Samsung Galaxy Note 7

Samsung Galaxy Note 7 | foto: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz

Tečka za trapasem s Note 7. Samsung na dálku mobily vyřadí z provozu

  • 20
Poslední krok k vyřešení fiaska s vybuchujícím modelem Note 7 podnikne Samsung během dubna. Do telefonů pošle finální aktualizaci, která jim zcela zabrání se nabíjet. Z neodevzdaného telefonu se tak prakticky stane drahé těžítko na papír.

Během dubna dorazí majitelům, kteří odmítají model Note 7 vrátit výrobci, poslední aktualizace systému. Pro telefon je to prakticky polibek smrti, protože se po jejím nainstalování přestane zcela nabíjet. Po posledním vybití tak už Note 7 jeho zbývající majitelé zkrátka nebudou mít jak zprovoznit.

Aktualizace se bude pravděpodobně týkat už jen hrstky zařízení. Podle Samsungu se zpět vrátilo asi 96 procent prodaných Notů 7, které výrobce stihl v první vlně v srpnu poslat na různé trhy po světě. Původním majitelům byly buď vráceny peníze a nebo jim zařízení firma vyměnila za jiný model (nejčastěji S7 edge).

Aktualizace se však ale nejspíš v oné zbývající několikaprocentní menšině vyhne „rebelům“ z internetového hnutí „note7rebels“, kteří si pro svoje Noty 7 vytvořili speciální firmware, kvůli kterému jim oficiální aktualizace zastavující nabíjení telefonu (ale ani jakákoliv jiná) nedorazí. Tito lidé se zkrátka odmítají jinak špičkového samsungu vzdát, i přes riziko, že jim telefon může kdykoliv explodovat.

22.března 2017 v 04:08, příspěvek archivován: 27.března 2017 v 14:32

@evleaks my note7 still works flawlessly..no updates from samsung..bk pkg disabler. Full battery chg. https://t.co/ka7C4nvIVC

Spekulace, že Samsung na dálku zcela odstaví všechny nevrácené telefony, kterých se problém s vybuchující baterií týká, se objevily už loni v září. Samsung je však potvrdil až v prosinci a ještě s touto aktualizací váhal až doteď. Prozatím pouze omezil nabíjení těchto modelů na maximálních 60 % kapacity baterie.

Samsung už v lednu oficiálně přiznal, co způsobovalo výbuchy. Příčinou byla baterie, a to jak v případě originálních kusů, tak těch později vyměněných. První baterie měla designovou vadu, její vnější plášť byl příliš malý a komponenty uvnitř natolik stěsnával, že kvůli tomu mohly zkratovat a vznítit se. Druhá baterie, určená pro vyměněné kusy, pocházela od jiného dodavatele a tuto chybu už neměla. Jenže v rychlosti, s jakou se Samsung pustil do výměn u náhradních kusů, se objevila jiná, produkční vada, která vedla ke stejným problémům jako u originálních baterií.