem GPRS A na telefonní číslo 999111 (deaktivace je GPRS D). Aktivace je bezplatná.

Aktivace GPRS – Oskar

U Oskara si musíte přístup k internetu přes GPRS aktivovat u tarifů i u předplacených karet. O aktivaci můžete požádat již při objednávání přes OskarKontakt (infolinka pro objednání služeb), pomohou vám i v prodejně. Aktivace je bezplatná.

Aktivace je možná prostřednictvím internetové či hlasové Samoobsluhy (rozhraní pro správu a nastavení služeb - *077) nebo na speciální lince *607.

Při aktivaci GPRS u Oskaret musíte mít kredit alespoň 75 korun, v průběhu používání GPRS nesmí klesnout pod 50 korun.

Aktivace GPRS – T-Mobile

Aktivace GPRS u T-Mobile probíhá prostřednictvím infolinky (4603 z T-Mobile nebo 603 603 603 z jiných sítí). Tyto podmínky jsou společné pro tarify i karty Twist. Aktivace je bezplatná.

Ceny GPRS – neomezené paušály

Eurotel a T-Mobile nabízejí tarify pro připojení k internetu přes GPRS za pevný měsíční poplatek, kdy už nemusíte platit za přenesená data. Eurotel má tarif Data Nonstop a můžete si jej pořídit jako doplněk k jinému standardnímu tarifu, nebo jako samostatný tarif (v takovém případě požádáte o tarif Individual a k němu budete chtít Data Nonstop, potom nebudete platit nic navíc). Proto se v naší tabulce objevuje Data Nonstop bez dalšího tarifu.

T-Mobile umožňuje zřídit GPRS Unlimited jen k hlasovému tarifu, nebo si pořídit zcela samostatný Tarif Data Unlimited. Příplatkový GPRS Unlimited uvádíme proto v tabulce s nejlevnějším tarifem Tarif 20 Start. Samostatný Data Unlimited nemá volné minuty (cena za minutu hovoru kamkoliv po ČR je 6 Kč, SMS stojí 1,70 Kč, obě ceny jsou bez DPH). Minutové ceny pro Eurotel Data Nonstop platí podle vybraného tarifu.

Ceny v tabulce platí pro aktivaci po 1. květnu 2004.

Tarif Cena bez DPH Cena s DPH Volné minuty
Eurotel Data Nonstop 799 Kč

950,81 Kč

60
T-Mobile GPRS Unlimited 849 Kč

1010,31 Kč

20
T-Mobile Tarif Data Unlimited 699 Kč

831,81 Kč

0
T-Mobile Twist Data Unlimited nelze

850,00 Kč

0

DPH je 19 %. Tarif u T-Mobile je Tarif 20 Start, 150 Kč měsíčně bez DPH. Volné minuty je možné použít pro volání do všech sítí.

Ceny GPRS – standardní tarify a doplňkové programy

V případě připojení přes GPRS se považuje za obvyklé platit nikoliv za dobu připojení, ale za objem přenesených dat. Pro mnoho uživatelů, kteří používají GPRS jako alternativní připojení k internetu na cestách, jsou tyto tarify výhodnější než neomezené paušály (viz výše). Tyto tarifní programy si můžete až na výjimky (popsány pod tabulkou) dokoupit pouze k některému ze standardních hlasových tarifních programů.

Datový tarif Měsíční paušál Data v ceně Cena za kB - WAP Cena za kB - internet
Eurotel        
Individual Volitelný, od 150 Kč 0 kB 0,50 Kč 0,10 Kč
SMS/Data 195 Kč 0 kB 0,40 Kč 0,03 Kč
základní data 0 Kč 0 kB 0,50 Kč 0,20 Kč
Data 120 195 Kč 0 kB 0,40 Kč 0,03 Kč
Data Plus 695 Kč 60 000 kB 0,40 Kč 0,025 Kč
Oskar        
Basic 0 Kč 0 kB 0,40 Kč 0,05 Kč
Standard 200 Kč 5120 kB/1024 kB (WAP) 0,30 Kč 0,025 Kč
T-Mobile        
GPRS Basic 0 Kč 0 kB 0,50 Kč 0,06 Kč
GPRS WAP 49 Kč 200 kB (WAP) 0,30 Kč 0,06 Kč
GPRS Standard 199 Kč 5120 kB (internet) 0,30 Kč 0,03 Kč (mimo špičku 0,015 Kč)
GPRS Business 499 Kč 5120 kB (internet) 0,30 Kč 0,015 Kč
GPRS Data & SMS 195 Kč 0 kB 0,30 Kč 0,03 Kč

Ceny jsou bez DPH 19 %.

Tabulka neobsahuje tarify pro firemní zákazníky.

Tarif Eurotel Individual můžete mít samostatně, nemusíte si k němu dokupovat žádný další tarif.

Tarif Eurotel SMS/Data a T-Mobile Data & SMS jsou samostatné tarify, určené pro datové přenosy a SMS.

Zákazníci Eurotelu s tarify Business 200, 300 a 600 neplatí měsíční paušál za tarif Data.

U T-Mobile platíte za každých započatých 5 kB, u tarifů Standard a Business je to u internetu 20 kB, u ostatních operátorů a T-Mobile Data & SMS je to 1 kB.

Ceny GPRS – předplacené karty

Předplacená karta Cena za kB - WAP Cena za kB - internet
Eurotel Go 0,25 Kč 0,06 Kč
T-Mobile Twist 0,60 Kč 0,07 Kč
Oskar Oskarta 0,68 Kč 0,06 Kč

Ceny jsou s DPH 19 %.

T-Mobile nabízí ke kartě Twist neomezený internet - Twist Data Unlimited. Více zjistíte v části Cena GPRS - neomezené paušály.

S Eurotel Go platíte 0,60 Kč za každou hodinu spojení přes GPRS, přičemž se účtuje každých započatých 10 minut.

U T-Mobile platíte za každých započatých 5 kB, u ostatních operátorů je to 1 kB.

Zdroj: ceníky na internetových stránkách mobilních operátorů, 2. května 2004.

Nejčtenější

Portfolio smartphonů Samsung
Devět letošních Samsungů, který je nejzajímavější?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Ilustrační snímek
Geniální iPhonová finta. Odvezl si telefony za milion a čtvrt

Neobvyklou krádež řeší od 14. září newyorská policie. Pátrá po identitě muže, který si ze značkové prodejny Applu odvezl tři krabice plné iPhonů. Vydal mu je...  celý článek

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

Funkční 18palcový OLED displej lze nyní srolovat do 3cm ruličky.
Za tři roky budou mít iPhony ohebný displej. Samsung ostrouhá

iPhone se podle zákulisních informací dohodl s LG na vývoji ohebného displeje pro budoucí iPhony. Samsung tak přijde o lukrativní byznys.  celý článek

ZTE Axon M
Výjimečný rozevírací smartphone je tu, ale konstrukce je zvláštní

Na rozkládací smartphony s ohebnými displeji se čeká už nějaký ten pátek. Nové ZTE Axon M sice přináší rozevírací koncepci, ovšem ohebný displej nemá. To...  celý článek

Další z rubriky

Fronty jsou typické také pro prodejny firmy Apple ve chvílích, kdy startuje...
Reklamní průmysl zuří. Apple přestal sdílet historii prohlížení uživatelů

Při příležitosti aktualizace operačního systému a vyhledávače Safari udělala minulý měsíc společnost Apple důležitý krok k ochraně soukromí uživatelů....  celý článek

Microsoft Lumia 950 a 950 XL
Microsoft konečně přiznal, že jsou Windows na mobilech mrtvá

Viceprezident Microsoftu v sérii příspěvků na Twitteru potvrdil konec mobilních Windows. Softwarový gigant už nějakou dobu nemá v přípravě žádné hardwarové ani...  celý článek

Americký ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly s prezidentem Donaldem Trumpem...
Hackeři mohli odposlouchávat iPhone amerického ministra vnitra

Současný vedoucí prezidentské kanceláře John Kelly má na svědomí poměrně hrubý bezpečnostní přešlap. Jeho iPhone v době, kdy sloužil jako ministr vnitra USA,...  celý článek

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.