Odlesk v okně karavanu s viditelným použitím dodatečného osvětlení usvědčil

Odlesk v okně karavanu s viditelným použitím dodatečného osvětlení usvědčil Nokii z klamavé reklamy. | foto: YouTube

Nokia se chlubí falešnými fotkami a videem z Lumie 920

  • 106
Krátce po představení špičkové novinky Nokia Lumia 920 odborníci odhalili, že minimálně jedno propagační video, ukazující schopnosti nového stabilizátoru obrazu, nepochází z tohoto telefonu. A zřejmě tomu tak je i u fotografií.

Na fakt, že propagační video, které Nokia promítala během uvedení svých novinek, nebylo natočeno novou Lumií 920 s jejím revolučním stabilizátorem obrazu, jako první upozornil server The Verge. Jeho redaktoři si video prohlédli důkladněji a ihned zjistili, že v odraze je vidět dodávkový vůz, který je ověšený profesionální technikou.

Video, kde Nokia na příkladu natáčené jedoucí cyklistky ukazuje schopnosti nového stabilizátoru, je tak vlastně klamavou reklamou. Podle amerických pravidel by totiž měly takové záběry být označeny jako simulace.

zdroj: www.youtube.com

Nokia se následně za tuto mystifikaci na svém blogu omluvila s tím, že zjedná nápravu. Video bude tedy řádně označeno. Zároveň tisková mluvčí společnosti Heidi Lemmetyinen na blog umístila druhé video, které rovněž bylo v prezentaci vidět. Podle jejího prohlášení už tento záznam opravdu pochází z Lumie 920.

Tím ale patálie s falešnými ukázkami schopností fotoaparátu nového top modelu nekončí. Grafik Youssef Sarhan si všiml, že z jiného zařízení pochází i snímky, které Nokia během představení Lumie 920 prezentovala jako tímto modelem pořízené.

Sarhan na svém blogu tvrdí, že žil v Helsinkách a zná místa, kde byly fotografie pořízeny. Podle něj na těchto místech rozhodně nepanují takové světelné podmínky, jaké nám Nokia prostřednictvím snímků předkládá. Znamená to tedy, že snímky byly dosvětleny. Navíc si všímá toho, že na snímcích se objevují difrakční obrazce u světelných zdrojů. To jsou ony jiskřivé hvězdicové útvary okolo světel na pozadí. Difrakce vzniká ohybem světla na neprůsvitné hraně, jakou je například okraj lamely clony.

Výrazně se přitom difrakce projevuje až při vysokém clonovém čísle (tedy uzavřené cloně), toho ale nemůže fyzicky fotoaparát v Lumii 920 dosáhnout. Vypovídá to o tom, že snímky prezentované jako skvělá ukázka schopností fotoaparátu, byly s největší pravděpodobností pořízeny klasickou digitální zrcadlovkou. K problémům s fotografiemi se prozatím Nokia nevyjádřila.

Tyto potíže se přidávají k tomu, že Nokia bude muset svým zákazníkům vysvětlit, co myslí označením PureView. Zatímco u dříve představeného fotomobilu 808 PureView to znamená snímač s extrémně vysokým rozlišením a algoritmem pro výběr ideálních obrazových bodů pro výslednou zmenšenou fotku, u novinky Lumia 920 se pod označením PureView skrývá revoluční stabilizátor obrazu.

To může působit na zákazníky trochu zmateně a někteří by si mohli myslet, že i v modelu Lumia 920 dostanou fotoaparát s extrémním rozlišením. Tak tomu ale není, snímač má rozlišení 8,7 megapixelu. PureView se tak zřejmě u Nokie stává obchodním označením kvalitního fotoaparátu s tou nejlepší možnou obrazovou kvalitou mezi mobily.