Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nokie mají problémy s uvolněnou baterií

aktualizováno 
Dvě třetiny čtenářů, kteří odpověděli v naší anketě, se potýkali s uvolněnou baterií v mobilech Nokia. S těmito potížemi se setkávali již uživatelé legendárního modelu 5110 a nevyhýbá se ani nejnovějšímu 6210. Možná řešení jsou dvě – Nokia vymyslí kvalitnější uchycení, a nebo si baterii podložíte papírkem či kouskem pryže.
Manažerský Mobil roku 2001 také patří k mobilům, jejichž majitelé si stěžují na problémy s uchycením baterie. Podle ankety Mobil.cz se 64,36 % uživatelů mobilních telefonů Nokia (modelů 5110, 61xx, 7110 a 6210) setkalo s problémem uvolněné baterie. Z těch, kdo se s těmito potížemi setkali, jich 48,99 % podložilo baterii papírkem, což vedlo k odstranění problému. Gumovou nebo pryžovou podložku pod baterii používá 24,16 % respondentů naší ankety. Zbývajícím 26,85 % nepomohlo k odstranění problému vůbec nic. Ankety se zůčastnilo 463 čtenářů.

Zacházejte s mobilem v rukavičkách

Baterie se začne viklat obvykle po několika týdnech až měsících používání telefonu. Možná si to neuvědomujete, ale vždy když telefon pohodíte na stůl (stačí jenom z deseti centimetrů) nebo vám vypadne z kalhot na podlahu, baterie se trochu uvolní. Její obal i zadní kryt telefonu je totiž z umělé hmoty, která postupně povoluje a otlačuje se. Také časté výměny karty SIM spojené s vyndáváním baterie pevnému uchycení nesvědčí. Postupně se úchytky baterie nebo otvory v mobilu pro tyto úchytky opotřebují nebo uvolní natolik, že vznikne prostor pro pohyb baterie. A vy se začnete zkušenějších majitelů Nokií ptát, co s tím.

Nokia Paper Enhancement System 

Srovnání dvou telefonů - pravý má uvolněnou baterii.

Nejde přitom o nijak zásadní vadu, která by znemožnila používání telefonu. Baterie se zpočátku jenom uvolní a při tlaku na ni s ní pohnete do stran. Později se začne viklat více; občas také chrastí. V závěrečné fázi už ale nastávají problémy – k vyjmutí baterie stačí jenom malý tlak prstů, a když telefonem opravdu pořádně zatřesete, baterie sama vypadne. To sice není běžná situace – na rozdíl od pádu na podlahu auta nebo pracovní stůl, což baterii v telefonu pohodlně postačuje na oddělení se od mobilu. Tento test jsme prováděli s Nokií 6210, intenzivně používanou přibližně pět měsíců.

Papírové a gumové upgrady

Nokia Paper Enhancement SystemNejčastějším způsobem řešení uvolněné baterie je její podložení papírkem. Stačí jenom utrhnout kus čistého papíru a vložit jej pod baterii. Papírek baterii lehce nazdvihne a ta se silněji zachytí za mobilní telefon a nepohybuje se. I toto řešení je ovšem dočasné – s postupujícími týdny budete muset papírovou vrstvu stále zvětšovat. Jako ideální se nám v redakci jeví podložka vyrobená z papíru vytrženého z bloku přímo od Nokie. S tímto značkovým příslušenstvím totiž Nokia 6210 autora článku vydržela beze změny již přibližně dva měsíce. Ostatně papírový upgrade, jak se papírek pod baterií mezi skalními fanoušky Nokií nazývá, využívá téměř polovina našich čtenářů, kteří se zúčastnili ankety.

Čtvrtina čtenářů ale tak dobré zkušenosti evidentně nemá – proto namísto papíru používá rozstřiženou gumičku nebo kousek pryže. Jak se totiž úchyt baterie postupně uvolňuje, stlačená gumová podložka se roztahuje až do svého původního objemu, mobil proto nevyžaduje tak často uživatelův servisní zásah. Nevýhodou gumové podložky je, že ztěžuje zasouvání baterie.

Nebojte se návštěvy servisu

Zbývající čtvrtině našich čtenářů ale nepomohl papírový ani pryžový upgrade. Takovým můžeme jenom doporučit návštěvu autorizovaného servisu Nokie (seznam najdete zde). “V servisu tento problém dokážeme vyřešit – alespoň na čas, než se baterie opět uvolní,” řekl nám jeden ze servisních techniků, který si nepřál být jmenován. Při opravě vám vymění zadní kryt telefonu nebo baterii.

Vynikající zprávou je, že na viklající se baterii se vztahuje záruka. Když mobil přinesete do servisu, posoudí technik, jestli se mohla baterie uvolnit v důsledku častých pádů telefonu na tvrdou plochu – podlahu, stůl nebo chodník. V takovém případě vám samozřejmě záruční opravu neuzná. Všechny autorizované servisy Nokie mají stejné směrnice pro rozpoznání příčin problémů telefonu – takže stejný verdikt týkající se záruky byste měli dostat v každém servisu.

Podle informací z jednoho ze servisních středisek Nokie ale nemá většina zákazníků s uznáním reklamace potíže. Pokud už ovšem máte po záruce, budete muset za opravu zaplatit 400 až 500 korun s tím, že se problém může opakovat. V servisech ale příliš mnoho práce s uvolněnými bateriemi nemají. Což svědčí o tom, že papírky a gumičky zákazníkům stačí, anebo o možnosti bezplatné servisní opravy viklající se baterie nevědí.Témata: anketa, Nokia

Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Huawei má velké oči. Letos chce dostat Apple na dostřel

Huawei Y7 Prime (2018)

Huawei si vytkl pro letošek cíl prodat 200 milionů smartphonů. Má tak našlápnuto dotáhnou Apple a upevnit si pozici...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

Najdete na iDNES.cz