Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová štika v rybníce – recenze smartphonu ASUS M530w

aktualizováno 
ASUS není jako výrobce mobilních telefonů příliš známý. Jeho nový smartphone s operačním systémem Windows Mobile ale opravdu stojí za pozornost. Je to sice trochu taková šedá myška, ale jinak poctivý pracant.

S mobilními telefony od ASUSu se u nás příliš často nesetkáváme. A když, tak jde většinou o zařízení s operačním systémem Windows Mobile. To je i případ dnes testovaného smartphonu M530w. Ten se řadí do stále početnější rodiny chytrých telefonů s integrovanou qwerty klávesnicí.


Katalog mobilů:

Motorola Q q9 HTC S710 Samsung i600

Nokia E61i

Katalog mobilů: Konkurenti ASUSu M530w - Motorola Q9, HTC S710, Samsung i600 a symbianová Nokia E61i.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Pracovní chytrý telefon s operačním systémem Windows Mobile 6 a výbornou datovou výbavou.


Svým vzhledem možná v davu zapadne, ale rozhodně má ASUS co nabídnout. Jeho výbava je možná až nečekaně bohatá a M530w by se tak mohl stát štikou v rybníce podobně koncipovaných přístrojů. Vezměme to ale popořadě.

Vzhled a konstrukce – hlavně nenápadně

ASUS design umí, což dokazuje v případě některých svých notebooků. Smartphone M530w však žádným designovým skvostem rozhodně není. Částečně je to dáno koncepcí zařízení, kde nelze příliš mnoho nového vymyslet, částečně je prostě vzhled M530w fádní. To ovšem nemusí být v daných kruzích vůbec na škodu, taková nenápadná, ale pracovitá šedá myška se může hodit.

ASUS M530w

ASUS M530w ASUS M530w ASUS M530w

ASUS M530w ASUS M530w ASUS M530w

Testovaný přístroj byl vyveden v černo-stříbrné barevné kombinaci, existuje ještě bílá varianta s červenými detaily. Ta je rozhodně nápadnější. Z hlediska rozložení prvků je ASUS M530w typickm zástupcem své třídy – na čelní straně nalezneme mřížku reproduktoru a vedle ní v rohu čočku druhého fotoaparátu prozrazující podporu videotelefonování v sítích třetí generace. Pod tím je obligátní displej, pod displejem blok ovládacích kláves vyvedených ve stříbrné barvě a pak qwerty klávesnička. Po stranách telefonu se táhne stříbrný pás, ve kterém jsou umístěné různé prvky. Na levém boku je to klávesa pro regulaci hlasitosti a skrolovací kolečko, na vrchní straně vypínací tlačítko, vlevo pak spoušť fotoaparátu. Vespodu pak najdeme mini USB konektor a konektor jack 2,5 mm pro připojení sluchátek. V pravém rohu je ještě očko pro provlečení poutka.

ASUS M530w

ASUS M530w ASUS M530w ASUS M530w

ASUS M530w ASUS M530w ASUS M530w

Poutko v balení s telefonem sice nedostanete, zato pouzdro se v něm nachází. Je elegantní a umožňuje snadné pověšení na opasek, ale o jeho praktičnosti se dá trochu pochybovat – telefon se z něj totiž velmi špatně vyjímá a při troše zbrklosti mu hrozí pád na zem. Telefon v pouzdře totiž drží jako přibitý a nelze jej z pouzdra vyndat jinak, než že jej silou vytáhnete. To v kombinaci s hladkými plasty použitými na těle telefonu může mít katastrofické následky.

Vraťme se ale k obhlídce telefonu. Zbývá nám ještě zadní část –ani zde nenalezneme nic nového – rozměrný kryt baterie pod sebou schovává i slot pro paměťovou kartu microSD, navrchu se v mírném výstupku nachází čočka fotoaparátu, přísvětlovací dioda a mřížka hlasitého reproduktoru.

K obyčejnosti vzhledu M530w přispívají i již zmíněné hladké plasty. Konkurence přeci jenom používá hodnotnější a vzhlednější materiály a ASUS působí trochu obyčejně. I zpracování by chtělo trochu dotáhnout, většina konkurentů má pevnější tělo. Rozhodně však nebude kvalita provedení zásadním problémem, jen se z telefonu asi po čase začnou sem tam ozývat pazvuky, které jsou teď slyšet jen při silném promačkání.

ASUS M530w

ASUS M530w ASUS M530w ASUS M530w 

ASUS M530w ASUS M530w ASUS M530w

ASUS M530w je jinak ve své třídě poměrně standardně veliký – jeho konkrétní rozměry jsou 117 x 65 x 13,8 mm a hmotnost činí přijatelných 135 gramů. Díky své tloušťce zapadne ASUS snadno do náprsní kapsy u košile, šířka telefonu je o celých 5 mm menší, než třeba u Nokie E61i, což přispívá k pohodlnějšímu držení přístroje.

Displej a ovládání – krůček k dokonalosti

ASUS M530w trpí stejným problémem, jako většina obdobných přístrojů – jeho displej je v širokém těle trochu utopený a místo úhlopříčky 2,4 palce by se určitě vešel displej i o půl palce větší. Na druhou stranu musíme uznat, že při daných rozměrech je zobrazení na displeji stále velmi jemné, zatímco třeba u konkurenční symbianové Nokie E61i s displejem o úhlopříčce 2,8 palce se již jemnost vytrácí. Displej je jinak naprosto standardní – rozlišení je jak již jistě tušíte obligátních 320 x 240 pixelů a displej zobrazí 65 000 barev. Jejich podání je poměrně živé a čitelnost displeje na přímém slunci je relativně slušná.

ASUS M530w

displej smartphonu ASUS M530w displej smartphonu ASUS M530w displej smartphonu ASUS M530w

displej smartphonu ASUS M530w displej smartphonu ASUS M530w displej smartphonu ASUS M530w

To nejlepší na M530w je však jeho ovládání. Vše je samozřejmě zcela v intencích použitého operačního systému a nějaké speciality tu moc očekávat nelze. Jenže ASUS se prostě rozhodl, že to stávající dotáhne k dokonalosti. A nutno přiznat, že se mu to povedlo. Ovládací blok kláves obsahuje obligátní tlačítka – dvě kontextové klávesy, tlačítko Home a mazací klávesu, tlačítka pro ovládání hovoru a uprostřed mezi tím vším navigační klávesu s potvrzovacím středem. Tedy nic nového pod sluncem – jenže, s tímto blokem ovládacích kláves se skvěle pracuje. Jednotlivé klávesy jsou hodně veliké, takže nehrozí překlepy. Tomu pomáhá i poměrně dobře výrazné hmatové oddělení jednotlivých tlačítek. Navíc odezva na stisk klávesy je přímo ukázková – zdvih nízký, síla potřebná ke zmáčknutí tlačítka relativně malá, ale přesto máte zcela jasnou a jistou odezvu. ASUS zde zaslouží obrovskou pochvalu a konkurence by se od něj mohla učit.

Ve  chválení budeme ještě chvíli pokračovat. Výborné je totiž i ovládací kolečko na boku telefonu. To není rolovací, jde jen vychýlit na jednu nebo druhou stranu a má i potvrzovací funkci. Opět jsou jeho odpory a odezvy na stisk nastaveny tak, že práce s ním je radostí. Při hovoru pak zase naprosto jednoduše nahmatáte samostatná tlačítka pro regulaci hlasitosti. Na druhé straně se ještě nachází tlačítko pro spuštění fotoaparátu. K tomuto účelu ale vůbec sloužit nemusí, ASUS umožňuje i poměrně solidní konfiguraci jednotlivých namapování tlačítek.

ASUS M530w

ASUS M530w ASUS M530w ASUS M530w

ASUS M530w ASUS M530w ASUS M530w

Jednu výraznou inovaci jsme si přeci jenom nechali na konec – tou je tlačítko pro přepínání mezi běžícími aplikacemi v pravém dolním rohu části qwerty klávesnice. Toto nenápadné tlačítko je doslova geniální záležitostí, která vám umožní snadno přepínat mezi běžícími programy a také programy zavírat. Nemusíte tak složitě spouštět správce úkolů. ASUSu opět za tuto inovaci tleskáme.

Samotná qwerty klávesnice rovněž patří ke špičce a na M530w se vám bude dobře psát. Odezva tlačítek je opět ukázková a i rozlišení jednotlivých kláves je poměrně dobré. Skvělý dojem z ovládání telefonu tak občas kazí trochu pomalejší reakce systému. ASUS sice disponuje silným procesorem taktovaným na frekvenci 416 MHz, ale trpí mírným nedostatkem paměti – disponuje totiž pouze 64 MB SDRAM, což je někdy prostě poznat. Třeba taková konkurenční Motorola Q9 s procesorem na taktu 312 MHz, ale se 128 MB paměti je o poznání rychlejší. ASUS však rozhodně nepatří mezi žádné šneky, jen se prostě občas na chviličku zadrhne.

Baterie – také to půjde

Při našem poměrně krátkém testu jsme neměli možnost důkladně prověřit výdrž M530w v praxi. Ovšem při nepříliš velké zátěži telefon bez problémů vydržel nabitý 3 dny a pak teprve se začal dožadovat přísunu elektrické energie. Baterie v telefonu má kapacitu 1200 mAh a zdá se, že ASUS se v této oblasti zařadí do davu – den výdrže při velmi vysoké zátěži, dva dny při běžném používání a tři až čtyři dny v klidovém režimu.

Telefonování a zprávy – jasná klasika

V oblasti telefonování a zpráv není prakticky co rozebírat. ASUS M530w nabízí standardní možnosti operačního systému. Co se telefonování týče, je telefon třípásmový a podporuje i sítě UMTS, ve kterých si můžete užít i videotelefonování. Rovněž možnosti upozornění na hovory a telefonování samotné je standardní. Kvalita hovoru nikterak nezaostává za současným standardem. Vyhledávání v telefonním seznamu je možné ihned z Today obrazovky, stačí začít psát požadovanou sekvenci znaků.

ASUS M530w

displej smartphonu ASUS M530w displej smartphonu ASUS M530w displej smartphonu ASUS M530w

displej smartphonu ASUS M530w displej smartphonu ASUS M530w displej smartphonu ASUS M530w

M530w podporuje i standardní soubor zpráv – tedy SMS, MMS a e-maily. V případě SMS zpráv jsme nemohli vyzkoušet, jak si telefon poradí s psaním diakritiky, protože jsme přístroj měli k dispozici pouze v anglické verzi. V té ovšem funguje při psaní jakýsi našeptávač, který se snaží doplnit slovo, které právě píšete. Dá se očekávat, že v české verzi tomu bude také tak a že by našeptávač mohl nabízet právě i slova s diakritikou. Zprávy se budou odesílat bez ní, ale tento způsob zadávání znaků je důležitý v ostatních aplikacích. Připomeneme, že třeba vyzváněcí profily se u Windows Mobile smartphonů již staly standardem, takže ani zde nechybí.

Organizace a data – co chybí?

Datová výbava M530w je opět dalším důvodem k pochvale. Telefon disponuje Bluetooth 2.0 s podporou stereo profilu A2DP, surfovat po internetu krom UMTS můžete i přes wi-fi. Chybí pouze nadstavba HSDPA, ale EDGE je přítomno. Zapomenout můžete rovněž na dnes již trochu obstarožní infraport. Touto výbavou je ASUS stále jedním z mála přístrojů, které mohou konkurovat symbianové Nokii E61i. Připomeňme, že pro připojení k počítači lze použít klasický miniUSB kabel, kopírování do nebo z telefonu pak funguje maximálně v rychlostech odpovídajících standardu USB 1.1. Paměťová karta se s přístrojem nedodává a tak si ji budete muset dokoupit.

ASUS M530w

displej smartphonu ASUS M530w displej smartphonu ASUS M530w displej smartphonu ASUS M530w

displej smartphonu ASUS M530w displej smartphonu ASUS M530w displej smartphonu ASUS M530w

To v oblasti organizace dat je sice ASUS také zcela konkurence schopný, ale pár detailů už mu vytknout musíme. Tak zaprvé, chybí klasické ručně psané poznámky a ideální není ani balík pro práci s kancelářskými dokumenty. Klasické Office Mobile totiž byly nahrazeny sadou ClearVue. Ta umožňuje opravdu pouze prohlížení dokumentů a už vynechává možnosti jejich editace, zatímco mobilní Office tuto umožňují. Jinak je opět výbava klasická, tedy kalendář, hlasové poznámky, úkoly, kalkulačka a podobně.

Zábava – pomalý fotoaparát

V zábavní oblasti nikdy Windows Mobile smartphony nenabízely příliš bohatou výbavu. Spolehnout se můžete na přítomnost dvou tradičních her – Bubble Breaker a Solitarie, ASUS podporuje i Javu. Nechybí pochopitelně i přehrávač Windows Media Player, ASUS k tomu navíc přidává program pro přehrávání obsahu streamovaného po internetu. Další výbavu si budete muset zajistit sami instalací dodatečných programů.

ASUS M530w

displej smartphonu ASUS M530w displej smartphonu ASUS M530w displej smartphonu ASUS M530w

displej smartphonu ASUS M530w displej smartphonu ASUS M530w displej smartphonu ASUS M530w

Špatný není u ASUSu jeho integrovaný fotoaparát. Nabízí dvoumegapixelové rozlišení, má přisvětlovací diodu a disponuje funkcí makro. Automatické ostření sice chybí, ale díky podpoře makra to zásadně nijak nevadí. Výsledné snímky se řadí k lepšímu průměru dvoumegové kategorie.

ASUS M530w

fotografie pořízená smartphonem ASUS M530w fotografie pořízená smartphonem ASUS M530w fotografie pořízená smartphonem ASUS M530w

fotografie pořízená smartphonem ASUS M530w fotografie pořízená smartphonem ASUS M530w fotografie pořízená smartphonem ASUS M530w

Jediným problémem fotoaparátu je jeho rychlost. Poměrně pomalu se spouští a bohužel i poměrně pomalu fotí. Když tedy zmáčknete tlačítko pro pořízení snímku, je dobré se několik sekund nehýbat, pak docílíte nerozmazaného snímku. Možnosti nastavení fotoaparátu jsou poměrně standardní.

Shrnutí – solidní alternativa

ASUS M530w je na první pohled poměrně nenápadný přístroj. Výrobce jako takový je navíc v oblasti mobilních telefonů poměrně neznámý, takže pokud si právě vybíráte qwerty smartphone, může se klidně stát, že ASUS z výběru vynecháte. To by ale byla škoda, protože M530w je velmi dobře vybaveným přístrojem své kategorie a navíc nabízí téměř k dokonalosti dotažené ovládání, které mu může spousta konkurentů závidět. Ti mu mohou závidět i datovou výbavu a třeba silný procesor, M530w by však slušelo trochu více paměti. Zamrzí nemožnost editace kancelářských dokumentů, naopak může potěšit kvalita fotoaparátu. Ten je však poněkud pomalý a tak práce s ním vyžaduje trochu trpělivosti. ASUS M530w je rozhodně zajímavým telefonem a jako pracovní nástroj je téměř ideální.

Proč koupit?

  • Podpora wi-fi a UMTS
  • Výkonný procesor
  • Výborné ovládání 

Proč nekoupit?

  • Nemožnost editace kancelářských dokumentů
  • Pomalý fotoaparát
  • Jen průměrná paměť

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

11 000 Kč

Nejčtenější

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

Funkční 18palcový OLED displej lze nyní srolovat do 3cm ruličky.
Za tři roky budou mít iPhony ohebný displej. Samsung ostrouhá

iPhone se podle zákulisních informací dohodl s LG na vývoji ohebného displeje pro budoucí iPhony. Samsung tak přijde o lukrativní byznys.  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou už postavené

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

Asus Zenfone 4 Selfie Pro
U volební urny neroztahujte selfie tyčku. Fotit však zakázáno není

Mobily budou hrát u právě probíhajících parlamentních voleb specifickou roli - spousta lidí si jimi bude dokumentovat svoji aktivitu při volbách. Co je ve...  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhone 8 je tak výkonný, že tomu nevěřil ani tvůrce testu Geekbench

Výkon nového procesoru A11 Bionic od Applu vyrazil dech i tvůrci benchmarku Geekbench. Nedokáže pochopit, že smartphony s Androidem tak zaostávají.   celý článek

Další z rubriky

IBM Simon
Takový smartphone jsme ještě netestovali. Rarita, která nedává smysl

V roce 1994 se začala psát komerční budoucnost chytrých telefonů. IBM Simon se stal prvním chytrým telefonem na trhu. Z dnešního pohledu je to především...  celý článek

ZTE Axon M
Výjimečný rozevírací smartphone je tu, ale konstrukce je zvláštní

Na rozkládací smartphony s ohebnými displeji se čeká už nějaký ten pátek. Nové ZTE Axon M sice přináší rozevírací koncepci, ovšem ohebný displej nemá. To...  celý článek

Údajný snímek nástupce OnePlus 5
OnePlus 5 hlásí vyprodáno. Nástupce přijde nečekaně brzo

OnePlus 5 patří k nejpovedenějším přístrojům sezony. Má výbornou výbavu a příznivou cenu. Podle serveru GizmoChina by již brzy měl přijít jeho nástupce, který...  celý článek

Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.