Lumia 800 patří k nejlepším přístrojům se systémem Windows Phone.

Lumia 800 patří k nejlepším přístrojům se systémem Windows Phone. | foto: nokia.com

Nokii živí lépe prodeje iPhonů než vlastních telefonů

  • 203
Mobilní byznys s sebou tu a tam přináší paradoxní situace. Například když tvůrce dané mobilní platformy ve skutečnosti inkasuje víc z konkurenčního systému díky licenčním poplatkům. To není jen příběh Microsoftu a Googlu, podobně je na tom totiž i finská Nokia.

Nokii se v posledních měsících příliš nedaří a vše zatím nahrává tomu, že spolupráce s Microsoftem skomírající gigant jen tak nespasí. Ne jen "svou" mobilní platformou je ale mnohdy výrobce mobilních telefonů živ. Poslední zprávy ukazují, že Nokii do firemní kasy plynou větší odměny za nejrůznější licenční poplatky od Applu, než generují prodeje lumií.

Nokia totiž není jen výrobce mobilů, v arzenálu má i mnoho nejrůznějších patentů a společnosti, které techniku případně technologie, jež má Nokia patentovány, využívají, musejí za každý prodaný telefon odvádět licenční poplatky. Právě dohodami o takových platbách většinou končí patentové spory výrobců.

Takto loni v červnu skončila i dlouho se táhnoucí právní bitva Nokie a Applu. Obě strany se domluvily, že Apple zaplatí Nokii jednorázový poplatek ve výší 600 milionů dolarů, který bude Finům kompenzovat všechny doposud uskutečněné prodeje telefonů Apple. Následně bude za každý takový telefon platit poplatek 8 eur (okolo 10,60 USD).

A jelikož Apple v prvním kvartálu tohoto roku (v účetnictví společnosti druhé fiskální období) prodal přes 35 milionů iPhonů, Nokia na poplatcích inkasovala 372 milionů dolarů. Ačkoli tak divize mobilních telefonů společnosti skončila ve ztrátě 290 milionů dolarů, po připočtení desátek Applu se finální účet přehoupl na 82 milionů USD do plusu.

Nokia poprvé sesazena z trůnu největšího prodejce mobilů

Celkově společnost v Q1/12 prodala 11,9 milionů smartphonů, přičemž průměrně jen každý šestý z nich byl přístroj s Windows Phone. Lumií se tedy prodaly 2 milionů kusů, což je sice výrazně více, než se podařilo udat v závěru loňského roku (600 tisíc). Nutno ale připomenout, že lumie byly v prodeji teprve od poloviny listopadu a to jen na některých trzích. Do konce ledna se pak počet takto vybavených nokií dostal za hranici 1 milionu.

Dalším důkazem, že prodeje lumií nejsou žádným zázrakem, je, že model N9 s de facto pohřbeným systémem MeeGo si za stejné období našel 2,2 milionu nových majitelů. Nokia si ale velký nárůst prodejů slibuje od uvedení levné Lumie 610 na čínský trh. Aktuální top model Lumia 900 je krátce v prodeji v USA a jen AT&T očekává, že jich za kvartál prodá milion kusů.

Optimistou je také analytik agentury IDC Francisco Jeronimo, který připomíná, že konkurenčnímu androidu trvalo rok a čtvrt, než se prodeje jím vybavených smartphonů přehouply přes hranici 2 milionů kusů.