Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nokia včera představila nové telefony

aktualizováno 
Jeden mobil pro mladé uživatele, druhý pro náročné manažery a třetí pro technické fajnšmekry - to je nabídka, kterou Nokia představila včera na konferenci o mobilním internetu. Nové Nokie za pozornost opravdu stojí.

Na  konferenci o mobilním internetu v Barceloně včera (19. listopadu) Nokia představila tři nové mobilní telefony. Konkrétně jde o modely 5210, 6510 a 7650. Všechny tyto mobily se měly stát jedničkou ve své kategorii. Útok na konkurenty však začne až příští rok - Nokie 5210 a 6510 by se měly začít prodávat v prvním čtvrtletí příštího roku; na Nokii 7650 se můžete začít těšit až ve druhém kvartálu roku 2002. Do té doby se budete muset spokojit s konkurenčními modely, nebo si vystačit se jinými nedávno uvedenými Nokiemi (8310, 6310).

Nokia 5210 - Mobil do nepohody

Nokia 5210 žlutáStarší low-endové Nokie (3210, 3310, 3330) jsou mezi zákazníky zřejmě natolik oblíbené a stále prodávané, že musel finský výrobce přijít s úplně novým telefonem. Mobily Nokia 33xx jsou totiž různě upravený model 3210, který stále ještě najdete ve spoustě obchodů s mobily. Nová Nokia 5210 by už ale měla váhavce přesvědčit, že by na starší mobily řady 33xx měli zapomenout.

Nokia 5210 by měl být mobil pro zábavu i do nepohody. Bavit byste se měli především prostřednictvím obrázků přes celý displej, SMS chatu, obrázkových textovek, možností přiřadit si vyzváněcí tón k jednotlivým textovým zprávám a nebo pěti hrami. Podobně jako ostatní low-endy Nokie 5210 bude mít výměnné oba kryty.

Jenže pozor - 5210 je odolný mobil, a to i přesto, že kryty můžete libovolně měnit. Samozřejmě se s 5210 nemůžete potápět, ale klidně se můžete s tímto mobilem osprchovat, pohybovat se v prašném prostředí, a když vám občas spadne, nebude mu to vadit. Nokia 5210 je mobil pro aktivní, sportující uživatele. Vlastnosti ocení i turisté a obecně ti, kdo se velmi často pohybují v přírodě - tam i při sebelepší péči občas přijde mobil k úrazu.

Za 5210 se nebudou stydět ani ti, kdo tento mobil dostanou jako služební. Budete totiž mít infraport a možnost připojení k internetu nebo wapu rychlostí 14,4 kb/s (u nás jenom v síti Eurotel, u ostatních operátorů je k dispozici rychlost 9,6 kb/s). Trošku zamrzí, že wapový prohlížeč podporuje standard WAP ve verzi 1.1 (dnes je aktuální verze 1.2 s lepším zabezpečením přenosů), a zcela chybí podpora GPRS. V době, kdy GPRS podporují úplné low-endy jiných značek, by měly být rychlé datové přenosy u nových mobilů samozřejmostí. Faktem ale je, že Nokia se GPRS spíše vyhýbala a uvádění modelů 8310 a 6310 na trh vázne právě kvůli potížím s GPRS. U služebního telefonu také jistě oceníte, že budete mít k dispozici 250 kontaktů v paměti telefonu a kalendář s kapacitou 100 záznamů. U každého záznamu si navíc můžete nastavit opakování a udělat si větší přehled přiřazením ikony ke každé položce.

Z dalších funkcí nás velmi zaujal teploměr (udává teplotu ve stupních Celsia i Fahrenheita), vibrační vyzvánění, které vibruje do rytmu melodie, hlasové ovládání a vyzváněcí profily, kterými můžete nastavit čas zapnutí i vypnutí. Určitě také uvítáte, že u příchozího hovoru můžete vypout zvonění, aniž byste hovor odmítli. A na závěr rozměry a výdrž: 105,5 x 47,5 x 22,5 mm; 92 g, 2,5 hodiny hovoru, 60 až 170 hodin pohotovosti.

Nokia 6510 - stylový high-end

nokia_6510_samaPři pohledu na fotografie a přehled funkcí telefonu Nokia 6510 se nemůžeme ubránit srovnání s konkurenční firmou Sony Ericsson. Nokia 6510 se totiž podobá svým designem a provedením Ericssonu T65 a T66 (ale i Nokiím 8210 a 8310) a vztah 6510 k 6310 je podobný jako vztah T39m k R520m. Šestpětdesítka totiž umí téměř totéž co 6310, jenom je menší, hezčí a prodávat se začne později.

Zdá se, že když vývojáři Nokie finišovali s 6310 a 8310, napadlo je vzít to nejlepší z těchto telefonů a vyrobit z nich jeden. Nokia 8310 je malá a lehká, podobně jako 6510. Oba telefony váží 84 gramů; 6510 je o milimetr tlustší - 97 x  43 x 20 mm. Také 6510 má FM rádio a dokáže pracovat s telefonním seznamem v telefonu i na kartě SIM současně. Seznam v telefonu je ale velký stejně jako u 6310 (500 položek) a 6510 podporuje GPRS, HSCSD, WAP (1.2.) a infračervený port. U 6510 budete marně hledat podporu bluetooth - tu má v současnosti jenom 6310.

Zajímavě řešenou má Nokia 6510 paměť. Můžete si uložit 500 jmen do interního telefonního seznamu, pokud nebudete mít k jednomu jménu zapsáno více než tři telefonní čísla a jednu textovou poznámku. Při plném využití (jedno jméno, pět čísel, čtyři poznámky) se kapacita telefonního seznamu sníží. K dispozici máte paměť na 150 textových zpráv, nebo na 50 obrázkových zpráv. Jedna obrázková zpráva zabere prostor pro tři textové - takže s tím při ukládání počítejte. Na obsazení pamětí je závislý také počet položek v kalendáři - těch může být od 100 do 500. Z kancelářských funkcí máte k dispozici paměť na 30 úkolů.

Nokia 6510 podporuje automatický zámek klávesnice (funkce, která většině uživatelů 6210, ale i jiných Nokií velmi chybí), elektronickou peněženku (spíše paměť na čísla platebních karet), časově nastavitelné vyzváněcí profily, čtyři hry, 40 vyzváněcích melodií (pět můžete mít vlastních) a výměnné kryty. Výdrž Nokie 6510 je 12 dnů pohotovostní doby (nebo 10 hodin při poslechu rádia), případně 3,5 hodiny hovoru.

Nokia 7650 - mobil pro opravdu náročné hračičky

Nokia 7650Náznak toho, jak by mohly vypadat první telefony pro sítě třetí generace, předvedla Nokia se svým modelem 7650. I když spousta jiných (převážně asijských) firem už sdělila světu, jak by měly vypadat telefony třetí generace, v Evropě bude vkus uživatelů ovlivňovat Nokia v čele předních evropských výrobců mobilů.

Nokia 7650 se velikostí nachází mezi 8310 a 6310. Její konkrétní rozměry jsou 114 x 56 x 26 milimetrů při hmotnosti 154 gramů. Tyto rozměry jsou v zavřeném stavu. Ze spodní části 7650 se totiž vysouvá klávesnice, která rozměry mobilu zvětší. Na přední straně mobilu je velký barevný displej o rozlišení 176 x 208 bodů a rozměrech 35 x 41 milimetrů. Pod displejem jsou dvě funkční klávesy a čtyřsměrný, stisknutelný joystick.

Nokia 7650 má funkce chytrého telefonu či komunikátoru. Používá totiž operační systém Symbian (EPOC32), který je i v Nokii 9210 nebo Ericssonu R380e. Pro budoucí uživatele 7650 (nezapomínejte, že prodávat se začne v druhém čtvrtletí příštího roku) to znamená, že si budou moci do telefonu dohrávat další aplikace. Omezeni nebudete pouze na platformu Symbian - Nokia 7650 podporuje i aplikace napsané pro prostředí Java. Samozřejmě patřičně upravené pro běh v mobilním telefonu.

Multimédia a mobilní internet jsou tím nejdůležitějším, co svým majitelům 7650 přinese. V mobilu je vestavěný digitální fotoaparát (v některých médiích se objevuje výraz kamera, což je nepřesný překlad z anglického camera - fotoaparát). Fotografie v rozlišení 640 x 480 a 24bitových barvách si můžete uložit do paměti o velikosti 4 MB (používá se pro data ostatních aplikací i pro aplikace samotné) a nebo je rovnou poslat přes bluetooth, IrDA či jako MMS (multimediální zprávu).

Pro přenos dat můžete použít technologie HSCSD nebo GPRS (3+1 - 40,2 kb/s). S jiným mobilem či příslušenstvím se spojíte přes bluetooth nebo IrDA port. Wapový prohlížeč podporuje standard WAP 1.2; e-mailový klient zvládá protokoly SMTP, POP3 a IMAP4. Z dalších funkcí má Nokia 7650 hlasové ovládání, kalendář, úkolovník nebo třeba čtyři hry. V provozu vydrží 90 až 230 hodin pohotovostní doby nebo 2 až 4 hodiny hovoru.

Bluetooth handsfree HDW-1Majitelé Nokií s bluetooth také jistě budou potěšeni zprávou, že ke svým telefonům si budou moci vedle komunikační karty Connectivity Card DTL-4 koupit i sluchátko HDW-1 nebo bluetooth hands-free do auta CARK112.

Vyplatí se na nové Nokie čekat?

I když máte poslední prodávané mobily Nokie (s výjimkou 8310), tak si musíte přiznat, že oproti představeným novinkám jsou vlastně už dnes zastaralé. Nicméně faktem je, že dříve než za půl roku se zřejmě nezačnou nové Nokie prodávat. Pokud vám současný mobil vyhovuje, můžete si v klidu počkat na okamžik, kdy se objeví včera představené Nokie na pultech obchodů. A pokud se právě chystáte koupit si nový mobil a chcete, aby to opět byla Nokia, potom vám nic jiného než čekání nezbude. Ve všech jiných případech - zejména když si vybíráte mobil podle funkcí - si kupte nový telefon již nyní. Ty dnešní nejlepší se od nových Nokií za půl roku příliš lišit nebudou. A možná zjistíte, že vám i více vyhovují.

Více fotografií naleznete v dalším dnešním článku, zamyšlení Patricka Zandla o šancích nových Nokií je zde.Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Souboj nejlevnějšího z drahých a nejdražšího z levných smartphonů

Nokia 7 Plus a Honor View 10

Špičkové smartphony mohou stát i hodně přes 20 tisíc korun, ale také se najdou vyzyvatelé, kteří cenu sráží k hranici...

Očekávaný „banán“ jde do prodeje. Spolu s ním i Nokia 3.1 se slevou

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Nokia konečně začíná v Česku prodávat očekávaný model 8110 4G, kterému se přezdívá banán. Spolu s tímto modelem jde do...

Najdete na iDNES.cz