Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nokia ohlásila úspěšný živý handover mezi sítěmi GSM a UMTS

aktualizováno 
Možnost plynulého přechodu ze sítí GSM do UMTS a obráceně při hovoru je považována za klíčovou pro úspěch UMTS v Evropě. Pokrytí UMTS totiž zpočátku nebude dobré a tak nic jiného než volat tam, kde není signál třetí generace, ze starších sítí GSM nezbývá. Nokii se tento přechod povedlo demonstrovat v běžících, živých sítích ve směru UMTS - GSM.

Společnosti Nokia a Vodafone oznámily, že se jim ve spuštěných sítích povedl plynulý přechod (handover) při hovoru UMTS (W-CDMA) do GSM. Konkrétně šlo o italskou komerční síť Vodafone Omnitel (GSM) a síť UMTS v testovacím provozu od stejného operátora. Použitý byl mobil Nokia 6650 – první mobil pro UMTS od Nokie. Ten v současnosti ještě není v prodeji.

Operátoři, dodavatelé sítí a mobilů i odborníci považují bezproblémové handovery mezi sítěmi GSM a UMTS klíčové pro úspěch UMTS u uživatelů. Sítě třetí generace totiž budou mít dostupný signál jenom ve větších městech, a to ještě ne všude a v odpovídající kvalitě. Na obrovském území tak nebudou k dispozici služby poskytované sítěmi UMTS, ale jenom nabídka starších sítí GSM/GPRS. Ty sice mohou nabízet podobné služby, ale nikdy ne v takové kvalitě jako je tomu u sítí třetí generace. Podle odhadů to zpočátku zákazníci operátorům odpustí, ale jenom pod jednou podmínkou – když budou moci nerušeně telefonovat bez ohledu na přítomnost signálu sítě UMTS.

Všechny první mobily třetí generace budou současně umožňovat telefonování v sítích GSM (nebo v jiném standardu druhé generace). Důležité je, aby plynulý přechod z jedné sítě do druhé podporovaly i mobilní sítě, což v současnosti neplatí. „Jsme velmi povzbuzeni úspěchem tohoto handoveru při hovoru v síti Vodafone Omnitel,“ říká Alessandro DiSalvo z italské Nokie. „Je to velmi důležitý první krok a posune nás kupředu při práci s živými sítěmi při testování handoverů v obou směrech při hovorech i používání datových služeb,“ dodává DiSalvo.

Mobilní operátory po celém světě čeká ještě spousta práce. Handovery při hovoru to totiž nekončí – jak podotýká DiSalvo je třeba vyřešit přechody mezi sítěmi i při používání aplikací založených na datových přenosech. A to už není žádná legrace, pokud má vše probíhat v reálném čase. Dalším problémem bude do budoucna i interoperabilita – spolupráce mobilů a sítí různých výrobců. Test v síti Vodafone Omnitel totiž proběhl jenom s vybavením a síťovou infrastrukturou Nokie. Právě interoperabilitě se přikládá velká důležitost už dnes (nejen kvůli UMTS, ale i GPRS a MMS) a pro Asociaci GSM má dnes větší prioritu než otázky roamingu, které ještě nedávno byly hlavním tématem této instituce.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Účet na Facebooku si zrušil i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak

Spoluzakladatel Apple Computer Steve Wozniak skoncoval s Facebookem

Skandál úniku informací z Facebooku, který se dotkl přibližně 87 milionů účtů, spustil iniciativu #DeleteFacebook, v...

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?Najdete na iDNES.cz